Přejít k hlavnímu obsahu

Krutý život Huga Haase: Utekl před jistou smrtí, ale bez jediného syna. Zpět se nevracel, bál se vzpomínek na vyvražděnou rodinu

Info ikona
Hugo Haas

Hugo Haas byl jednou z největších hvězd černobílého filmu, ale osud si s ním pohrál, a i když se mu podařilo alespoň částečně pokračovat v kariéře také po emigraci, na svůj předválečný úspěch už mohl pouze vzpomínat.

Původně ho herectví nezajímalo, chodil na hudební obor konzervatoře. Jeho nesmírný talent se však nedal skrýt, a když bylo ministerstvem nakázáno, že se studenti musí učit také základy herectví, dostal prostor, aby se prokázal naplno. 

Výhodou Huga Haase byla všestrannost. Zahrál romantiky, podmanivé milovníky, postarší pány (přestože sám byl ještě mladý) i uťápnuté a roztržité muže. Díky tomu se stal jedním z nejslavnějších herců filmu a divadla meziválečné doby. Kromě toho režíroval i díla psal.

Večírky s přáteli a kolegy si dosyta užíval, dokonce prý bývaly docela divoké a svou roli na nich hrával kokain. Haas se líbil ženám, a ony se líbily jemu, zvláště blondýnky. Jeho první láskou byla herečka Any Sedláčková, která ve své době patřila mezi největší krásky. Partnerkou mu pak ale byla také například Adina Mandlová, které pomohl v kariéře.

Slavné ženy, kterým hlavu popletli nacisté: Adina Mandlová naplňovala masochistické choutky vládního rady

svetzeny.cz

Nucená cesta za oceán

Jakmile se nad naším národem začala stahovat mračna předznamenávající druhou světovou válku a všechny tragédie, které s sebou přinesla, Hugo Haas začal mít potíže kvůli svému židovskému původu. První ranou se stal vyhazov z Národního divadla. Bylo jasné, že se blíží těžká doba, i když nikdo si v té době zřejmě neuměl představit tak velké zlo, jakým byl holocaust

Herec uvažoval o emigraci, ke které krátce po okupaci skutečně došlo. Přes Francii se dostal až do USA, kde pokračoval ve své práci. Povolení k vycestování pro něj i sebe od gestapa získala jeho manželka, které říkal Bibinka. Šlo o Marii von Bibikoff, dceru ruského velvyslance ve Švýcarsku. 

Čerství rodiče roku 1939 odjeli do Paříže, ale vzhledem k probíhající žloutence nemohli s sebou vzít několikatýdenního syna. Péči o něj svěřili švagrové. Samozřejmě si mysleli, že se s ním brzy znovu shledají, až bude připraven vydat se na cestu za nimi. Malého Ivánka ovšem viděli po dlouhých sedmi letech. Jen těžko si dnes můžeme představit, jak asi bylo milujícím rodičům, když museli pryč od vlastního dítěte, nejprve do jiné země a pak dokonce za oceán.

Marie Haasová po letech vyprávěla o jiných ženách v manželově životě a také, že se manželství oficiálně rozpadlo. I tak ale navždy zůstali spolu. 

Prokletí herečky Hany Vítové: Starala se o milenku svého muže, jediné dítě spáchalo sebevraždu kvůli známému hudebníkovi

svetzeny.cz

Návštěva rodné země

V USA se Haasovi vedlo dobře, hrál v řadě filmů, ale doma se tam necítil. V 50. letech, odtamtud odešel a usadil se ve Vídni. Může se zdát, že v takovém případě jezdil do rodné země, kterou měl nedaleko. Ale opak je pravdou, do své smrti 1. prosince roku 1968 podnikl jedinou návštěvu. Jeho manželka prozradila, že nechtěl zklamat české diváky nedostatkem sil, které mu ubyly kvůli těžkému astmatu.

On sám v jednom z rozhovorů také přiznal, že je pro něj těžké vracet se do míst, kde mu byla vyvražděna téměř celá rodina. Mimo dalších příbuzných, kteří se stali oběťmi Konečného řešení židovské otázky, totiž v Terezíně zemřel hercův tatínek a v plynové komoře vyhlazovacího tábora Osvětim bratr Pavel, významný hudebník.