Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně používat myčku, troubu a další věci, aby spotřebovaly méně elektřiny: Časté chyby vás mohou stát tisíce ročně

Ceny energií poslední roky stoupají vzhůru raketovou rychlostí. Není divu, že lidé hledají čím dál tím více způsoby, jak ušetřit peníze při spotřebě elektřiny. Přinášíme vám nejzajímavější dostupné tipy, které vám pomohou ušetřit až několik tisíc ročně!

Mohlo by se vám líbit

Díky speciálním kostkám ledu, které si vyrobíte rychle a levně, bude rošt trouby zářivě čistý

Odstranit mastnotu a připálené zbytky z roštu trouby není tak jednoduché. Zde je návod, jak vám kostka ledu usnadní čištění. Nevěříte? Není nic jednoduššího, než tento trik vyzkoušet.
svetzeny.cz
Info ikona
Myčka

Používejte myčku nádobí

I když se může zdát, že mytí nádobí v ruce je energeticky úspornější, opak je pravdou. Myčky sice využívají elektřinu, ale ušetří velké množství vody a také vašeho času. Kromě toho vám mohou ušetřit i za elektřinu, pokud myjete nádobí v ruce teplou vodou a na ohřev vody využíváte elektřinu. Podle Kalifornské energetické komise vám používání myčky nádobí pomůže ušětřit až téměř 19 tisíc litrů vody a cca 230 hodin vašeho času. Při používání myčky se dají další peníze ušetřit, pokud lze na myčce vypnout funkce sušení teplem. Místo toho stačí otevřít dvířka a nechat nádobí uschnout na vzduchu. Pokud má vaše myčka funkci sušení vzduchem, použijte ji namísto sušení teplem. Můžete tak snížit spotřebu energie vaší myčky o 15 až 50 procent. Pochopitelně je nutné dávat nádobí do myčky správně, abyste cyklus mytí nemuseli opakovat, což by vám žádné peníze neušetřilo. Talíře byste měli umístit do spodní přihrádky, misky zas do horní přihrádky. Hrnce a jiné velké předměty by se měly mýt odděleně.

Info ikona
Ventilátor

Ventilátor místo klimatizace

Pokud se váš domov v horkých letních dnech velmi rychle zahřeje, nepoužívejte k jeho ochlazení klimatizaci. Namísto toho si pořiďte stropní ventilátor, který spotřebuje pouhou desetinu energie, kterou by jinak spotřebovala klimatizace. K ochlazení vašeho obydlí vám také pomůže, pokud budete větrat výhradně přes noc. Přes den v horkých dnech naopak otevírejte okna jen minimálně. Skvělým pomocníkem při ochraně před teplem z vnějšku jsou kromě žaluzií také tmavé neprůhledné závěsy. Nevýhodou ovšem je, že namísto horka budete mít doma temno.

Mohlo by se vám líbit

Grilujte chutně a bez rizik: Slanina a další potraviny, které na gril rozhodně nepatří

Léto se blíží a k němu neodmyslitelně patří i grilování. Možná už jste vytáhli a oprášili gril a těšíte se na dobroty z grilu, kterých je opravdu celá řada. Jsou však potraviny, které byste na gril zkrátka dávat neměli, ať už z bezpečnostních důvodů nebo proto, že zbytečně uberete na kvalitě a jinak výborné chuti dané potraviny. Podívejte se proto, která jídla byste měli rozhodně držet daleko od grilu.
svetzeny.cz
Info ikona
Žárovky

Jděte na osvětlení chytře

Pokud jste ještě nepřešli na LED osvětlení, nyní je ten správný čas. LED žárovky totiž spotřebují nejméně o 75 % méně energie a vydrží 25krát déle než klasické žárovkové osvětlení. Jejich pořizovací cena je sice dražší, ale v průběhu času ušetříte mnoho peněz. Pokud se vám nebo jiným členům domácnosti často stává, že necháte někde rozsvíceno, přemýšlejte o zakoupení osvětlení s detektorem pohybu. Ušetřit peníze vám také může stmívač, díky kterému si nastavíte optimální osvětlení.

Info ikona
Trouba

Používejte sporák a troubu úsporněji

Pokud vypnete plotýnku elektrického sporáku o něco dříve, teplo na plotýnce postačí k dokončení všeho, co zrovna vaříte. Musíte jen vychytat, o kolik dříve musíte plotýnku vypnout. Někteří výrobci sporáků dávají tyto postupy do návodů k jednotlivým modelům. Stejným způsobem můžete ušetřit i při pečení v troubě. Při pečení dvířka trouby neotvírejte, pokud to není nezbytně nutné, jelikož prudce klesá teplota v troubě, která se pak musí opětovně dorovnat. Vyzkoušejte si, kdy je nejvhodnější vypnout troubu, aby se jídlo dopeklo i ve zbytkovém teplu, které se v zavřené troubě drží ještě dlouho po jejím vypnutí. Pokud si ohříváte nebo vaříte něco malého, použijte menší spotřebič, jako je například mikrovlnná trouba, která neslouží pouze k ohřevu již hotových pokrmů. Spotřebovává totiž podstatně méně elektřiny než klasická trouba.

Zdroje:BC Hydro, CNet