Přejít k hlavnímu obsahu

Krásná a křehká herečka zlaté éry Hollywoodu Vivien Leigh: Po potratu během natáčení se duševně zhroutila

Info ikona
Vivien Leigh

Vivien Leigh byla britská herečka proslulá svou krásou, která dosáhla filmové nesmrtelnosti díky rolím dvou nejslavnějších jižanských krásek americké literatury: Scarlett O'Hara a Blanche DuBois. Její život byl plný dramatických vzestupů a pádů a byl stejně pestrý a bouřlivý, jako byla postava Scarlett, kterou hrála.

Vždy chtěla být herečkou

Vivien Leigh se narodila jako Vivian Mary Hartley 5. listopadu roku 1913 v Darjeelingu v Indii. Její otec byl obchodník s cennými papíry a její matka byla Irka. S rodinou se přestěhovali do Anglie, když jí bylo šest let. O půl roku později předčasně vyspělá Hartley oznámila své spolužačce, že bude slavná. To se jí také vyplnilo, i když pod jiným jménem. Během dospívání navštěvovala Vivien školy v Anglii, Francii, Itálii a Německu a začala plynně mluvit francouzsky i italsky. Následně pokračovala ve studiu na Královské akademii dramatických umění, ale svou honbu za kariérou musela dočasně pozastavit ve věku 19 let, kdy se provdala za právníka jménem Leigh Holman, se kterým měla dceru. Díky svému manželovi si pak vymyslela umělecké jméno Vivien Leigh.

Info ikona
Vivien Leigh

Kam se poděli nejkrásnější herci z romantických komedií? Podívejte se na prince z Moderní Popelky, Deana z „Gilmorek“ a další hezouny

svetzeny.cz

Vzestup filmové hvězdy

Leigh debutovala na jevišti i ve filmu roku 1935. Zahrála si ve hře The Bash, která nebyla nijak zvlášť úspěšná, ale Vivien zde udělala dobrý dojem na producentku Sydney Carroll, která herečku brzy poté obsadila do její první londýnské hry a následně jí pomohla získat první roli ve filmu Thing are Looking Up. Ačkoliv byla Leigh původně obsazována jako naivní koketa, začala se objevovat i ve vážnějších a dynamičtějších rolích v divadle Old Vic v Londýně, kde hrála shakespearovské role. Zde se také poznala uznávaného herce Laurence Oliviera, do kterého se bezhlavě zamilovala. Ačkoliv byl Olivier ženatý a Leigh stále vdaná, brzy jejich výborný pracovní vztah přerostl ve veřejnou milostnou aféru. Brzy poté nastal zásadní zlom v její kariéře, když porazila 1400 dalších hereček, které se ucházely o roli jižanské krásky Scarlett O'Hara ve filmu Jih proti Severu z roku 1939. Americký režisér George Cukor zariskoval, když do této role obsadil prakticky neznámou britskou divadelní herečku. Rozhodnutí se však vyplatilo, protože film překonal rekordy v kinech, získal 13 nominací na Oscara a 8 z nich také vyhrál. Jeden z nich připadl i na Leigh jako na nejlepší herečku.

Info ikona
Vivien Leigh

Simona Krainová nahoře bez: Manžel ji vyfotil na pláži a fanoušci se nemůžou vynadívat

svetzeny.cz

Zlomená křehká kráska

Když se Leigh a Olivier konečně rozvedli se svými manžely, roku 1940 se vzali a upevnili tak své postavení ikonického páru ve světě showbyznysu. Dvojice spolu hrála ve filmech a hrách, ale v soukromí se snažili zůstávat stranou pozornosti. Během natáčení filmu Caesar a Kleopatra u roku 1945 Leigh zjistila, že je s Olivierem těhotná. Jednoho dne při natáčení scény, kdy měla přejet po naleštěné podlaze, však uklouzla a upadla, což způsobilo následný potrat. Někteří věří, že právě tato nešťastná událost vedla k následnému duševnímu zhroucení. Leigh upadla do hluboké deprese a později jí byla diagnostikována bipolární porucha. Později si již kvůli svému špatnému duševnímu zdraví dávala mezi filmy dlouhé pauzy. Nakonec jí byla diagnostikována i tuberkulóza, které 8. července roku 1967 ve věku 53 definitivně podlehla.

Info ikona
Vivien Leight

Gilmorova děvčata po 22 letech: Co dělali herci po oblíbeném seriálu a jak dnes vypadají

svetzeny.cz

Zdroje: Britannica, IMDb