Přejít k hlavnímu obsahu

Poradna: Přítel je držgrešle. Sleduje, co si koupím a už to překročilo únosnou mez. Bára (27)

Info ikona
Manžel šetří

Finance prý bývají jedním z nejčastějších důvodů hádek mezi partnery. Příkladem za všechny je Bára (27), která o svém partnerovi říká, že má jedinou chybu: je hrozný škrt. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.

Tento článek byl napsán podle skutečného příběhu ze života naší čtenářky. Fotografie jsou ilustrační a jména byla změněna.

Mám skvělého přítele. Jmenuje se Lukáš a je o dva roky starší. Zamilovali jsme se do sebe snad na první pohled, aspoň já to za sebe můžu říct. Jsem s ním opravdu moc spokojená a trápí mě jen jedna věc: Lukáš je strašný šetřílek. Neznamená to, že by byl na peníze jen opatrný, on je spíš posedlý.

Když jsme spolu začali chodit, striktně se oddělovalo, kdo co kdy bude platit, aby to bylo spravedlivé. Takže pokud jsme šli do kina, jednou jsem platila já, podruhé on. Pouze na prvních několika schůzkách mě pozval, ale když už jsme začali budovat vztah, namítnul, že by měl být od začátku ve financích pořádek. Souhlasila jsem, protože mi to nevadilo.

Poradna: Se mnou dítě nechtěl, s jinou ho čeká po pár měsících vztahu! Kde jsem udělala chybu? Sylva (27)

svetzeny.cz

Nyní jsme spolu tři roky a vlastně pokračujeme ve stejném duchu. Platíme napůl domácnost, benzín apod. Co mi ale vadí je, že začíná hodně koukat na to, co si koupím (za mnou vydělané peníze). Třeba když si něco objednám z nějakého eshopu, ptá se mě, kolik co stálo. Je to trapné, ale obvykle cenu snížím. Jinak totiž kroutí hlavou a říká, že jsem nezodpovědná, a to zvlášť teď, když je covid a nikdo neví, co bude zítra. Kazí mi tím radost z nových věcí, občas mám výčitky svědomí a někdy se i pohádáme. A přitom kupuji jen oblečení, které vím, že unosím, a kosmetiku, co používám, atd. Nic zbytečného… Jídlo nakupujeme hlavně v akcích. Letáky a slevy má v malíku, protože se prý vyplatí je sledovat a pak ušetřit.

A co budoucnost?

Blíží se nám oběma třicítka a rádi bychom měli miminko. Těším se, ale mám i strach. Co až mi bude chodit jen rodičovská a nebudu mít jiný příjem? Dostanu snad od Lukáše „kapesné“? Úplně se bojím tohle téma doma otevírat. Tím pádem si potom nejsem jistá, zda je rozumné otěhotnět, když nemáme všechno vyřešené...

Prosím, poraďte mi, jak si mám o tomhle s přítelem popovídat?

Svůj příběh do redakce poslala čtenářka Bára.

Slavné ženy, kterým hlavu popletli nacisté: Adina Mandlová naplňovala masochistické choutky vládního rady

svetzeny.cz

NÁZOR PSYCHOLOGA:

Dobrý den, 

zmiňovaná jedna věc, která Vám na partnerovi vadí, je natolik zásadní, že si dovolím otázku přístupu k financím více rozebrat.

Co probíhá hlavou člověku, který přehnaně šetří?

Nemůže si dovolit zbytečně utrácet, nedostatek peněz nebo jejich hýření v něm vzbuzuje pocit ohrožení. Toto mentální nastavení má pravděpodobně původ v minulosti, je pravděpodobné, že už jako malý slyšel a prožíval to, co teď převádí ve vaší domácnosti. Někdo u něj musel vzbuzovat strach z nedostatku peněz nebo pocity frustrace, když se něco pořídilo, co bylo zbytečné, a nebo moc drahé…

Obávám se, Báro, že popovídání si o tom s přítelem k zásadní změně nepovede. Jedná se o hluboký podvědomý program. Mohl by se ve svých projevech mírnit a někdy se dokázat ovládat, ale pod vlivem stresu by stačilo málo a „najel“ by na svůj program. Psycho - spirituální pohledem je to o tom, že nedůvěřuje lidem, životu jako takovému a ani sám sobě. Podléhá strachu ze ztráty (zaměstnání, příjmu).  Chce mít věci pod kontrolou, jen tak má pocit pomyslné jistoty. Určitě to není o tom, že by byl špatným člověkem nebo partnerem. Řekněme, že jde o povahový rys, který velmi ovlivňuje myšlení, chování a rozhodování nejen jeho, ale i to Vaše. Šance na změnu se otevře v případě, že uzná, že to někdy přehání, že to sám vnímá jako problém a bude chtít s tím „něco dělat.“ Pak by bylo dobré oslovit někoho nezaujatého, kdo s ním téma peníze-ztráta-strach rozebere a pomůže mu postupně se z tak svazujícího myšlenkového nastavení vymanit.

Dagmar (51): Syn se mění k nepoznání, možná za to mohou drogy. Toto nechce zažít žádná máma. Jaká je rada psychologa?

svetzeny.cz

Můžete a měla byste se postavit sama za sebe a říci Lukášovi otevřeně, že si budete sama rozhodovat o tom, co si za vlastní vydělané peníze pořídíte. V podstatě je v pořádku, když si sobě rovní partneři dělí náklady na domácnost a jídlo. Tím myslím, že si oba vydělávají, nemají děti a ani jeden není sociálně nebo zdravotně v tíživé situaci. Lidé to často ke spokojenosti obou řeší tak, že mají společný účet, ze kterého financují vše společné a pak ještě každý svůj účet, ze kterého si zcela svobodně pořizují, co chtějí nebo potřebují.

Vaše obavy z možné nepříjemné situace, kdy na mateřské budete v nějaké míře závislá na muži, jsou na místě. Žít s přehnaně šetřivým člověkem je velká psychická zátěž. Jakoby si nechtěl a neuměl naplno užívat života. Vy ale určitě chcete žít a ne přežívat…


Mgr. Charlotte Benátská Speciální pedagožka a psychoterapeutka zaměřená na párovou komunikaci a uzdravení rodinných vazeb. Věnuje se specielně ženám v oblasti zdravého ženského sebevědomí a intimity. Je autorkou publikace Ženy, klíč ke spokojenosti je v nás. www.vztahy-komunikace.cz

Pokud jste se ocitli v situaci, se kterou se s námi chcete podělit nebo si s ní nevíte rady, napište nám na email: [email protected]

Petra (31): Miluju svého manžela. Čekám miminko, jen mě děsí představa, komu bude říkat táto

svetzeny.cz

Mystické Hromnice podle vědmy: Věštba z karet a rituály, které odhalí, co přinese tento den v roce

svetzeny.cz