Přejít k hlavnímu obsahu

Ušetřete v Chorvatsku díky platbě kartou

Taky už platíte téměř všude kartou a hotovost máte jen málokdy? Jenže pak jedete na dovolenou a zjišťujete, kde mají nejlepší kurz, abyste si vyměnili koruny za měnu vaší cílové destinace. Přitom stejně jako doma, jediné, co na dovolené potřebujete, je platební karta.

Myslíte si, že vybírat v zahraničí z bankomatu s českou kartou buď nejde nebo je to drahé? Nejste sami. To samé si myslela i paní Mirka, která se jako každý rok chystá s rodinou do Chorvatska. Ale až letos poprvé neřeší výměnu českých korun za chorvatské kuny a bere jen kartu.

„Kamarádka mě překvapila tím, že jí ČSOB vrátí za každou platbu kartou Mastercard nebo Visa v Chorvatsku 5 %, což se mi líbí. Díky tomu může získat zpátky až 1000 korun.“ Tato pravidla platí pro klienty ČSOB a Poštovní spořitelny, kteří mohou během červencové dovolené v Chorvatsku výrazně ušetřit. Dnes tak na dovolené v zahraničí úplně postačí debetní nebo kreditní karta a k tomu menší obnos hotovosti na drobné výdaje. Není vůbec potřeba mít u sebe plnou peněženku.

Je to i bezpečnější, pokud by se vám stalo, že peníze například ztratíte. „Manžel jednou ztratil na dovolené 200 Eur. Samozřejmě jsem byla pěkně naštvaná, mohla jsem za to mít jedny nové boty a k tomu kabelku! Měli jsme tenkrát zkažený celý den. Karta je v tomto mnohem bezpečnější, jde hned zablokovat, navíc věřím, že můj PIN nikdo nezná. I když ji ztratím, máme ještě manželovu kartu... Proto už nechceme hromadu hotovosti na dovolenou vozit, měníme jen nějaké drobné na zmrzlinu pro děti,“ dodává Mirka.

Neomezené možnosti

Chcete si dát večer v baru další Aperol Spritz a koukáte, že v peněžence už nemáte dostatek hotovosti? Nemusíte zběsile hledat bankomat nebo se vracet do hotelu pro hotovost, stačí použít kartu. Navíc, pokud by vám kartu někdo ukradl nebo ji ztratíte, můžete ji snadno zablokovat a nepřijdete o své úspory. Dávno také neplatí, že jen ve směnárnách je nejlepší kurz pro výměnu cizí hotovosti. Například při srovnání kurzu chorvatské kuny u jedné známé směnárny v Praze s kurzem chorvatské kuny v ČSOB zjistíte, že kurz je v podstatě stejný, smysl tedy rozhodně dává dát přednost platební kartě. Navíc české banky si v naprosté většině neúčtují za platby v zahraničí žádné poplatky.

„Zatímco v tuzemsku Češi hradí kartou své výdaje za jídlo a pití, palivo nebo zábavu zcela běžně, při cestách do zahraničí se trochu zdráhají. Přitom jsou jejich debetní i kreditní karty určené i k placení v jiných zemích a míra ochrany a bezpečnosti je kvůli přísným podmínkám vydavatelské banky ČSOB na té nejvyšší úrovni,“ uvedla výkonná ředitelka pro platební řešení z ČSOB Michaela Lhotková.