Otázky, které se týkají i vás

„Může vadit partnerovi při milování nitroděložní tělísko?“

Teoreticky to možné je. Tělísko je opatřeno vlákny, která lze přirovnat k silnější, pevné niti. Po zavedení do pochvy se vlákna zkrátí tak, aby se později dalo tělísko vyjmout, ale zároveň aby nevadila při pohlavním styku. V děložním hrdle by si je žena měla nahmatat. Pokud partner vlákna při pohlavním styku cítí a vadí mu to, mohou se ještě více zkrátit.

„Proč při sexu někdy cítím bolest?“

Tento problém mívá řadu příčin. Často bolest souvisí s psychickým blokem. Objevuje se například po těžkém porodu, při strachu z nežádoucího otěhotnění či může souviset s partnerskými problémy. Dalším důvodem může být nedostatečné zvlhčení pochvy, zánětlivé onemocnění v pánevní oblasti či kvasinková infekce. Nepříjemné pocity mohou souviset též s „nadměrnou výbavou“ vašeho partnera, která vyvíjí větší tlak na vaječníky. Někdy může být příčinou bolestivého sexu prostě jen poloha, která vám „nesedne“. V každém případě bolest nepodceňujte a raději se svěřte svému gynekologovi.

„Bojím se, že při užívání hormonální antikoncepce přiberu na váze…“

Dříve obsahovaly pilulky vysoké množství hormonů, jež vedlo k zadržování vody v těle a k přibývání na váze. Ženy měly pocit, že tloustnou a nedařilo se jim zhubnout ani při usilovném cvičení a zdravé stravě. Dnes obsahuje tento druh antikoncepce samozřejmě také hormony, ale v menším množství, což by nemělo mít na váhu vliv. I tak se ale může stát, že vám určitý druh pilulek „nesedne“ a k zadržování vody dochází. Pak je namístě poradit se s lékařem a vyzkoušet jiné. Podíl na přibývání na váze může mít také psychika. Když se budete předem bát, že kvůli antikoncepci přiberete, vezme to vaše podvědomí jako fakt a stane se to. Takže žádné černé myšlenky, střídmě jezte a hýbejte se, a pokud vám nebudou pilulky vyhovovat, zkuste jiné.

KDY NAVŠTÍVIT LÉKAŘE?

- Pokud vás trápí bolesti v pánevní oblasti. Může jít totiž o příznak zánětlivého onemocnění (například vaječníku), které může vést k problémům s otěhotněním.

- Jestliže máte abnormální výtok. Fyziologický výtok je čirý nebo bělavý a nezapáchá. Pokud zezelená nebo zežloutne, vylučuje se například ve formě hrudek a zapáchá, je zapotřebí neprodleně navštívit lékaře. Může se totiž jednat o infekci pochvy způsobenou viry, bakteriemi, plísněmi nebo mechanickým poškozením rodidel.

- Nepravidelně krvácíte z pochvy. Špinění nebo silnější krvácení může být způsobeno hormonálními výkyvy či patologickými změnami v děloze.

30 % žen mívá příznaky předmenstruačního syndromu (PMS). Nejčastěji to bývají úzkosti, podrážděnost, otoky či napětí v prsou.

Jak často je nutné měnit tampon?"

Pro výměnu tamponu je důležitá intenzita krvácení. Pokud už není tak silné, může to některé ženy svádět k tomu, že tampon používají delší dobu. Přitom maximálně by to mělo být osm hodin, což ostatně doporučují i výrobci. Tato informace bývá uvedena v příbalových letácích. Při používání byste se měla řídit pravidlem, že čím déle necháte tampon v těle, tím více nasákne tekutinou (nejen menstruační krví, ale i poševním sekretem). Teplo a vlhko je pak ideálním prostředím pro množení bakterií a vznik kvasinkových infekcí. Právě z toho důvodu je lepší brát si například na noc vložky.

Co způsobuje nedostatečné zvlhčení pochvy?“

Uvolňování poševní tekutiny závisí na ženském pohlavním hormonu estrogenu. K narušení jeho produkce docházívá v období menopauzy, ale i během těhotenství, v některé fázi menstruačního cyklu nebo v období kojení. Další příčinou může být užívání některých léků, některé léčebné zákroky (např. hysterektomie či chemoterapie), dlouhodobý stres a vyčerpání organizmu. Problém lze poměrně snadno řešit, a to používáním lubrikačních prostředků, případně hormonální substituční terapie, která se uplatňuje v případě menopauzy.

Každoročně mě trápí vaginální mykóza. Dá se jí předejít?“

Mezi typické příznaky tohoto onemocnění patří svědění, pálení a výtoky z pochvy. Problémům se dá předejít užíváním laktobacilů – probiotik. Vyvarujte se také nošení neprodyšného spodního prádla, používání „voňavých“ sprchových gelů a mýdel a nezůstávejte v mokrých plavkách.

JAK SI PŘIPRAVIT ČAJ Z TĚCHTO BYLINEK

Léčivky si nasbírejte a nasušte nebo je koupíte např. v lékárně. 1–2 lžičky sušených bylinek přelijte 0,25 l vroucí vody a nechte asi 5 minut louhovat. Výluh sceďte a vypijte.

Drmek

se používá při obtížích spojených s PMS i silnou menstruací. Je vhodný také pro ženy, jež se snaží otěhotnět. Podporuje totiž ovulaci.

Kontryhel

a jeho vonné silice pomáhají zmírňovat napětí, které provází menstruační bolesti.

Majoránka

má antibiotické a antimykotické vlastnosti, proto je toto zelené koření vhodné jako pomocník při vaginální infekci. Pomáhá také při silné menstruaci.

Maliník

příznivě působí proti ženskému stárnutí, vazivovatění vaječníků, bolestivé menstruaci a při vynechání menzesu.

25 % si někdy během svého života prošlo obdobím, kdy byl pro ně pohlavní styk nepříjemný, nebo dokonce bolestivý. Každá bolest bývá varovným signálem, že v těle není něco v pořádku. Proto je namístě vždy konzultace s odborníkem.

 

@svetzeny