Přejít k hlavnímu obsahu

Česká Barbra Streisand, Laďka Kozderková: I přes nemoc bojovala a dodávala optimismus ostatním. Zemřela příliž brzy, nebylo ji ani 40 let

Info ikona
Laďka Kozderková

Jedna z nejtalentovanějších českých zpěvaček, to byla Laďka Kozderková. Stihla nazpívat řadu písní a odehrát mnoho rolí. A bylo by jich jistě daleko víc, kdyby do jejího života nezasáhla vážná nemoc, se kterou v 37 letech prohrála svůj boj.

Umění měla v genech

26. června roku 1949 se v Brně narodila Ladislava, třetí dcera manželů Kozderkových. Pocházela z hudební rodiny, maminka byla zpěvačka, tatínek hudební skladatel. Už jako jedenáctiletá nahrála v brněnském rozhlase první písničku Na klouzačce. Vystudovala konzervatoř a mohla by jít na JAMU, kam ji přijali, ale nenastoupila, protože rovnou začala zpívat profesionálně. 
 

Z turné se vrátila těhotná

Laďka Kozderková však neoplývala „jen“ hudebním nadáním, měla také talent herecký. Obojí mohla skvěle propojit v hudebním divadle. Jejím prvním představením tohoto typu se stal roku 1968 muzikál Gentlemani

Z tříměsíčního turné po tehdejším Sovětském svazu přijela těhotná. Dceru Ladu čekala s trumpetistou Richardem Kubernátem, za kterého se 13. července 1968 provdala. Rodina se přestěhovala do Prahy a Laďka začala hrát v divadle Rokoko. Později, roku 1972, přešla do Hudebního divadla Karlín. Mezitím vztah s hudebníkem skončil rozvodem a Laďka se stala manželkou herce Vlastimila Bedrny, s nímž měla druhou dceru, Vlastimilu. 
 

Ema Destinnová: Na jevišti okouzlovala zpěvem, v soukromí měla poměrně děsivé zájmy

svetzeny.cz

Chválila ji i Barbra Streisand

Životní rolí Laďky Kozderkové se v roce 1982 stala paní Leviová v muzikálu Hello, Dolly. Podívat se na něj přišla podívat sama Barbra Streisand, která tuto postavu sehrála na filmovém plátně. Byla nadšená. 

Část obrazového záznamu právě této písně, považovaného za ztracený, si můžete poslechnout níže ve videu.

Laďka Kozderková zpívá Hello, Dolly!

youtu.be

Příliš brzký konec

Osud si pro oblíbenou zpěvačku nepřipravil příliš dlouhý čas. Její život skončil už ve věku 37 let. Roku 1984 jí diagnostikovali rakovinu. Bojovala a dodávala optimismus ostatním. Nemoc se podařilo zastavit, a tak se vrátila na jeviště i před kameru. Bohužel ne na dlouho. 2. října 1986 vystoupila naposledy, pak 17. listopadu téhož roku podlehla rakovině plic. Kolegové na ni vzpomínají jako na ženu, která nikdy nezkazila žádnou legraci, dodávala všem energii a všude jí bylo plno.

Antonie Nedošinská: Oblíbené filmové hospodyňce se dařilo profesně i v rodinném životě. Pak ale přišla těžká rána

svetzeny.cz

Slavná závodnice Eliška Junková: Život byl přehlídkou vítezství i životních pádů. Její kariéru nečekaně ovlivnila tragická smrt

svetzeny.cz