Přejít k hlavnímu obsahu

Panenka Barbie: Plastová kráska slaví 66. narozeniny. Učila dívky emancipaci, způsobovala ale i poruchy příjmu potravy

Barbie, která 9. března 2025 oslaví své 66. narozeniny, je bezesporu nejznámější panenkou světa. Od svého vzniku v roce 1959 se stala nejen hitem mezi dětskými hračkami, ale také kulturní ikonou, která se objevila i na filmovém plátně. Čím si vlastně získala celý svět a jak se za šestašedesát let vyvinula?

V dětství po ní touží snad každá holčička. Dříve se jednalo o prototyp dokonalé krásky s perfektní postavou, blond hřívou a modrýma očima, dnes už se ví, že je krása relativní pojem, a tak má Barbie celou plejádu příbuzných nejrůznějších ras, původů, barev vlasů i pleti, ale i povolání. Kde se však vzala ta první?

Zrodila se hvězda

Barbara Millicent Roberts. Možná vám toto jméno nic neříká, ale jeho zkrácenou podobu zná celý svět – Barbie. Nejprodávanější plastová panenka s ikonickými blonďatými vlasy si získala srdce milionů dívek po celém světě. Poprvé spatřila světlo světa 9. března 1959, kdy ji představila firma Mattel. Jejími „rodiči“ byli Ruth a Elliot Handlerovi, kteří zároveň stáli za úspěchem společnosti. Inspirací pro její vznik byla jejich vlastní dcera Barbara – ta si totiž ráda hrála s papírovými panenkami představujícími dospělé ženy, zatímco trh nabízel převážně hračky v podobě miminek. Tato myšlenka vnukla Ruth revoluční nápad – vytvořit panenku, která by dětem umožnila promítat si do ní své představy o budoucnosti. A tak se zrodila Barbara Millicent Roberts, jejíž jméno bylo zkráceno na jednodušší a zapamatovatelnější Barbie.

Elliot Handler, jeden z tvůrců Barbie, chtěl, aby panenka vždy odrážela aktuální dobu, ve které byla vyráběna. První modely ze šedesátých let byly inspirovány tehdejšími ikonami krásy, jako byly Marilyn Monroe nebo Elizabeth Taylor, a prodávaly se za pouhé tři dolary. Hned během prvního roku se jich prodalo přes 300 tisíc kusů. Později Barbie získávala podobu dalších slavných osobností, mezi jejími „dvojčaty“ se tak objevily modelka Twiggy, zpěvačka Cher či herečka Audrey Hepburn.

Mohlo by se vám líbit

Modelka Twiggy kdysi změnila vnímání krásy. Dnes odmítá plastiky, vnoučata jí nesmí říkat babi

Platinové vlasy ostříhané na kluka, nohy a ruce jako tyčky, obrovské modré oči orámované umělými černými řasami. Twiggy byla nejen zřejmě nejslavnější modelkou šedesátých let, stala se také ikonou své doby. Její aktivity přesáhly módní mola, křehká dívka zazářila i před kamerou, v hudebním studiu a nepotřebovala k tomu žádný skandál. Kdo je vlastně Twiggy a jak vypadá dnes?
svetzeny.cz

A zrodil se Ken

Výrobcům čím dál slavnější panenky dva roky po uvedení na trh došlo, že dokonalá kráska jako Barbie by po svém boku měla mít také svůj dokonalý protějšek. A tak se zrodil Ken Carson, věrný přítel krásné Barbie. Dokonalý plastový pár se seznámil při natáčení reklamy a neohroženě kráčel bok po boku světem až do roku 2004, kdy se firma Mattel rozhodla, že by jejich vztah měl mít nějaký vývoj, a tak nechala Barbie s Kenem rozejít. I v plastovém světě ale existuje osudová láska, tudíž o sedm let později přesně na Valentýna oznámil šťastný pár, že se k sobě vrací.

Barbie také za celá ta léta nesmírně zbohatla a získala spoustu doplňků. Je majitelkou velkého domu, růžového auta, kola i jachty, jezdí na kolečkových bruslích, vlastní výbavu snad ke všem existujícím sportům a její šatník je plný dokonalých outfitů. Na některých z nich se dokonce podíleli i slavní návrháři! Barbie tak vlastní oblečení značek jako je Moschino, Armani, Versace, Nasir Mazhar nebo Karl Lagerfeld.

Mohlo by se vám líbit

Geniální návrhář Versace zemřel rukou vraha: Mohla za to mafie, nebo šlo o pomstu za nakažení virem HIV?

