Přejít k hlavnímu obsahu

Důkaz, že ničíte svou pleť: Vyhněte se chybám a dopřejte vaší pleti tu správnou péči, která nemusí stát tisíce

Přejeme si krásnou pleť bez vrásek, pupínků a dalších nedokonalostí. Na jednu stranu utrácíme peníze za drahé krémy a kosmetická ošetření, na druhou stranu ale kolikrát pleti vyloženě ubližujeme. Přinášíme přehled nejčastějších chyb, které v péči o pleť děláme.

Stav naší pleti závisí nejen na věku. I když pokožka samozřejmě stárne, není to jediný faktor, který na ni působí. V potaz musíme vzít také genetické předpoklady a životný styl, tedy co jíte a pijete, zda kouříte, zda dostatečně odpočíváte, jak o sebe pečujete (a ani zdaleka nejde jen o používání drahých krémů). Podtrženo, sečteno, toto jsou hlavní důvody, které vysvětlují, proč někteří z nás vypadají mladší a jiní zase o dost starší, než ve skutečnosti jsou. 

Saháte si na obličej a mačkáte pupínky

Kdyby někdo spočítal, kolikrát za den si sáhnete na obličej, asi byste se divili. Zkuste se ale tohoto nešvaru vyvarovat. Častými doteky si přenášíte po pleti nežádoucí bakterie a nečistoty. Máte-i navíc tendenci mačkat si pupínky a další projevy akné, můžete se dočkat nepříjemné infekce. Hlídejte si dostatečnou hygienu rukou a pupínky ošetřete pomocí produktů lokální péče, skvěle funguje i Tea Tree olejíček.

Pořádně se nevyspíte

Nedostatek spánku se na vašem vzhledu projeví okamžitě. Nejvíc nápadné jsou kruhy pod očima a otoky. Projedou se zase tak moc nestane, ale máte-li spánkový deficit dlouhodobě, začne se pleť pomalu ale jistě měnit. Pokožka totiž nedostane prostor k regeneraci, což vede ke zvýraznění vrásek, ochabování kontur a zašednutí pleti. Snažte se spát minimálně 7 hodin denně.

Účesy, díky kterým omládnete a budou vám slušet: Zkraťte svoje vlasy a zkuste mikádo, nebo ježka

svetzeny.cz

Nečistíte pleť

Pokud jdete spát bez důkladného odlíčení, pleť doslova trpí. A nejde jen o zbytky make-upu, ale i nános nečistot z ovzduší, kožní maz a pot. Pokožka pak nemůže dýchat, tvoří se vrásky, ucpávají se póry a může dojít k podráždění, které se projeví v podobě začervenání a různých vyrážek. Důležité je čistit pleť opravdu důkladně, a to včetně očí, na které i pořiďte speciální oční odličovač, který si poradí i s voděodolnými líčidly. Jde-li o výběr čisticích produktů, zvolte v první řadě podle svého typu pleti. Nezapomeňte ani na dočištění v podobě tonika, jež vyrovná pH pokožky a připraví ji na další péči.

Ještě stále kouříte

Tenhle zlozvyk pleti škodí víc, než si myslíte. Vlivem kouření dochází ke zpomalení krevního oběhu a současně také k úbytku kyslíku z tkání. Nedostatečné dokrvování pokožky se časem projeví nezdravou šedou barvou, pleť vypadá jako bez života. Zároveň se rychleji ztenčuje a je náchylnější k tvorbě hlubších vrásek, a to i v okolí rtů. Nikotin v cigaretách také může zhoršovat či dokonce spustit akné. 

Nejkrásnější svatební šaty pro rok 2023: Na scénu se vrací princezny, novinkou budou barvy a květiny

svetzeny.cz

Používáte nevhodnou kosmetiku

Než si pořídíte krém, sérum, masku nebo jakýkoli pečující produkt, ujistěte se, zda se hodí pro váš typ pleti. Nenechte se ovlivnit reklamou, slevami nebo doporučením kamarádek. Prostudujte si hlavně složení a na doporučení výrobce. Nemá smysl pořizovat si ve třiceti krém určený pro zralou pleť po padesátce. Dejte si pozor také na možné alergie, což je častým problémem přírodních produktů. Nové krémy a další přípravky proto raději vyzkoušejte v podobě vzorku a potom teprve investujte do většího balení.

Zapomínáte na UV ochranu

Bronzový odstín pokožky je sice sexy, ale vystavování se sluníčku patří mezi největší hříchy, kterých se s ohledem na pleť můžete dopustit. UV paprsky totiž způsobují vznik pigmentových skvrn a rozpad kolagenových vláken zodpovědných za její pevnost a pružnost. Nedostatek kolagenu pak vede ke vzniku vrásek a ochablých kontur. Ve vaší kosmetické výbavě by proto neměl chybět produkt s ochranným UV faktorem, který byste měli pleť chránit i ve dnech, kdy se vyloženě neopalujete. SPF obsahuje nejen klasická „sluneční“ kosmetika, ale i některé denní krémy a dekorativní kosmetika.

Móda: Štíhlejší za pár vteřin. Trendy oblečení, které vám ubere pár kilo a nestojí víc než tisícovku

svetzeny.cz

Nedostatečně hydratujete

Hydratace pokožky patří mezi základní kroky správné péče, ať je vám dvacet nebo padesát let. Je nezbytná pro každý typ pleti, tedy i pro tu mastnou. Pokožka, která není dostatečně hydratovaná je zašedlá, napnutá a tvoří se na ní drobné vrásky. V mladším věku si vystačíte jen s hydratačním krémem či sérem, zralá pleť pak potřebuje hydratační produkty v kombinaci s těmi anti-age.

 

Zdroj článku