Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz ze zeměpisu: Hlavní města států, která by měl znát žák základní školy. Obstojíte?

Necháte se nachytat v zeměpisném kvízu? Hlavní města jste ve škole uměli jako když bičem mrská, ale co teď, když už do školy nějaký ten pátek nechodíte? Znáte hlavní město Lotyšska? Nebo Nizozemska? Otestujte si své znalosti v našem kvízu!

Stane se vám, že občas přemýšlíte nad tím, jaké je hlavní město Španělska? Mluvíte s přáteli a padne tam město Riga a vy ho neumíte zařadit ke státu? Vyzkoušejte si své znalosti a zjistěte, kolik hlavních měst států z celého světa znáte. Pozor, v testu máme pár chytáků. Otestujte své znalosti.

 

Věděli jste, že...

Nejlidnatější město světa je Chongqing v Číně? Ostatně Čína zaujímá první tři příčky v žebříčku nejlidnatějších měst světa. Na čtvrtém místě je turecký Istanbul a první desítku uzavírá indická Bombaj. Takový Kazachstán má ve svých hlavních městech trochu zmatek. Do roku 1997 to byla Almata, po ní to byla Astana.

Ta se přejmenovala na Nur-Sultan, ale moc dlouho to nevydrželo. V letošním roce hlavní město změnilo svůj název. Nejlepším městem pro život v roce 2022 je rakouská Vídeň podle výroční zprávy The Economist. Magazín Time Out například zařadil Prahu na šesté místo v žebříčku nejlepších měst pro život. Na to první se podle něj dostal Edinburgh.

Otestujte svoje znalosti v našem kvízu

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Test ze zeměpisu pro základní školy, který odhalí vaše znalosti

Pamatujete si ze školních lavic ještě nějaké informace a zajímavosti ze světa? Jak jste na tom s Českou Republikou? Máte přehled o zemi, kde žijete? Zjistěte, zda zvládnete tento zeměpisný kvíz, aniž byste se podívali na internet nebo na mapu.
svetzeny.cz

0 správných odpovědí

Aj aj. Zeměpis není vaše silná stránka.

1-4 správných odpovědí

Ajajaj, tady někdo nezná hlavní města nebo mu nevyšla tipovačka. Sousední hlavní města znáte, víte, kam zavítáte, když budete v Bratislavě nebo ve Vídni, ale u ostatních to už jde hůř. Nic si z toho nedělejte, v dnešní době internetové se dá mnoho věcí zjistit během pár kliknutí a vaše znalosti tak posílíte.

 

5-9 správných odpovědí

Základy máte, něco jste si zkusili tipnout a něco zkrátka nevíte. Vaše vědomosti hlavních měst jsou na tom dobře a to se cení. Nezaleknete se Španělska, které může někomu připravit perné chvíle nebo Portugalska. Zkrátka zlatá střední cesta. S testem jste si některé znalosti osvěžili a příště už to bude na plný počet.

 

9-12 správných odpovědí

Woooow, tady někdo v zeměpise dával pozor. Vaše znalosti jsou skvělé, znáte i ty méně známé hlavní města. S přehledem zmáknete Finsko, Nizozemsko a dokonce jsme vás nenachytali ani u Tanzanie, Kazachstánu nebo Austrálie. Gratulujeme, jen tak dál.

Zdroj článku