Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně prát v pračce, aby se ušetřilo: Perte ve správný čas a udržujte pračku ve formě

Už dávno se až na výjimky prádlo nepere v ruce. Používání pračky je tak automatickou činností, že nad tím většina lidí příliš nepřemýšlí. Změna některých návyků přitom může pomoct ušetřit peníze. Přečtěte si několik tipů, jak používat vaší pračku optimálním způsobem.

Info ikona
Pračka

Vybírejte prací program moudře

Věděli jste, že předpírka přidává až 15% ke spotřebě energií? Pokud je vaše prádlo velmi špinavé, použijte raději prací koule. Dávejte také pozor na výběr teploty praní. Ve většině případů je dostatečné a šetrné praní na 30°. Pokud perete na nižší teploty, používejte raději tekutý prací prostředek. Ideální jsou tzv. eko programy, kterými dnes disponují všechny novější modely praček. Ty samy o sobě ušetří 30 – 45 % energie.

Pokud máte jen pár kousků nebo vaše prádlo není nijak znečištěné, můžete také využít rychlé nebo expresní programy. Pamatujte však na to, že teplota praní musí být uzpůsobená míře znečištění vašeho prádla. Při nízkých teplotách se také v prádle nelikvidují některé bakterie, můžete však použít desinfekci na prádlo.

Jak správně používat myčku, troubu a další věci, aby spotřebovaly méně elektřiny: Časté chyby vás mohou stát tisíce ročně

Ceny energií poslední roky stoupají vzhůru raketovou rychlostí. Není divu, že lidé hledají čím dál tím více způsoby, jak ušetřit peníze při spotřebě elektřiny. Přinášíme vám nejzajímavější dostupné tipy, které vám pomohou ušetřit až několik tisíc ročně!
svetzeny.cz

Pračka nesmí být nacpaná k prasknutí

Při plnění bubnu pračky do něj zkuste vložit co nejvíce prádla, abyste co nejvíce uspořili. S plněním to však nepřehánějte, jelikož přeplněný buben, kde prádlo nemá absolutně žádný prostor k pohybu, jednat může poškodit buben pračky kvůli vysoké zátěži prádla při namočení, jednak se prádlo nemá šanci řádně vyčistit a může i po vytažení z pračky zapáchat nebo být stále špinavé.

Prací prostředek k prádlu používejte podle návodu na obalu, nikdy ho nedávejte jen tak od oka. Více pracího prostředku nebo aviváže totiž paradoxně může způsobit, že prádlo bude zapáchat, jelikož se prací prostředek či aviváž z prádla dostatečně nevymyje. Kromě toho nadměrné používání pracích prostředků a aviváže rozhodně nešetří vaši peněženku.

Info ikona
Pračka

Perte ve správný čas

Pokud využíváte tzv. noční proud, pak se vám určitě vyplatí prát přes noc nebo o víkendech, kdy využíváte snížený tarif. Pokud se samozřejmě chystáte už do postele a nechce se vám věšet prádlo uprostřed noci, nastavte na pračce odložený start tak, abyste ráno vstali k již vypranému prádlu. Při využívání fotovoltaických panelů je pochopitelně naopak ideální prát prádlo uprostřed dne, abyste využili k praní bezplatnou elektřinu vyrobenou vašimi panely.

Pozor na sušičky

Sušičky jsou skvělými pomocníky, ale pochopitelně spotřebovávají velké množství energie. Pokud tedy máte prostor a čas na schnutí prádla, nechte jej raději uschnout například venku na sušáku.

Grilujte chutně a bez rizik: Slanina a další potraviny, které na gril rozhodně nepatří

Léto se blíží a k němu neodmyslitelně patří i grilování. Možná už jste vytáhli a oprášili gril a těšíte se na dobroty z grilu, kterých je opravdu celá řada. Jsou však potraviny, které byste na gril zkrátka dávat neměli, ať už z bezpečnostních důvodů nebo proto, že zbytečně uberete na kvalitě a jinak výborné chuti dané potraviny. Podívejte se proto, která jídla byste měli rozhodně držet daleko od grilu.
svetzeny.cz

Udržujte pračku ve formě

Abyste nemuseli řešit drahé opravy pračky nebo rovnou koupi nového kusu, udržujte vaši pračku ve formě pomocí lehké údržby. Každé dva měsíce vyčistěte filtr čerpadla, který je přístupný přes poklop na pračce. Malý vodní filtr vyčistěte každých 6 měsíců. Při čistění pračky ji mějte odpojenou od přívodu elektřiny. Každé dva měsíce také pusťte pračku na 90°s přípravkem určeným k čištění a dezinfekci pračky.

Také nezapomínejte o pračky přidávat prostředek na odstraňování vodního kamene. Jestliže vlastníte již opravdu starou pračku, zvažte její výměnu, která vám ve výsledku pomůže ušetřit několik tisíc. Investujte to pračky třídy A+++, pokud můžete, vyberte si raději ověřenou značku výrobce. V případě pračky se také určitě vyplatí prodloužená záruka na několik let.

Zdroje: Energy, Energuide