Přejít k hlavnímu obsahu

Vypadávají vám na podzim vlasy? Zbystřete, možná se nejedná o přirozený proces

Info ikona
Nadměrné padání vlasů může mít různé příčiny

Nejen, že jsou sušší, ale také vypadávají. Podzim dává vlasům pořádně zabrat. Jejich vypadávání v tomto období je sice přirozeným procesem, ovšem příčiny mohou být i jiné – a mnohem závažnější. Zbystřete a věnujte padání svých vlasů pozornost.

Proč vlasy vypadávají na podzim více?

Abychom porozuměli důvodům vypadávání vlasů, je nezbytné nejprve pochopit přirozený cyklus růstu vlasů.

Přirozený cyklus růstu vlasů trvá od 3 do 7 let. Nejméně 85 % vlasů se vždy nachází v období růstu, zatímco zbývající vlasy tzv. „odpočívají” po dobu 2-6 měsíců a poté vypadnou. Tento proces se opakuje přibližně každé tři měsíce. I když každý vlas prochází jedinečným cyklem, bylo prokázáno, že v červenci dochází u většiny žen k dočasné stagnaci růstu vlasů, což signalizuje období odpočinku. V průběhu podzimu folikuly odpočívají a připravují se na nový růst vlasů. Tento cyklický proces obnovy vlasů je evolučně determinován a je zcela přirozený. Vlasy nejen, že slouží estetickým účelům, ale také chrání hlavu před přehřátím v létě a chladem v zimě. Podzimní období je charakteristické nižším slunečním svitem a UV zářením, stejně jako průměrnými teplotami, které se pohybují nad nulou. Proto je podzim ideálním časem pro regeneraci a posílení vlasů před nástupem zimy.

Konec vypadávání vlasů! Odhalte prastará tajemství nádherných a zdravýchvlasů

svetzeny.cz

Kdy u padání vlasů zbystřit?

Jak již bylo zmíněno, padání vlasů v období podzimu je přirozený cyklus. Ovšem pokud vlasy vypadávají ve větším množství nejen na podzim, může se jednat o velmi závažnou příčinu.

Pokud si všimnete toho, že vám vlasy vypadávají nadměrně hodně a to nejen na podzim, ale celoročně, určitě byste tento problém měli řešit. V rámci výživového metabolismu nebo hormonální rovnováhy je nezdravý stav vlasů a pokožky hlavy prvním indikátorem, na nějž tělo reaguje, když něco není v pořádku. Nadměrná ztráta vlasů, jejich snížená hustota, nevhodný stav pokožky nebo aktivace autoimunitních reakcí jsou často prvními známkami vnitřního narušení nebo nepořádku, které se vám tělo snaží signalizovat.

Vlasový trend 2024: Nejkrásnější účes pro všechny tvary obličeje je choppy bob

svetzeny.cz

Příčiny nadměrného vypadávání vlasů

V prvním kroku je nezbytné identifikovat skutečnou příčinu problému. Často je nadměrné vypadávání vlasů způsobeno hormonální nerovnováhou nebo poruchou vlasového cyklu, kterou mohou vyvolat vnější nebo vnitřní faktory jako jsou nedostatek vitamínů, minerálů, nadměrný stres nebo začínající nemoc. Zdraví a kvalita vlasů tak odrážejí celkový stav organismu, zahrnující jak psychické, tak fyzické aspekty.

Běžnými příčinami mohou být také alergické reakce, stres, silný šok a u žen i přerušení užívání antikoncepce. Pozor si dejte také na drastické diety. Některé programy na snížení hmotnosti mohou nepříznivě přispívat k nadměrnému vypadávání vlasů. U mužů může hrát roli vyšší hladina testosteronu v krvi. Tato hormonální změna může poškozovat vlasové kořínky a způsobovat jejich vypadávání. Vlasová cibulka je citlivá na testosteron, který působí na periferní tkáně, kam patří i vlasy.

Jak vypadávání vlasů řešit

Pokud není problém spojen s hormony, doporučujeme trichologické vyšetření, které pomocí detailních testů poskytuje komplexní pohled na stav pokožky hlavy a samotných vlasů.

Kvalitu pokožky hlavy a vlasů ovlivňuje obsah konkrétních vitamínů a minerálů v těle. Nadměrné vypadávání vlasů může způsobit třeba nedostatek železa a zinku. Tuto nerovnováhu lze identifikovat pomocí krevního testu. Strava bohatá na brokolici, špenát, mrkev, rybí tuk, maso, játra, oříšky, pohanku a rýži má na vlasy pozitivní vliv. Pro posílení křehkých vlasů je důležité zvýšit příjem selenu a aminokyseliny methioninu. V neposlední řadě je důležité vlasy vyživovat kvalitními produkty. S výběrem těch nejlepších vám poradí váš kadeřník.

Zdroj článku