Přejít k hlavnímu obsahu

Finanční expert radí: Jak kvůli nemoci nepřijít o peníze

Podle nového průzkumu má každý čtvrtý Čech ve svém okolí někoho, kdo je kvůli nemoci nebo úrazu odkázaný na pomoc rodiny nebo na profesionálního pečovatele. Jednou potřebují péči děti, podruhé starší rodiče, jindy nemocný nebo zraněný partner.

Pomoc a péči většinou poskytuje člen rodiny a obvykle je jen otázkou času, kdy to vyjde na nás – ať už jsme sami nemocní nebo pečovatelé. Přesto třetina dotázaných Čechů vůbec nepřemýšlí o tom, kde by v takové situaci vzala na péči i běžný provoz peníze. Dalších téměř 40 % lidí by čerpalo své úspory. Co dělat v případě, kdy rezervy nemáte? Stát při delším ošetřování sice přispívá, ale výše příspěvku ani zdaleka nepokryje veškeré náklady, natož ušlý zisk.

Ideální řešení

„Výpadek příjmu je pro mnoho lidí nepředstavitelný. Potřeba pečovat o nemocné se tak stává velkým problémem. U rodičů nebo prarodičů lze situaci řešit umístěním do pečovatelského domu, to je ale zdlouhavé a nákladné. Navíc starší lidé si často přejí zůstat doma. Pokud ale vypadne příjem hlavního živitele, situace se ještě zhoršuje. Typické bývá zranění jednoho z partnerů a situace, kdy se o něj musí starat druhý člen domácnosti. Příjmy rodiny se tak rázem smrsknou na zlomek původního rozpočtu. Lidé často krajní nouzi řeší půjčkou, která ale z dlouhodobého hlediska často způsobí více problémů než užitku,“ vysvětluje Petr Procházka, ředitel Úseku vývoje a prodeje FLEXI a bankpojištění v Kooperativě.

„Než čerpat úspory, spoléhat se na pomoc širší rodiny nebo sáhnout po půjčce, vyplatí se podívat po řešení, které pomůže předejít finanční závislosti,“ dodává. Tím správným krokem může být pojištění pečování. Téměř 40 % lidí o existenci této možnosti sice ví, ale pojištění dosud sjednané nemá.

Když je dítě nemocné

Rodinné rozpočty také utahují úrazy a nemoci malých dětí. „Maminky si často stěžují, že si nemohou dovolit zůstat s nemocnými dětmi doma. Musí je dávat do školek, kde si děti nemoci předávají, a vzniká nekončící kolotoč. Stát přispívá jen částečně (90 dní u dospělých, u dětí jen 9 dní nebo 16 dní u samoživitelek). To nepokryje ztrátu, která maminkám výpadkem v práci vznikne. Radím jim poohlédnout se po vhodném pojištění pro případ ošetřování, které by finančně vykrylo dobu strávenou s dětmi,“ říká Petr Procházka.

Zároveň upozorňuje, že je zásadní dobře se podívat na dobře na podmínky pojistného plnění. „Některé produkty jsou omezené pouze na pobyt v nemocnici, jiné neumožňují, aby vám s péčí o děti pomohli další členové rodiny nebo třeba profesionální hlídačka. Já osobně doporučuji vybrat pojištění s co nejširším plněním, bez omezení, a samozřejmě se solidním finančním limitem.“

Finanční podpora

Dobrou volbou je pojištění ošetřování v rámci životního pojištění FLEXI. V programech životního pojištění FLEXI, FLEXI JUNIOR a FLEXI rizikové pojištění získáte velkou podporu v době nemoci dětí nebo kteréhokoli pojištěného člena rodiny. Plnění se vztahuje na pobyt v nemocnici i doma, není důležité, zda se jedná o úraz nebo nemoc a využívat pomoc můžete až 365 dní. Průměrně letos pojišťovna zaplatila 25 000 Kč za nemocné dítě.

Čerpání prostředků z pojištění současně není omezeno žádným účelem. Můžete je tedy použít na zjednodušení situace nebo ulehčení práce. Pomoci může profesionální asistence s úklidem, objednání nákupu domů nebo pomoc zkušeného pečovatele či profesionální hlídačky. Když stihnete uzavřít pojištění ošetřování do konce roku 2019, získáte speciální bonus: až to bude potřeba, Kooperativa v rámci plnění vyplatí dvojnásobek výše sjednaného pojištění, tedy až 474 500 Kč. A to je v rodinném rozpočtu znát.

Proč si zřídit pojištění ošetřování u FLEXI:

  • Vztahuje se na nemoc i úraz
  • Nezáleží, zda je nemocný v nemocnici nebo doma
  • Pečovat může kdokoli – člen rodiny nebo profesionál
  • Plnění až 365 dní
  • Hlášení pojistné události snadno online