Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ušetřit tisíce ročně za vytápění: Nikdy nevypínejte topení, radí odborník

Ceny energií se v dnešní době šplhají do astronomických výšek a tak chce náklady za vytápění ušetřit každý. Jenže jak na to? Existuje pár věcí, které opravdu fungují a vyplatí se jich držet. Jak tedy ušetřit tisíce ročně za vytápění?Nikdy nevypínejte topení, radí odborník a přidává i další fígle.

Spotřeba energie se dá nejvíce ovlivnit snížením teploty v domácnosti. Vytápěním totiž spotřebujeme největší část z celkové spotřeby energií. Pokud snížíme teplotu o jeden stupeň Celsia, snížíte spotřebu asi o pět procent. “Na vytápění domácnosti spotřebují zhruba 60 procent své celkové spotřeby energií. A v českých domácnostech je přitom měrná spotřeba energií na vytápění třetí nejvyšší v celé Evropské Unii,“ uvádí ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Pokud protahují okna či dveře, můžete použít například silikonové těsnění. Omezí se tak nepříjemné profukování, tepelné ztráty a tím se sníží spotřeba energie na vytápění. Radiátory a další zdroje tepla by neměly být blokovány nábytkem nebo zakryty záclonami. Vyšší účinnost radiátorů a dalších zdrojů tepla lze zajistit reflexními fóliemi nalepenými za radiátory, které teplo odráží zpět do obytného prostoru. Pro rady ohledně úspor energií se můžete obracet na energetická konzultační střediska EKIS. Experti v oblasti energetiky zdarma poradí, jak ušetřit.

Vědci potvrzují: Tyto potraviny jezte denně. Potlačíte záněty a snížíte riziko vzniku Alzheimera a dalších nemocí

Abyste dokázali účinně bojovat proti zánětům v těle, vsaďte na konzumaci potravin, které dokáží výrazně ovlivnit vaše celkové zdraví. Přečtěte si, jaké potraviny je vhodné jíst, abyste potlačili záněty a zároveň snížili riziko vzniku nemocí až o polovinu.
svetzeny.cz

I malé změny vedou k větším úsporám

Ušetřit můžete také díky maličkostem. Podle Jana Truxy ze společnosti EkoWATT je to například krátké sprchování, nižší teplota vody při praní nebo vypínání spotřebičů ze zásuvky, pokud je zrovna nepoužíváte. České domácnosti často přetápí místnosti z důvodu chybějících termostatů. „Kvalitní regulace má automaticky udržovat nastavenou vytápěcí teplotu v jednotlivých místnostech a také automaticky zařazovat topné útlumy v požadovaných časech,“ vysvětluje Truxa. Správně nastavený program dokáže teplotu v místnosti během noci či v době nepřítomnosti snížit, aniž by bylo třeba topení úplně vypínat. Právě vypínání topného tělesa se nedoporučuje: „Po zapnutí vytápění trvá dlouho, než se dosáhne potřebná teplota, a stojí to více energie než kontinuální vytápění se zařazováním topných útlumů. Více vychladnou okolní předměty včetně stěn, což negativně ovlivňuje tepelnou pohodu v domácnosti,“ vysvětluje Truxa.

Položením koberce spotřebu nesnížíte

Nelze všeobecně říct, jak topení správně nastavit. Každý druh stavby má svoje vlastnosti a je třeba vyzkoušet nastavení optimální teploty a časů. „Například dřevostavby umožňují zařadit poměrně velký útlum vytápění, protože se snadno vytopí na požadovanou teplotu. Naproti tomu starý, nezateplený dům pomalu chladne, takže je možno nastavit dřívější snížení teploty, například o desáté večer. I když jdeme spát později, bude v domě pořád teplo. Platí to také naopak, tento dům se pomaleji ohřívá. Pro dosažení potřebné teploty je nutné začít vytápět s dostatečným předstihem, nebo se smířit s nižším komfortem,“ vysvětluje Truxa. Koberec v místnosti sice ochrání vaše nohy od pocitu chladu od nohou, ale na spotřebu tepla nemá prakticky žádný vliv.

Geniální trik, jak ušetřit při praní: Stačí použít vychytávky, které máte doma v kuchyni

Připadá vám vyprané prádlo tvrdé, zašedlé nebo dokonce zažloutlé? Zkuste během příštího praní použít místo drahých přípravků z drogerie běžnou kuchyňskou sůl, ocet nebo jedlou sodu. Nejen, že se zbavíte skvrn, ale vaše prádlo bude měkkoučké a bílé jako čerstvě padlý sníh. Ochráníte nejen vaše oblečení, ušetříte i peníze a prospějete životnímu prostředí.
svetzeny.cz

Jak ušetřit za topení?

Vedle správného nastavení teploty v domácnosti se zaměřte i na únik tepla. Máte-li doma stará okna, může tepelná ztráta dosahovat až 40 procent. „Bytový dům bude mít vždy větší tepelné ztráty okny než běžný rodinný domek, protože má větší poměr plochy oken k ploše fasády,“ dodává Truxa. Okna se nijak zateplit nedají. Nejlepším řešením by bylo okna vyměnit za nová s termoizolačními skly. Zaměřte se i na těsnění. Je-li poškozené, můžete těsnění opravit pomocí silikonu. Důležité je i volnost proudění tepla v místnostech. Topná tělesa nezakrývejte ani nábytkem ani závěsy. Za radiátor můžete nalepit reflexní fólie, které odrazí teplo zpět do prostoru.

Na kolik stupňů vytápět jednotlivé místnosti?

V České republice je běžné vytápět domácnosti až na 24 °C, což je zbytečně moc. Optimální teplota v dětském a obývacím pokoji je 20–22 °C, v kuchyni a ložnici 18 °C, na chodbě 15 °C a v koupelně 22–24 °C. Neobývané místnosti stačí vytápět na cca 16 °C.

Zdroj článku