Přejít k hlavnímu obsahu

Barbie slaví 58. narozeniny. Víte, odkud pochází?

Kdo by neznal Barbie. Dnes jich má doma každá malá holčička hned několik. Víte ale, z jaké země pochází nebo kolik se jí každý rok prodá? Při příležitosti jejích 58. narozenin 9. března jsme pro vás zjistili všechny zajímavosti, které se této světoznámé panenky týkají.

První Barbie, Západ versus Východ

Profimedia_Barbie_v_plavkach

První variantu plavovlasé panenky představila americká společnost Mattel v roce 1959. Stalo se tak díky podnikatelce Ruth Handlerové, která se nechala inspirovat německou panenkou Bild Lilli. Společně s designérem Jackem Ryanem vytvořila postavičku a pojmenovala ji po své dceři Barbaře. První Barbie spatřila světlo světa 9. března 1959, a to ve dvou variantách, jako blondýnka a brunetka, vždy oblečená do černobíle pruhovaného plaveckého úboru. Ačkoli měla americká Barbie odlišný obleček, s německou variantou toho sdílela až příliš. Spor řešil i soud, nakonec se celá záležitost uzavřela, když americká společnost zakoupila patentová práva na výrobu německé panenky. Přes počáteční faux pas má Barbie i v Německu své velké obdivovatele. Jednou z nich je Bettina Dorfmann, která je se svými patnácti tisíci „barbínkami“ zapsána v Guinessově knize rekordů jako držitelka jejich nejobsáhlejší sbírky.

Panenka, kterou by chtěl každý

Shutterstock_Barbie

V prvním roce od uvedení panenky se prodalo rekordních 350 tisíc kusů. Dnes se čísla pohybují v řádech miliard, přičemž největší podíl má neoblíbenější model Totally Hair Barbie s vlasy až po kotníky. Dnes má Barbie dokonce i vlastní řadu kosmetiky, je aktivní na internetu a sociálních sítích a účinkovala v desítkách filmů a seriálů. Naopak do bezchybného světa plastové krásky se toužila dostat i kdejaká celebrita, své panenkovské postavičky se dočkala například modelka Twiggy, herečka Barbra Streisand nebo herci z upírské ságy Twilight.

Hvězdný život celebrity

Barbie za svůj život vystřídala více než sto padesát profesí, z toho šestkrát kandidovala na prezidentku, třikrát letěla do vesmíru (dokonce se tam podívala dřív než Neil Armstrong!) a oblékla si téměř miliardu různých druhů šatů od věhlasných návrhářů jako Gucci, Versace, Vera Wang, Dolce & Gabbana či Givenchy. Její životní druh, celým jménem Ken Carson, byl vyroben v roce 1961. Tvořili spolu natolik pevný pár, že když hračkářská společnost oznámila v roce 2004 jejich rozchod, informovala o tom média napříč celým světem. Pobouřené majitelky populárních panenek dostály klidu až po sedmi letech, kdy se světoznámý pár dal opět dohromady. Mimo Kena čítá rodina blonďaté panenky více než 17 rodinných příslušníků a 43 domácích mazlíčků, včetně 21 psů, 14 koní, 2 poníků, 6 koček, papouška, šimpanze, pandy, lva, žirafy, slona, zebry. Kromě zvířátek má Barbie samozřejmě i plno kamarádů, které bude možné zhlédnout v průběhu celého března na stanici Minimax.

Profimedia_Barbie_v_aute

3 zajímavosti na konec

1. Nejdražší Barbie v historii stála 302 500 dolarů, výtěžek byl věnován na výzkum rakoviny prsu.

2. Za pouhou jednu vteřinu se na světě prodají tři panenky.

3. Životem Barbie a Kena by chtěla žít spousta lidí. Mezi ně patří i Brazilec Rodrigo Alves, jehož přeměna na opáleného svalovce trvala téměř deset let. Možná proto se nechal pojistit na jeden milion britských liber.

Foto: Max Pixel, Profimedia, Shutterstock