Přejít k hlavnímu obsahu

“Tchyně přišla s tím, že jí máme přispívat na živobytí. A ještě si klade podmínky,” neví si rady Karolína. Prý nevychází s důchodem

Když rodiče odchází do důchodu, může se velmi jednoduše stát, že se jejich finanční situace změní. A to v podstatě ze dne na den. Je to určitě nepříjemné, protože musejí slevit ze svého standardu a najednou se tak přes noc změní spousta věcí. Nemohou si dovolit to, co by si pořídili ze své pravidelné mzdy. A kdo jim má potom pomoci? Děti? Rodina? Nebo se musí sami naučit lépe počítat?

Přidejte si Svět Ženy do oblíbených na Google zprávách

Paní Karolína (47 let) si neví rady, co dělat. Její vztahy s tchyni jsou korektní a navštěvují se jednou za měsíc nebo dva. Ani její manžel nechodí ke své mámě moc rád, protože ho nebaví poslouchat, jak má žít a co má pořád dělat. Na poslední návštěvě však přišla tchyně s požadavkem na peníze. Nevychází s penězi a chce, aby jí syn a snacha pomáhali, platili a pravidelně přispívali.

Tchyně chce, abychom jí přispívali na živobytí

Moje tchyně je zvláštní člověk a nikdy bych takovou osobu v životě neměla, pokud by to nebyla máma mého manžela. Ani on s ní nemá zrovna blízké vztahy, protože mu už od doby, kdy se odstěhoval, neustále mluví do života. Nepřestala s tím ani teď a vždy na návštěvě nám uděluje rady, co máme dělat, a co ne. Nyní přišla s požadavkem, který mě osobně přinejmenším zaskočil. Máme ji platit peníze, protože ona nevyjde se svým důchodem. Překvapilo mě to, protože nikdy předtím si nestěžovala, je velmi aktivní, chodí s kamarádkami na kávu, do většího města do klubu seniorů, chodí na procházky, občas do divadla a podobně. Podle mého názoru žije celkem aktivní život a nikdy mi nepřišlo, že by měla hluboko do kapsy.

Mohlo by se vám líbit

“Jeden vánoční dárek od cizí ženy mi změnil život,” usmívá se šťastně Irma. Našla novou rodinu

Vánoce nejsou o velkých a hodnotných darech, které budete druhým dávat. Jsou mnohem více o rodině, blízkosti, klidu a setkávání. Když však není nikdo, kdo by stál o setkání, je to smutné. Zejména pro starší lidi, kteří jsou v domovech pro seniory. Ale i tam se může leccos změnit, přesně tak, jak se stalo paní Irmě, která dostala nejkrásnější dárek.
svetzeny.cz

Chce po nás prostě peníze

A nejen, že si řekla o peníze. Dokonce má jasné požadavky a podmínky, za kterých jí "můžeme" pomáhat. Velmi direktivně svému synovi a mě nařídila, že jí budeme přispívat pravidelně šest tisíc korun. Podala nám papírek s číslem účtu a informací, že tam peníze musí být do desátého dne v měsíci. Přiznám se, byla jsem v šoku. Můj manžel papírek převzal, ale nic ji neslíbil s tím, že se musíme o tom poradit.

Už to nebylo tchyni moc po chuti, asi čekala, že jí hned pošleme peníze bez řečí. Doma jsme to probírali. Chápu, že má manžel potřebu své mámě pomoci, svým rodičům bych taky pomohla, kdyby potřebovali. Navrhla jsem opatrně manželovi, že ji určitě můžeme pomoci. Například jí budeme platit a zajišťovat nákupy, zaplatíme ji účty za elektřinu, nájemné nebo cokoliv takového. S tím ji manžel volal, ale to, co jsme si oba vyslechli, by jistě zaskočilo každého.

Tchyně si přesně nadiktovala podmínky

Křičela na nás v telefonu, že jsme chamtiví, na manžela útočila, že ho porodila, vychovala a on se k ní otočí zády. Prý nepotřebuje, abychom jí platili nákupy nebo nájem, ona chce vše platit sama a nebudeme rozhodovat o tom, co jí zaplatíme. Ona chce peníze na účet a hotovo. A s tím také od té doby na manžela neustále vyvíjí nátlak, vydírá ho, že je její jediný syn, čeho se to dočkala a podobně nemístné komentáře. Vůbec nevím, jak situaci řešit.

“Děti, znáte mě jen o narozeninách a Vánocích, když ode mě něco dostanete,” píše smutně paní Vlasta. Má velkou rodinu, ale děti na ni zapomínají

Radí psychoterapeutka Umay Wolf

Karolíno, pomáhání by mělo být vedeno laskavostí a chutí dávat ze svého přebytku, nemělo by Vás nijak existenčně ohrožovat. Dávání by mělo být ideálně někomu, kdo si o pomoc dokáže říci, ale slušně, pokorně a bude vděčný za jakoukoliv pomoc. Další důležitý bod je, že ji daný člověk nevyžaduje konkrétním a tím jediným “svojským” způsobem, nediktuje si jen svoje podmínky pomoci druhých. To se ale evidentně nestalo, proto se nenechte tchyní ani jeden z Vás vydírat. Zvažte, kolik by Vám z rozpočtu měsíčně nechybělo a to tchyni zašlete, například dva tisíce, jeden za každého. Odkažte ji na sociální služby ve městě, kde žije, klidně ji tam doprovoďte a pomozte jí žádosti vyplnit. Může si zažádat o příspěvek na bydlení na úřadu práce. Pokud má příliš velké náklady na bydlení, nabídněte jí nalezení levnější ubytovací varianty.

Mohlo by se vám líbit

Řešíte zvýšení platu a nevíte, jak na to? Jak si říct o přidání a uspět, radí odbornice

Mluvit o penězích bývá pro většinu lidí citlivé téma, zvlášť když jde o vlastní mzdu. Přesto je schopnost říct si o zvýšení platu důležitou součástí profesního rozvoje. V českém prostředí stále přetrvává ostych a obava, že žádost o přidání může působit nevděčně nebo arogantně. Ve skutečnosti je však požadavek na adekvátní ohodnocení legitimní, pokud je podložený fakty, připraveností a profesionálním vystupováním.
svetzeny.cz

Trvejte ale na tom, že se nenecháte vydírat, a pokud neprojeví vděčnost za inspiraci k řešení a za dva tisíce, co jí zašlete, tak jí sdělte, že jí posílat nic nejste povinni a klidně se vším přestaňte do doby, než to tchyni dojde. Možná že jí to nedojde nikdy, to ale není Váš problém. Kdybyste se nechali totiž takto vydírat a přistoupili na její hru, mohlo by se pak stát, že časem bude navyšovat své požadavky - “s jídlem roste chuť”. Proto nekrmte její nezdravý tyranský přístup a buďte jí oporou v respektu k ní, ale hlavně v respektu ke svým vlastním hranicím a potřebám. Pokud by Vás situace nadmíru stresovala a potřebovala jste si o tom Vy nebo Váš muž popovídat s odborníkem, neváhejte si nějakého psychologa nebo psychoterapeuta najít. Hodně štěstí!

Jak se má paní Karolína zachovat? Přistoupit na požadavky tchyně, nebo zvolit metodu, která se více zamlouvá jim samotným? Co byste dělali na jejím místě vy? Přečtěte si také příběh paní Veroniky, která není v manželství šťastná, ale rozvést se nechce.

Mohlo by se vám líbit

“Manžel si před pár lety spletl dárky, další Vánoce už jsme trávili sami,” vzpomíná Vlaďka

Vztahy jsou těžké samy o sobě, ale když si jeden z partnerů zařídí bokovku, je otázkou času, kdy to celé praskne. Někdy to prostě musí uniknout, ať už úmyslně, nebo si někdo "hodný" pustí pusu na špacír. Anebo se stane náhoda. Když se stane tato náhoda nebo spíš chyba či záměna pod vánočním stromečkem, je šok o to větší.
svetzeny.cz

Umay Wolf

Jsem jednooborová psycholožka, terapeutka, arteterapeutka, lektorka a empowerment koučka. Od roku 2021 jsem frekventantkou komplexního psychoterapeutického výcviku zaměřeného na řešení, od začátku výcviku jsem zvládla přes 1700 terapií, hlavně v online verzi. Mám za sebou systemický výcvik v rodinných konstelacích, konsteluji 14 let. Pracuji jako psycholog ve zdravotnictví, jsem v předatestační přípravě z klinické psychologie. Mám i soukromou online praxi. Věřím, že jakákoliv změna je možná a jde ruku v ruce s motivovaností i s aktivním přístupem k problému. Mám důvěru v to, že pokud má člověk odhodlání a podporu okolí, je možné vyřešit i problém, který se na začátku jeví jako nepřekonatelný. 

Pomoc hledejte na www.terapie.cz  

Info ikona
“Tchyně přišla s tím, že jí máme přispívat na živobytí. A ještě si klade podmínky,” neví si rady Karolína (47). Prý nevychází s důchodem
Zdroj článku
×