Přejít k hlavnímu obsahu

Krásná, sexy Barbie a symbol mužnosti Ken: Jak vznikl pár snů v dokonalém světě, kam chtěly patřit všechny holčičky

Kdo by neznal Barbie a jejího přítele Kena! Nejsou to přitom „jen“ hračky pro děti. Staly se součástí pop kultury a jsou zosobněním krásy, módních trendů a stylu. Přečtěte si příběh, který stojí za těmito slavnými jmény.

Psal se rok 1945, kdy manželé Handlerovi založili společnost Mattel vyrábějící dětské hračky. O několik let později sledovala Ruth Handlerová svoji dceru Barbaru, jak si hraje s papírovými panenkami, které si sama vytvořila. Malá Barbara si ale nevyráběla panenky v podobě miminek. Připomínaly dospělé ženy v módním oblečení, což bylo v té době neobvyklé.

V ten moment si Ruth uvědomila, že na trhu takové hračky vlastně nejsou a začala se zabývat myšlenkou vytvořit panenku s ženskými tvary a módním oblečením, s níž by se malé holčičky ztotožnily a chtěly by být jako ona. V roce 1959 se taková panenka „narodila“. Její jméno Ruth odvodila právě od jména své dcerky Barbary. A i když se Barbie v průběhu historie měnila a vyvíjela, její jméno je stále stejné.  

Mohlo by se vám líbit

Hvězda 90. let Kelly z Beverly Hills 90210 oslavila půl století. Podívejte se, jak vypadá dnes svůdná kráska, která popírá botox

Milovníci devadesátek si těžko představí větší seriálový kult než Beverly Hills 90210, právě ten totiž po dobu několika let připoutával každou neděli k obrazovkám přes milion českých diváků, aby okoukli, co se děje v životech Steva, Brandona, Andrei, Valerie, Dylana, Kelly, Brendy, Davida a Donny a taky, co je nového v pověstném Peach Pitu. Silná sestava se nyní potkala po tři a třiceti letech od první klapky – i když už bohužel ne v plném počtu. Dylan McKay, vlastním jménem Luke Perry, podlehl přesně před čtyřmi lety mozkové příhodě. Hvězda večera ale byla jasná. Neuvěříte, jak prokoukla Jennie Garth!
svetzeny.cz

Od začátku dokonalá

Ruth Handlerová při vytváření panenky inspirovala panenkou Bild Lilli, kterou viděla na výstavě v Německu. Byla to známá, původně komiksová postavička, kterou si kupovali muži jako vtípek v obchodech s tabákem. Lilli totiž byla sexy. Měla dlouhé nohy, prsa a boky a také výrazně nalíčené rty, což bylo v té době šokující. Ruth Handlerová se rozhodla koupit pro Mattel práva k výrobě podobné panenky, ale ve verzi určené pro děti.

Barbie byla od začátku krásná a dokonalá. Přesně taková, jak chtěly malé holčičky vždy vypadat. Měla dlouhé nohy, štíhlou postavu, modré oči a dlouhé platinové vlasy. V základní verzi na sobě měla pruhované plavky a k nim i různé módní doplňky. V momentě svého uvedení na trh se Barbie doslova přes noc stala hitem a módní ikonou. Postupně začala být spojována s luxusem, stylem glamour a největšími celebritami dané doby.

Info ikona
Barbie a ken
Mohlo by se vám líbit

Bývalá dětská hvězda Amanda Bynes je znovu na dně. Nahá bloudila ulicemi, nakonec si sama zavolala pomoc

Byla krásná a celý svět jí ležel u nohou. Potom Amandu Bynes přímo rozdrtil svět showzbynysu a ona začala experimentovat s alkoholem a dalšími návykovými látkami. Ovšem její fanoušci místo filmů začali později sledovat její pomatené chování, výkyvy nálad a jeden skandál za druhým. Tentokrát si pomoc musela hvězda 90. let zavolat sama a skončila na psychiatrii.
svetzeny.cz

Přítel Ken a další členky rodiny

Dva roky od uvedení Barbie, přišel na svět i její přítel Ken. Není příliš překvapivé, že své jméno dostal podle jména Kennetha Handlera, syna Ruth Handlerové. Jméno Ken bylo v té době velmi populární a mužné a což odpovídalo obrazu, který chtěla společnost Mattel touto panenkou předat. Ken byl stejně dokonalý jako jeho přítelkyně Barbie. Měl štíhlou postavu, krátké vlasy a měl perfektní outfity a stal se synonymem mužnosti, stylu a elegance. Barbie a Ken tak vytvořili pár snů v dokonalém světě, kam chtěly patřit holčičky i jejich maminky.

Jakožto reakce na kritiku, že Barbie se stala ženským sexsymbolem, byla v roce 1963 představena i její nejlepší kamarádka Midge Hadley a o rok později jejich dívčí partu doplnila sestra Barbie Skipper a rodina se stále rozrůstá.

Info ikona
Barbie

Krok k realitě

Barbie se postupem let měnila a její vývoj vždy kopíroval trendy a postoje společnosti. V 90. letech tak začala být kritizována kvůli vzhledu, který neměl s nic společného s realitou. Na trh proto byly uvedeny i panenky s různými tělesnými proporcemi, etnickým původem ale i panenky s tělesnými postiženími. Prodává se například Barbie na kolečkovém křesle. Barbie má také různá povolání. Už není jen slavnou modelkou, zpěvačkou nebo herečkou, ale také lékařkou, učitelkou, cestovatelkou, sportovkyní nebo třeba podnikatelkou. Záměrem je, aby se co nejvíce přiblížila realitě a stala se inspirací pro dívky a chlapce po celém světě.

Zdroj článku