Přejít k hlavnímu obsahu

Nejkrásnější muži černobílého filmu: Nezval zůstal s manželkou celý život a Wanka adoptoval vlastního syna. Jaké byly osudy filmových idolů?

Obdivujete v černobílých filmech elegantní gentlemany, kteří dámám líbají ručku? Následující dvojice patřila mezi nejvýraznější z nich.

Gustav Nezval: Maminka z něj chtěla mít kněze

Narodil se 18. listopadu 1907 a maminka si přála, aby se stal knězem. To se jí ale nevyplnilo. Vystudoval průmyslovou školu a pracoval jako kreslíř na stavbách. V devatenácti letech vyhrál konkurz do Národního divadla, kde však získával jen malé úlohy. Jeho herecká kariéra proto pokračovala v divadlech menších měst, kde měl šanci hrát významnější role. 

V současnosti ho známe z filmů pro pamětníky, kde ztvárnil řadu romantických milovníků. Jedním z nejzásadnějších byl přitom myslivec, do jehož uhrančivých očí se zamilovala Viktorka ve snímku Babička z roku 1940. A právě tam ho diváci mohou vidět po boku herečky Jiřiny Štěpničkové, s níž si byl velice blízký. Byl to také právě Gustav Nezval, kdo neváhal se zastáním, když byla obviněna z kolaborace, a pomocí po návratu z vězení. 

Roku 1937 se oženil s tanečnicí Trudi Nortenovou, s níž měl dva syny. Žili spolu až do její smrti v roce 1994. On sám pak odešel o čtyři roky později, ve věku 90 let.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Čeněk Šlégl: Prvorepublikový herec kolaboroval s nacisty pro záchranu vlastní rodiny. Sám se tím zničil

Herci Čeňku Šléglovi, kterého známe z filmů meziválečné doby, doba Protektorátu Čechy a Morava změnila život. Kvůli bezpečí rodiny se stal kolaborantem, co byl po válce odsouzen k trestu v uranových dolech.
svetzeny.cz

Rolf Wanka: Adoptoval vlastního syna

14. února 1901 se ve Vídni narodil Rudolf Josef Wanka, a to do bohaté rodiny, jejíž hlavou byl primář Dr. Josef Wanka. Gymnázium vystudoval v rodném městě, vysokou školu v Praze a Innsbrucku. Cestoval a uměl mluvit čtyřmi jazyky. Zkoušel podnikat, ale to se mu příliš nedařilo.

Hrát ve filmech začal až ve 28 letech, nicméně úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Objevoval se v německých, českých i rakouských filmech. V tuzemském filmu jeho hvězda začala pohasínat roku 1938, a to kvůli spolupráci s německou nacistickou kinematografií. Odešel zpátky do Vídně a působil jako ředitel divadla i filmový herec, kterého obsazovala řada zemí. 

První i druhé manželství skončily rozvodem. Se třetí manželkou se seznámil v roce 1954, kdy se mu také narodil nemanželský syn, kterého měl s Helene Amonovou, adoptoval ho ve 4 letech. I když ani třetí svazek nevyšel a pár se rozvedl, narodila se díky němu Irina Wank, která je také herečkou.
Rolf Wanka zemřel 28. listopadu 1982.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Tajemství Oldřicha Nového: Proč celý život skrýval původ své dcery Jany? Sama nevěděla, kdo je její matka

Kdo by neznal asi nejslavnější filmovou postavu dob černobílých filmů, svůdníka a elegána Kristiana ze snímku z roku 1939. Zazářil v ní herec Oldřich Nový, jenž byl dokonalým gentlemanem nejen na plátně.
svetzeny.cz