Přejít k hlavnímu obsahu

Aby měly ženy klid: Naučte se jednoduše zastavit obtěžování na veřejnosti

Info ikona
Stand Up Projekt proti obtěžování

Se sexuálním obtěžováním se někdy setkalo 90 % mladých žen do 34 let. Přesto by jen málokdo z nás věděl, jak ženám v nepříjemné situaci pomoci. Co dělat, když vidíme ženu v nesnázích? S tím radí značka L’Oréal Paris a její projekt Stand Up.

Nevhodné narážky, „náhodné“ doteky, vulgární gesta nebo nátlak na sjednání schůzky. Obtěžování na veřejnosti má mnoho podob, každá ale ženu staví do velmi stresující situace, která může vyvolat strach a způsobit další psychické šrámy. 67 % mladých žen zažilo na ulici pokřikování a hvízdání, podobné množství žen se kvůli obavám ze sexuálního násilí bojí večerních procházek a 53 % dokonce upravuje svůj vzhled, aby se vyhnuly nevyžádané pozornosti.

Když už k harašení dojde, většina lidí jen mlčky přihlíží. Nabídnout pomoc přitom není těžké, je jen potřeba umět udělat první krok. Jak přesně se zachovat radí značka L’Oréal Paris na stránkách svého projektu www.standup-cesko.com, kde najdete plno informací i užitečnou metodu 5D, co dělat, když si sexuálního obtěžování všimnete ve svém okolí.

1. Direct – Zasáhněte přímo

Nestavte se k realitě zády, a pokud není situace nebezpečná, oslovte pachatele. Stačí ho požádat, aby se svým chováním přestal. Někdy postačí jen postavit se mlčky bezprostředně vedle aktérů.

2. Distract – Zaskočte pachatele

Odlákejte pozornost pachatele. Můžete „omylem“ něco upustit a udělat rozruch nebo mu položit otázku na cestu či nejbližší bankomat.

3. Delegate – Zavolejte pomoc

Dalším způsobem, jak situaci řešit, je oslovit lidi v okolí, ideálně autoritu, jakou je policie, ostraha nebo např. řidič autobusu.

4. Document – Zdokumentujte incident

Pokud si situaci natočíte, zeptejte se oběti, jak chce s nahrávkou naložit. Nikdy ji neukazujte online.

5. Delay – Změňte téma

I když už incident skončí, oslovte oběť a ukažte ji, že jste na její straně a nemá se čeho bát.

Info ikona
STAND UP projekt Loreal proti obtěžování

S projektem za bezpečnější veřejný prostor přišla značka L’Oréal Paris ve spolupráci s nevládní organizací Konsent. Společně chtějí na webu standup-cesko.com proškolit až 1000 lidí, a to jednoduše pomocí názorných online videí nebo osobně na kurzu, do kterého se můžete na stránce přihlásit. Před sexuálním obtěžováním je potřeba nezavírat oči a umět zasáhnout. Jedině tak se z ulic, parků a dalších veřejných prostor stane místo, ve kterém se každá žena může cítit bezpečně a sama sebou.

Info ikona
Stand Up projekt, který šíří osvětu proti násilí na ženách
Měření