Přejít k hlavnímu obsahu

Hvězda černobílých filmů Světla Svozilová: Bulvár tvrdí, že zemřela kvůli alkoholu; pravda je ale jinde

Info ikona
Světla Svozilová byla krásná, přesto zůstala ve stínu jiných hereček.

Jméno Světla Svozilová není tak známé jako například Adina Mandlová, nicméně šlo o prvotřídní herečku, která ale zůstala ve stínu svých kolegyň.

Požadovala smrt kolegyně?

13. listopadu 1906 se do bohaté rodiny úspěšného brněnského politika a novináře narodila Světlana Svozilová. Vystudovala konzervatoř a kromě jiných hrála v Osvobozeném divadle a Divadle Vlasty Buriana.

V Divadle na Vinohradech dokonce působila od roku 1940 až do důchodu. Právě tam měla být jednou z hereček, které pro svou bývalou kolegyni požadovaly trest smrti. Originál dokumentu neexistuje, nicméně mnozí pamětníci o této události vyprávěli.

Vždy „ta druhá“

Ve filmu se objevovala ve vedlejších rolích, na hlavní štěstí neměla. Jednou z nejvýraznějších byla babiččina dcera Terezka Prokšová ve snímku Babička z roku 1940. Říká se, že byla sice velmi talentovaná a krásná, ale chyběl jí sexappeal, jaký měla například Adina Mandlová a Lída Baarová, které se více hodily do rolí „prvoplánových“ krásek. 

Přesto hrála v řadě slavných snímků, jako je To neznáte Hadimršku, Kantor IdeálHrdinný kapitán Korkorán Cech panen kutnohorských. V divadle i před kamerou uměla ztvárnit role dramatické a tragické, komické i tragikomické. Naposledy natáčela v roce 1970 film Ďábelské líbánky. Premiéra proběhla až několik měsíců po hereččině smrti.

Brzy ovdověla

Na konzervatoři se seznámila s budoucím manželem – hercem, novinářem a právníkem Bedřichem Rádlem. Vztah však skončil rozvodem.

Druhým manželem Světly Svozilové byl lékař František Votruba, který ale v roce 1948 tragicky zahynul. V té době měli dvě malé děti, o které se nejdřív sama nebo s pomocí známých starala, ale kvůli časovému vytížení na zájezdech s divadlem je později dala do dětského domova. Její dcera, také Světla, pro Český rozhlas vypověděla, že tam byla velice nešťastná, a tak se po půlroce mohla vrátit domů.

Říká se, že byla opilá, pravda je asi jinde

Podle některých (hlavně bulvárních) tvrzení měla problémy s alkoholem. Světla Svozilová mladší ale vyprávěla, že maminka musela po autonehodě podstoupit operaci. Od té doby hodně kulhala, protože jednu nohu měla o 4 cm kratší. Do jejího bytu přitom vedly schody bez zábradlí a nesvítilo světlo, což nejspíš vedlo k nehodě, při níž se kdysi oblíbená herečka 25. února 1970 smrtelně zranila.