Přejít k hlavnímu obsahu

Jsem dost dobrá máma, manželka, žena? Proč nepodlehnout tlaku stát se dokonalou ve všech směrech

V dnešní době jsou matky pod obrovským tlakem. Od maminek se očekává, že zvládnou dvě směny. Po práci je totiž čeká ještě další „šichta“ doma, kdy uklízí, vaří a starají se o děti. Možná se i vy honíte za ideálem „dokonalé matky“, avšak namísto pocitu spokojenosti, jste blízko k vyhoření. Zjistěte, proč byste s tím měla přestat – pro dobro sebe i svých dětí.

Tlak na matky je v dnešní době enormní

V dnešní době je na ženy vyvíjen mnohem větší tlak, než tomu bylo v minulosti. Očekává se od nich, že budou dokonalou „Stepfordskou paničkou“, která navaří, napeče, uklidí, postará se o děti a ještě se u toho bude usmívat a vypadat přitom dobře. Zároveň by k tomu ještě měla dělat kariéru, aby zapadla do dnešního světa, kdy se úspěch měří hlavně penězi. Zatímco se kdysi ženy staraly hlavně o domácnost, teď se od nich chce, aby vše dokonale zvládly hned na dvou frontách. Asi vás nepřekvapí, že většina žen je kvůli těmto vysokým očekáváním okolí v depresi a připadají si jako špatné matky. Podle průzkumu provedeného na internetové stránce Motherly, která se zabývá moderním mateřství a sdružuje více než 30 milionů uživatelů, je situace horší, než kdy předtím. Na otázku, zda se jako matky cítí podporované společností, zamítavě odpovědělo v roce 2018 celých 74 % matek. Pokud se vám číslo zdá naprosto šílené, tak vězte, že může být ještě hůř. V roce 2020 celých 97 % matek v průzkumu uvedlo, že se cítí vyhořelé kvůli enormnímu tlaku, který je na ně vyvíjen.

Mohlo by se vám líbit

Chyby ve výchově dětí: Astroložka radí jednotlivým znamením, jak být lepšími rodiči

Astroložka Linda Furiate tvrdí, že vaše znamení zvěrokruhu má vliv na to, jací jste rodiče. Odvíjí se od něj váš styl (ne)výchovy, ale i to, jaké chyby jako rodiče děláte. Zjistěte, na co byste si konkrétně vy měli dávat pozor, a staňte se lepšími rodiči.
svetzeny.cz

Proč se nechtít stát „dokonalou matkou“?

V první řadě je si třeba uvědomit, že platí: „Není na světě člověk ten, aby zavděčil se lidem všem.“ Proto ani nemůže nic takového jako „dokonalá matka“ existovat. Garantujeme vám, že lidi si vždycky najdou něco, kvůli čemu vás budou pomlouvat. Pokud budete vždy dokonale upravená matka, budou o vás říkat, že radši trávíte čas u zrcadla než s vašimi dětmi. Pakliže se ráno nestihnete ani namalovat a upravit, budou se podivovat nad tím, jak s vámi manžel může zůstávat, když se o sebe vůbec nestaráte a také budou říkat, že vypadáte strhaně a určitě vám chybí energie, abyste se dětem věnovala. Pokud s dětmi zůstanete doma, tak jste „domácí puťka“, která nemá žádné ambice, v horším případě zlatokopka, co se dobře vdala. Nepomůžete si, když půjdete do práce a začnete budovat kariéru, to jste pak krkavčí matka, která na svoje děti kašle. Nedejbože, abyste děti odložila do jeslí, to si vyslechnete přednášku o tom, že z nich vyrostou chladné osobnosti bez emocí.

Mohlo by se vám líbit

Indigové, křišťálové a duhové děti: Mají mimořádné schopnosti a vyšší moc měnit svět. Které jsou ty vaše?

Určitě jste už slyšeli o indigových, křišťálových a duhových dětech a možná by vás zajímalo, které z nich máte doma vy. Každá z těchto skupin dětí totiž sdílí celý soubor společných charakterových vlastností. A příznivci hnutí New Age, kteří se zabývají transpersonální psychologií, věří, že každé dítě má na této planetě svůj specifický účel.
svetzeny.cz

Dobrá máma je spokojená máma

Druhým důvodem, proč se nehonit za tím být „perfektní supermatkou“, je to, že svůj stres přenášíte na děti. Ty v útlém věku nasávají vaše aktuální psychické rozpoložení jako houba. Jen si vzpomeňte na své dětství, jak jste se cítili, když se rodiče hádali, nebo nastala jiná vypjatá situace. Chronický stres matky se může negativně podepsat na vývoji dítěte. Američtí vědci zjistili, že existuje spojitost mezi dlouhodobým stresem rodičů a problémovým chováním u dětí. To se projevilo mnoha způsoby v závislosti na věku dětí. Malé děti nechtěly v noci spát, často plakaly a vyžadovaly pozornost rodičů. U starších dětí stres přenesený na ně od rodičů vyvolal potíže se soustředěním, pocity osamělosti i bolesti hlavy a břicha. Zjednodušeně se tedy dá říct, že pokud chcete být dobrá máma, musíte být v první řadě spokojená máma. Vaše dítě jednou nebude s láskou vzpomínat na to, jak jste se každé ráno upravovala ve spěchu do práce, ani na to, že jste každý večer leštila linku, aby vypadala perfektně a byla jste neustále „přilepená“ k telefonu a řešila pracovní záležitosti i ve svém volnu. Proto zvolněte a přestaňte se hnát za iluzí dokonalé matky. Děti nejvíce ocení čas strávený s vámi, a to když máte úsměv na tváři. Pak budou šťastné i ony.


Zdroj: https://www.mother.ly/news/state-of-motherhood-survey, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4861150/

Mohlo by se vám líbit

Existuje 8 typů inteligence: Zjistěte, v čem vyniká vaše dítě a jak jeho typ inteligence rozvíjet?

Věděli jste, že existuje celkem 8 typů inteligence? V 80. letech 20. století je představil profesor Harvardské Univerzity Howard Gardner v rámci teorie mnohočetné inteligence. Ten tvrdí, že inteligence nezahrnuje jen to, co se naučíme ve škole. Přečtěte si více o jeho rozdělení inteligence do jednotlivých typů a zjistěte, jakou dominantní inteligencí oplývají vaše děti.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Chcete být v životě šťastní? Pak se musíte zbavit 7 návyků, které ničí vaše duševní zdraví

Často se hovoří o špatných návycích v souvislosti s naším fyzickým zdravím. Avšak zapomíná se, že lidé mají i spoustu špatných návyků, které jim ničí zdraví psychické. Vybrali jsme 7 nejčastějších, které lidé běžně dělají, netušíce, jak moc jsou škodlivé. Zbavte se jich a žijte šťastnější život již dnes.
svetzeny.cz