Dva výstřely 15. července 1997 v americkém Miami předčasně ukončily život známého módního designéra Gianniho Versace. Slavnému návrháři bylo pouhých padesát let, jeho jméno se však díky jeho práci stalo nesmrtelným. Co dokázal a proč vlastně zemřel?
svetzeny.cz

Proměny Barbie: Od modelky k astronautce

Během let se Barbie neustále měnila. Zatímco původně představovala spíše stereotypní ženskou krásu, postupem času se začala stávat symbolem emancipace. V 60. letech se objevila jako astronautka, v 80. letech jako podnikatelka, později dokonce jako prezidentka, hasička či vědkyně. Každá nová éra přinesla různé verze Barbie odrážející společenské změny. „Filozofií Barbie je, že díky panence malé dívky mohou být, kým chtějí. Panenka Barbie vždy reprezentovala skutečnost, že každá žena má možnost volby,“ uvedla kdysi Ruth Handler.

Kontroverze a kritika

Barbie během let čelila i kritice. Mnoho odborníků ji vinilo z propagace nerealistických fyzických proporcí a podporování nezdravých ideálů krásy. Nikdo nebral v potaz, že kdyby plastová Barbie obživla, nemá vzhledem k nereálným parametrům šanci přežít. Příliš tenké kotníky by ji totiž neunesly a kvůli nepřirozeně dlouhému krku by si zlomila vaz. Přesto se mladé dívky snažily dosáhnout vzhledu svého ideálu, což vedlo k nejrůznějším poruchám příjmu potravy. Tento jev dokonce získal i svůj název, jedná se o Syndrom panenky Barbie, jehož oběti považují nerealistický vzhled Barbie za standard krásy a pohled na své vlastní tělo mají zcela zkreslený.

V reakci na to Mattel postupně začal vyrábět panenky s různými typy postav, etnickým původem a stylem oblékání. Vznikly verze Barbie s křivkami, nižší a vyšší varianty, různých barev pleti, bez vlasů, s kožní nemocí vitiligo, s protézami nebo třeba Barbie i Ken na invalidním vozíčku, aby lépe odrážely různorodost světa.

Mohlo by se vám líbit

Roztomilá holčička Elle McBroom: Na sociálních sítích má miliony sledujících, ale pozadí rodiny už tak ideální není

Internet, především tedy různé sociální sítě, jsou obvykle místem, kde lidé vystavují svůj „ideální život”. Vše se zdá zalité sluncem, ale realita může být úplně jiná. Osmiletá Elle McBroom je hvězdou Instagramu, o čemž svědčí skoro čtyři miliony sledujících. Společně s rodiči a sourozenci vypadají jejich snímky jako reklama na štěstí. Pozadí rodiny však už tak ideální není. Fanoušci si začínají všímat velké prodlevy mezi přidávanými fotkami a maminka s tatínkem jsou zavaleni otázkami, kde je najednou ona rodina jako z plakátu.
svetzeny.cz

Barbie a inspirace slavnými osobnostmi

Barbie byla také inspirována mnoha slavnými ženami. Vznikly verze panenky v podobě Marilyn Monroe, Spice Girls, Britney Spears, Fridy Kahlo či dokonce britské královny Alžběty II. Své panenky se dočkala například i česká snowboardistka Ester Ledecká. Tím Mattel nejen rozšiřoval sběratelskou hodnotu panenek, ale také vzdával hold významným ženám historie.

Barbie postupně pronikla do různých odvětví a stala se múzou u pro hudebníky. V devadesátých letech o ní například vznikla dnes již kultovní píseň Barbie Girl skupiny Aqua. Raketový vzestup pak Barbie zaznamenala v roce 2023, kdy do kin vstoupil stejnojmenný film, v němž roli plastové krásky ztvárnila herečka Margot Robbie, zatímco Kena si zahrál Ryan Gosling. Film měl takový úspěch, že získal neuvěřitelných osm nominací na Oscara, z nichž nakonec proměnil jen jednu. Zlatou sošku si odnesla zpěvačka Billie Eilish za Nejlepší původní píseň.

Zajímají vás krásné ženy? Vyzkoušejte si, jak se orientujete v českých Miss.

Panenka Barbie se stala fenoménem:
Mohlo by se vám líbit

Krásná Agnieszka Kotlarska: Miss Polsko ubodal stalker před očima jejího manžela a dvouleté dcery

Smrt v nízkém věku jí pravděpodobně byla předurčena. Ačkoliv jí poprvé unikla doslova o vlásek, o pár měsíců si ji našla znova a tentokrát už nebylo možno tragickému konci zabránit. Agnieszka Kotlarska, bývalá Miss Polska, byla miláčkem národa. O život ji připravil jeden z jejích fanoušků, v přítomnosti její rodiny.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit