Přejít k hlavnímu obsahu

Helen Stanku: Na Hromnice o hodinu více, ale to není všechno

Info ikona
Hromnice

Druhý únorový den slavíme Hromnice. Víte co tento svátek znamená? Hromnice mají spoustu podob. Jsou především začátkem pohanského roku. A jistě vás nepřekvapí, že rok začínal právě proto, že přibylo světlo. V únoru se taktéž začínají rodit mláďata a příroda se pomalu probouzí k novému ročnímu koloběhu života.

Symboly svátku Imbolc 

Začněme u toho, co je nám blízké – jak slavili staří Slované. Jejich božstvům vládl Perun, který vládl bleskům a hromům. A právě první zahřmění a zablesknutí mělo symbolicky ukončit vládu zimy. Po něm se lidé dali do úklidu, vyhánění zlých duchů a péče o půdu.  

Keltové slavili Hromnice celé dva dny a svátek nazívali Imbolc. Prakticky šlo ale o stejný důvod – začátek. A jejich oslavy byly opravdu působivé. Zaprvé trvaly dva dny, protože se zahajovaly už prvního února a zadruhé byly jejich součástí zasvěcovací rituály pro nové adepty čarodějnictví. Patronkou Imbolcu je bohyně Brigid. Její jméno znamená Vznešená. Tato Irská bohyně pečuje o kovářství, plodnost, dobytek, úrodu, věštění i básnictví.  

U katolíků se slaví Hromnice jako svátek Očištění panny Marie. Právě v tento den prý ukončila šestinedělí po porodu Ježíše Krista. Proto 2. února zapalujeme svíčky posvěcené v kostele. Na počest příchodu světla, jak ve spirituálním, tak v praktickém slova smyslu. Svíčky hromničky by nás měly ochránit před nebezpečím přírodních živlů a jejich rozmarů. 

Rituály na Hromnice

Ve všech kulturách vždycky měl při oslavách Hromnic významnou úlohu oheň. Ať už v jakékoliv podobě, od největších hranice, přes krby až po svíčky. A spalovalo se to, co už bylo nepotřebné, jako symbol toho, že do nového období vstupujeme očištění. S Hromnicemi jsou svázané i další rituály. Víte, proč se říká, že bychom si měli zamést před vlastním prahem? Právě proto, abychom se očistili. Ostatně vymetáním zimní špíny bychom měli nejen uklidit, ale i zbavit se zlých duchů, kteří nám berou energii a škodí. Takže se na začátku února nastartujeme k lepším časům.  

A jaké Hromnice máme čekat letos dle výkladu karet?

Výklad z mariášek na sedm na Hromnice 2021:

Osmička žaludská ukazuje na počáteční dobré energie a příznivou auru dne. Spodek žaludský a sedmička s osmičkou listovou věští dobře postavenou komunikaci. Nebude tedy problém si zjistit vše, co potřebujete. Devítka kulová ukazuje menší cesty pro zajištění spokojenosti a harmonie(sedmička a desítka srdcová), třeba půjde o nějaký nákup aby vašim miláčkům nic nechybělo, závěr ukazuje sedmička žaludská jistou pachuť a rozladění a to může být způsobeno tím, že si spojíte jisté informace, které vám dala sedmička listová a začnete moc kombinovat se sedmičkou žaludskou a možná budete střežit nějaké své osobní milostné tajemství a na oko budete házet pozornost na jiné aspekty dnešní doby, které mohou leckdy iritovat?

Nicméně podle astrologie nám pomohou harmonické trigony Luny s Jupiterem a Sluncem zachovat rovnováhu i tam, kde člověk obvykle ztrácí rozum. Když už je ta Luna v harmonických Vahách a Slunce stále ve svobodomyslném Vodnáři.


O autorce:

Kartářka a vědma Helen Stanku pocházím z rodu ve kterém nebyla nouze o mágy a vědmy, ale také o loutkaře a akrobaty. Helen je z rodiny, kde se dědí řemeslo, ale především otevřená 7. a 6. čakra, díky které může nejen vykládat osud, ale otevírat lidem širší intuici čili aktivovat třetí oko. „S kartami je dobré se spřátelit, karty potom oplácejí s láskou a ukazují okolnosti, které se později stanou“, vysvětluje Helen Stanku. www.dobrakartarka.cz

Newsletter

Svet Zeny logo

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.