Přejít k hlavnímu obsahu

Královna Alžběta II. slaví 95. narozeniny: Fotografie zachycující její nejkrásnější životní okamžiky

Dnes má britská královna Alžběta II. své 95. narozeniny. Ty budou zatím nejsmutnější v jejím dosavadním životě, protože nedávno přišla o celoživotního partnera a největší lásku svého života, prince Philipa. Očekává se tedy, že pouze krátce poobědvá v kruhu rodinném. Alžběta však ve svém životě zažila i spoustu šťastných chvilek, které zachycují následující fotografie.

Svatba s princem Philipem

Jedním z nejšťastnějších okamžiků v životě královny Alžběty je bezesporu její svatba s princem Philipem. Za toho se Alžběta provdala rodičům navzdory, ti totiž měli jinou představu o budoucím manželovi své dcery. Philip se musel kvůli svatbě vzdát svých královských titulů – prince řeckého a dánského. Alžběta zase musela řešit finance, Británie tou dobou procházela poválečnou krizí, a tak svatba nemohla být tak opulentní, jak bývá u královské rodiny zvykem. Na svatební šaty si musela našetřit a dort na svatbu byl upečen z darů od lidu. Svatba se konala 20.11.1947 ve Westminsterském opatství v Londýně. Svatbu provázely drobné komplikace. Alžbětě těsně před obřadem praskl její diadém, ztratila se svatební kytice, a aby toho nebylo málo, ještě si v paláci zapomněla své perly, pro které se musel vracet její komorník. Přesto všechno dospělo do zdárného konce a svatba proběhla v poklidu. Ceremoniál byl vysílán prostřednictvím rádia BBC.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Královna Alžběta vynesla na pohřeb svého manžela brož s romantickým příběhem

Královna Alžběta vynesla na svém černém kostýmu krásnou brož, která s sebou nese ještě krásnější příběh. Tuto diamantovou nádheru zdědila královna po své babičce Marii. Co se za ní skrývá?
svetzeny.cz

Narození dětí

Královna Alžběta II. je samozřejmě nejen významná panovnice, ale také je to matka, pro kterou její děti znamenají vše. Na fotografii drží v náručí prvorozeného Charlese, který se narodil v roce 1948. Princezna Anna se narodila o dva roky později. Jako třetí se narodil Andrew, vévoda z Yorku, a to v roce 1960. Benjamínkem královské rodiny se pak v roce 1964 stal Edward, hrabě z Wessexu. Ačkoliv královna Alžběta II. musela pro vlast hodně obětovat, svoje děti jistě bezesporu miluje nade všechno.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Léto strávené na hradě Balmoral

Možná jste na nejoblíbenější místo královny Alžběty II. tipovali Buckinghamský palác, ale to jste daleko od pravdy. Ve skutečnosti je to hrad Balmoral nacházející se ve Skotsku, kam královna pravidelně jezdí na prázdniny. Jedná se o majestátní sídlo o rozloze 50 000 akrů. Letní sídlo má dlouhou tradici, bylo koupeno v 19. století královnou Viktorií. Je to skvělé místo na odpočinek, nachází se zde velký lovecký revír, spousta vhodných tras pro královniny oblíbené vyjížďky na koních a je zde možné vyjít si do přírody bez toho, aby královskou rodinu někdo vyrušoval.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Královna Alžběta zanechala dopis na rozloučenou na rakvi prince Philipa. Co prozradil?

Královna Alžběta zanechala ručně psaný dopis na rakvi svého milovaného muže a celý svět zajímalo, co bylo v něm. Nebylo prozrazeno mnoho, ale přece jen se podařilo něco málo zjistit.
svetzeny.cz

Čas strávený s vnoučaty

Královna má celkem 8 vnoučat a 10 pravnoučat, může se tedy radovat z toho, jak krásně se královská rodina rozrostla. Mezi svými vnoučaty a pravnoučaty je velmi oblíbená, její vnuk princ William jí vzdal hold, když prohlásil: „Vyrůstat a mít takový vzor, to bylo neuvěřitelné. Mohl jsem objevovat, učit se chápat a jít svou cestou. Velmi si vážím její záštity.“ Její (pra)vnoučata nejradši vzpomínají právě na letní prázdniny strávené se svou milovanou babičkou na hradě Balmoral. Princezna Evženie to považuje za nejlépe strávený čas: „Je to nejkrásnější místo na Zemi. Myslím, že babička je tam nejšťastnější. Miluje procházky a Skotskou vysočinu. Procházky, pikniky, psi, spousta psů, všude samí psi,“ vzpomíná princezna.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Princ Harry dorazil do Velké Británie. Co prozradil jeho otec?

Princ Harry dorazil na pohřeb svého dědečka a všichni netrpělivě čekají, jaká bude reakce rodiny. Je to totiž poprvé, co dorazí za rodinou po rozhovoru s Oprah, který vzbudil rozporuplné reakce po celém světě. Co prozradil jeho otec?
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Příběh velké lásky prince Philipa a královny Alžběty

Příběh této velké lásky se začal psát už ve 30. letech minulého století. Ačkoliv zpočátku nebylo jejich lásce přáno, nakonec se i přes prvotní nevoli Alžbětiných rodičů vzali a prožili spolu více než 70 krásných let. Ne vždy to bylo růžové, ale princ Philip stál po boku své chotě za každé situace a byl jí oporou.. Jeho oddanost byla bezmezná, královnu Alžbětu podporoval až do konce svých dní.
svetzeny.cz