Přejít k hlavnímu obsahu

Nejčastější důvody, proč muži svým ženám lžou: Nejde jen o snahu utajit nevěru

Info ikona
Pohledný muž

Do partnerských či přátelských vztahů se často vkrádají lži. Někdy mají milosrdný kontext, jindy kryjí něco velmi nekalého. Ponechme nyní stranou, že lžou i ženy a zaměřme se na muže, kteří se ke lžím udajně uchylují častěji. Co je k tomu vede nejčastěji? Mnohé z nás napadá, že to bývá zakrytí nejvěry. Jenže důvody mohou být i jiné.

Studie, kterou realizovalo v roce 2010  londýnské Muzeum vědy zjistila, že průměrný muž lže 1092 krát ročně, což je zhruba třikrát denně, zatímco průměrná žena lže 728 krát ročně, tedy dvakrát denně. Z toho je patrné, že lžeme občas všichni. Katie Maggsová, odborná lékařská kurátorka londýnského Muzea vědy uvedla, že lhaní je součástí společenské interakce. "Může se zdát, že lhaní je nevyhnutelnou součástí lidské povahy, ale je to důležitá součást sociální interakce," uvedla Maggsová. Komu ale lžeme? Podle studie, v níž bylo dotazováno 3000 lidí, lžeme nejčastěji svým matkám, což přiznalo 25 procent mužů a 20 procent žen.

Proč mají muži potřebu lhát ve vztazích? Obvykle věří, že je to způsob, jak druhé, v tomto případě ženy, chránit. Snaží se bránit možným následkům, i když ve finále to bude ještě horší. Nechtějí si to prostě připustit. Jsou si vědomi toho, že je někde problém, že udělali něco, co by mohlo ženě ublížit. Nebo se třeba i za něco stydí  a snaží se chránit ty, na kterých jim záleží. V jakých věcech lžou muži ženám?

1. Muži lžou o počtu partnerek

Intimní chvíle jsou citlivým tématem a dříve či později na to přijde ve vztahu řeč. Kolik měl kdo partnerů. A přichází na ně pravdivá odpověď? Asi ne. Muži často chtějí ukázat svou mužnost a neodolatelnost, takže si číslo umí maličko pozvednout. Chtějí ukázat, že jsou zkušenými milenci a žena se tak o jejich výkon nemusí vůbec bát. Pozor však, aby se to s vysokým číslem nepřehnalo.

2. Muži lžou, protože touží po klidu

Někdo je toho na muže zkrátka moc. Přijdou z práce a hned po nich manželka něco chce. Třeba pohlídat děti, přišroubovat poličku nebo si jen povídat. Jenže ne pokaždé na to mají pánové energii. A tak není nic jednoduššího, než když prohlásí, že musí ještě "něco dodělat do práce" nebo s něčím pomoci sousedovi. Pak si prostě jen zalezou s počítačem nebo se ztratí k sousedovi do garáže na kus řeči. 

3. Lži o přesčasech v práci

Pokud má muž pracovní dobu poměrně předvídatelnou a víte, jak to u něj funguje, nepředpokládáte, že by to mělo být jinak. Jste s ním nějakou dobu, ale najednou se z ničeho nic začne vymlouvat, že zůstává v práci přesčas. Opravdu to jeho práce vyžaduje? Pokud nezměnil pracovní pozici, pak se může vloudit nějaká ta lež. Proč je tomu tak? Existuje celá řada důvodů. A ne, nemusí to být nutně jen to, že mají milenku. Co když chystají své ženě nějaké překvapení?

Každé znamení zvěrokruhu má psychopatický rys: Blíženci jsou ulhaní, Váhy zase promiskuitní

Negativní a pozitivní stránky obvykle tvoří ucelený charakter každého z nás. Někdo se umí ovládat a negativa potlačuje, jiný se prostě ovládnout neumí a projeví se. Jaký je váš psychopatický rys podle znamení?
svetzeny.cz

4. Mužské lži se týkají i telefonů

Někteří muži mají skutečně dva telefony - jeden pracovní, druhý soukromý. Snaží se tak oddělit pracovní život od toho soukromého, což není nikdy na škodu. Někdy mohou mít dva dokonce i tři telefony, aby se žena nedozvěděla o jeho milostných avantýrách. Začne si najednou z ničeho nic jeden z telefonů hlídat a chodit s ním prakticky kamkoliv? Pak vám možná lže.

5. Lžou o kamarádkách

Muži a ženy mohou být přátelé, když si nastaví své hranice a oba spolu mají vše vyřešeno. Není na tom nic špatného. Ať už jde o kamarádku z dětství, ze školy, ze sousedství a podobně. Jeho kamarádky znáte nebo o nich minimálně víte a není to něco, o čem se lže. Najednou se však v jeho životě vyskytne “kamarádka”? Taková, o které se předtím nemluvilo? Daná osoba bude opředená tajemstvím. A vy můžete být maličko opatrnější, protože kdoví.

6. Muží lžou o svých příjmech

Ve vztazích to funguje různě. Pokud jde o finanční stránku, v některých manželstvích jsou karty na stole a partneři vědí navzájem, jaké jsou jejich příjmy. Jindy je to tajemství. Muži neradi přiznávají, jaké jsou jejich skutečné příjmy. Buď se stydí za to, že nejsou tak vysoké, jak by si je představovali. Nebo naopak berou víc a snaží se něco si schovat bokem. 

Zdroj článku