Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se ubránit agresorovi, který obtěžuje ženy na veřejnosti? Existuje pár zásad!

Info ikona
Projekt proti sexuálnímu obtěžování Standup-cesko

Ačkoli se české ulice zdají být relativně bezpečné, 90 % mladých Češek do 34 let má zkušenost s obtěžováním na veřejnosti a 61 % žen se proto raději vyhýbá večerním procházkám či upravuje svůj vzhled tak, aby nelákaly nechtěnou pozornost. Když už totiž k obtěžování dojde, jen málokdo z okolí dokáže zasáhnout a žena tak zůstává na stresující situaci sama. Jednoduchý návod, jak pomoci, přináší značka L’Oréal Paris a její projekt Stand Up.

Pokud vidíme na ulici, v parku či v obchodě ženu v nesnázích, často nevíme, jak se správně zachovat, nebo máme pocit, že problém vyřeší někdo jiný. Značka L’Oréal Paris proto přichází s návodem, co dělat, pokud si na veřejnosti všimnete nevhodného chování, jako jsou sexuálně podbarvené komentáře, nevyžádané doteky, přílišná blízkost mezi ženou a agresorem nebo naléhání na schůzku a další formy obtěžování. I zdánlivě „nevinné“ pokřikování a hvízdání totiž dokáže v ženách vyvolat strach ze znásilnění a způsobit šrámy na duši.

Projekt Stand Up a jeho účinná metoda 5D chce probořit bariéru mezi mlčky přihlížejícím okolím, tak aby ženy našly zastání a mohly se kdekoli cítit v bezpečí. Na stránkách www.standup-cesko.com najdete mnoho informací, názorných videí, ale i registraci na online či osobní vzdělávací kurz.

 

Info ikona
STAND UP proti obtěžování na veřejnosti

Jak se tedy správně zachovat, pokud si problematické situace všimneme?

Především neodvracejte zrak a najděte kuráž do incidentu zasáhnout. Někdy stačí pachatele vyrušit upuštěním nějaké věci nebo přímo dotazem na cestu či čas. Pokud jste odvážná povaha a situace není příliš nebezpečná, můžete pachatele oslovit a v klidu ho požádat, aby se svým chováním přestal. Další možností je obrátit se na autoritu v okolí, jako je např. policie, ostraha nebo řidič tramvaje, a přimět je zakročit. Jestliže se rozhodnete pořídit videozáznam, zeptejte se posléze oběti, jak s ním chce naložit, a rozhodně ho neumisťujte nikam online. Na pomoc není pozdě ani po skončení incidentu – psychice oběti pomůže, jestliže ji přijdete uklidnit a podpořit, aby věděla, že se opět může cítit v bezpečí.

Podívejte se na web standup-cesko.com a naučte se jednoduchou metodu 5D pomocí jednoduchého online kurzu. Pomůžete tak značce L’Oréal Paris a organizaci Konsent s jejich cílem proškolit alespoň 1000 lidí a aktivně přispět k tomu, aby se ulice staly bezpečným místem, kde se každá žena může cítit bez obav sama sebou.


 

Měření