Přejít k hlavnímu obsahu

Chcete se dozvědět pravdu? Bývalý agent FBI radí, jak rozpoznat, jestli váš protějšek lže

Info ikona
Vyslíchání lhář

Ohledně rozpoznávání lhaní panuje spousta mýtů. Ty se snaží bořit bývalý agent FBI, Joe Navarro. Ten se již dlouhé roky zabývá tím, jak rozpoznat pravdu od lži. Chcete se i vy naučit techniku, kterou používá americká kontrarozvědka?

Joe Navarro

Joe Navarro je bývalý agent FBI, zde pracoval více jak 25 let, přičemž se specializoval na odhalování špionů. Ze služby odešel v roce 2003. Patří mezi uznávané odborníky na lidské chování. Někdy se mu přezdívá „mimořádný pozorovatel“. Je expertem na neverbální komunikaci a řeč těla. Své zážitky sepsal v mnoha knihách. Své poznatky ze služby pro kontrarozvědku aplikuje i v běžném životě, radí lidem ohledně managementu a dotazování.

1. Pinokiův efekt je mýtus

Pinokiův efekt předpokládá, že každý, kdo lže, se sám prozradí svým vystupováním. Často se hovoří o neverbálních gestech jako důkazu, že někdo lže. Těmi mohou být pohrávání si s vlasy, dotýkání se nosu a uší, odkašlání. Joe Navarro však upozorňuje, že neexistuje jedno určité chování, které by stoprocentně odhalilo lháře. Na druhou stranu z jeho zkušeností jsou varovnými signály stlačování rtů a dotýkání se jamky na krku.

Psychologické triky, díky kterým si okamžitě získáte každého

svetzeny.cz

2. Uklidnění protějšku je základ

Joe Navarro vysvětluje, že pokud se chcete dozvědět pravdu, je základem váš protějšek uklidnit. Nesmíte jej ponechat rozptýleného, musí se soustředit na rozhovor s vámi. Ukazuje to na příkladu ženy, kterou potřebovali vyslechnout. Prvních 20 minut vůbec o případu nemluvili a z ženy se jim nedařilo dostat žádné užitečné informace. Joe Navarro proto položil jasnou otázku na to, proč je ve stresu. Žena mu odpověděla, že nemá parkování zaplacené na delší dobu a je z toho nervózní. Byla příliš zaneprázdněná tím, že se soustředila na něco jiného, proto ji detektivové nejdřív museli uklidnit. Také Joe Navarro mluví o tom, že mlčení ještě z nikoho lháře nedělá. Možná si myslíte, že když váš protějšek mlčí, je to protože vymýšlí výmluvy. Nemusí tomu tak být, tato žena mlčela, protože byla nervózní z parkovacího lístku, ukázalo se, že se zločinem nic společného neměla. Dále radí na začátku protějšek uklidnit a mluvit s ním na rovinu. Neměli byste být útoční a mluvit byste měli pomalu.

3. Psychický nátlak nepomůže

Možná jste v amerických filmech viděli, jak se agenti snaží domoci pravdy křikem, psychologickým nátlakem a manipulací. Joe Navarro za svůj život vedl víc než 13 000 výslechů a důrazně nedoporučuje na váš protějšek vyvíjet psychologický nátlak. Z jeho zkušeností vyplývá, že to k ničemu nevede, navíc se mnohdy ukázalo, že protějšek skutečně mluvil pravdu. Dokonce se vám může přiznat i k něčemu, co neudělal, jen abyste ho nechali být. Joe Navarro ve videu hovoří o tom, že 25 % neoprávněně odsouzených, jejichž případy studoval, sdělilo, že se doznali jen kvůli tomu, aby již výslech skončil, to je smutný fakt.

Psychologický test: Určete pomocí 20 otázek stupeň svojí empatie. Jste jako skála nebo spíše emoční houba?

svetzeny.cz

4. Soustřeďte se na jeho mluvu

Lepší než sledovat neverbální projevy, které mohou souviset s pouhou nervozitou, je pozorovat, jak váš protějšek mluví. Pokud se zakoktává, najednou mluví rychleji, není schopen se vyjádřit a v jeho mluvě je hodně přeřeků, pak to indikuje, že lže. Také se vás lhář bude snažit přesvědčit mnohem víc, než člověk, který říká pravdu. Někdy se stává, že lháři pro jistotu opakují stejné věci několikrát, chtějí se tak ujistit, že vás o své pravdě přesvědčí. Také pozorně poslouchejte, jakým tónem váš protějšek mluví. Snažte se ho ptát na otázky, které vyvolávají nějaké emoce. Tón jeho hlasu jej prozradí.

5. Nejlepší způsob? Ptát se na detaily

Joe Navarro za nejlepší způsob, jak se dozvědět, zda člověk lže, pokládá ptaní se na konkrétní detailní věci. Lhář má velmi pravděpodobně dobře vymyšlený nějaký scénář, se kterým bude operovat, ale na detailech ho můžete nachytat a on se prořekne.


https://www.youtube.com/watch?v=KfkOSYpMToo

Úzkost při opětovném návratu do „normálního“ života je na vzestupu. Terapeuti vám poradí, jak jednat

svetzeny.cz

7 kroků k záchraně manželství: Dejte vašemu vztahu ještě poslední šanci

svetzeny.cz