Herecký idol vždy býval ztělesněním blond fešáka s modrýma očima a zářivým úsměvem, kterému neodolá žádná žena. Zdálo by se, že úspěch v kariéře i u žen mu zajistí úžasný život, jenže jak to bývá, nic není takové, jak vypadá. Robert Redford si v životě zažil i trápení, o kterých nikdy nemluvil. A už bohužel ani nebude. Robert Redford dnes zemřel. Informaci o jeho smrti přinesl web amerického deníku The New York Times.
New York Times dnes přinesl smutnou zprávu. Zemřel král Hollywoodu, fešák Robert Redford. Zemřel ve spánku ve svém domově v americkém státě Utah, oznámila Cindi Bergerová, ředitelka publicistické firmy Rogers & Cowan PMK, jak napsal deník iDnes. Redforda známe především jako herce a hvězdu stříbrného plátna. Je nezapomenutelný ve svých rolích ve filmech, jako jsou například Podraz, Butch Cassidy a Sundance Kid, Všichni prezidentovi muži, Takoví jsme byli, Vzpomínky na Afriku, Spy game a mnoha dalších. Blond hrdinové se ale Redfordovi začali v 80. letech zajídat, a tak se stěhoval stále častěji za kameru. Stal se z něj nejen oscarový režisér, ale i zarytý ochránce přírody a oddaný podporovatel začínajících filmařů.
Redford byl velký snílek
Robert Redford přišel na svět v kalifornské Santa Monice jako Charles Robert Redford. Už od dětství miloval čtení, animované pohádky a populární westerny, později propadl malování. Brzy se ale začal ukazovat jeden z velmi silných aspektů jeho povahy. Robert totiž nevěděl, co chce dělat. Co ho baví víc. Vždycky něco začal, ale u ničeho dlouho nevydržel. Rodiče to s ním neměli jednoduché, obzvlášť když se z nudy přidal k pouliční partě a začal se toulat. Na střední škole Van Nuys High School naštěstí objevil sport - byť jen na chvíli. Zcela propadl baseballu a byl v něm opravdu dobrý, jenže ho brzy přestal bavit. Robert do školy moc nechodil a vlastně by ji ani nedokončil, nebýt ředitele, který jinak nadanému studentovi zajistil sportovní stipendium na Coloradské univerzitě. V roce Redford 1954 odmaturoval a přesunul se do Colorada.
Na univerzitě ze začátku zářil. Svalnatý blond sportovec byl oblíbený nejen u děvčat. Přivydělával si malováním a prací v baru a dařilo se mu. Jenže pak přišla jako rána z čistého nebe smrt matky Marthy, která náhle v necelých padesáti letech zemřela na mozkovou mrtvici. To Redforda úplně zlomilo. Začal pít a opíjel se tak, že jej nakonec kvůli zameškaným hodinám a opileckým excesům z univerzity vyhodili. A tak odjel do Evropy, kde hodlal studoval umění. To v Paříži skutečně začal, ale nelíbilo se mu, že se musel učit teorii a dodržovat pravidla. To ho nebavilo. Raději chodil po kavárnách, opíjel se a maloval smutné lidi. Osud ho pak zavál do italské Florencie, kde se živil prodejem obrazů turistům, ale to nestačilo ani na nájem. Místo jídla pil a kouřil tak, že kvůli otravě alkoholem a nikotinem málem zemřel. Bylo jasné, že pokud chce přežít, musí se vrátit do Ameriky.
Smrt prvorozeného syna
Po návratu do USA náhodou uviděl v časopise inzerát Americké akademie dramatických umění v New Yorku a jeho zaujetí pro herectví předčilo všechno ostatní.Malá divadelní role na slavné Broadwayi přivedla Redforda k celé řadě televizních rolí a ty zase k jeho filmovému debutu War Hunt z roku 1962.
A jeho hvězda začala rychle stoupat.
Jen ti nejbližší ale věděli, že na startu svojí herecké kariéry prožil to nejhorší, co se může rodičům stát. V roce 1958 se Redford oženil s krásnou historičkou a aktivistkou v oblasti lidských práv, Lolou Van Wagenen. Manželství vydrželo do roku 1985, tedy bezmála třicet let. Mladý zamilovaný pár toužil po velké rodině, takže hned rok po svatbě se manželům narodil syn Scott Anthony. Jenže chlapec ve dvou měsících zemřel na syndrom náhlého úmrtí kojence. Manželé tuto tragédii nakonec překonali a narodily se jim ještě další tři děti. Pár se nakonec rozvedl kvůli Redfordovým nevěrám.
Redford zůstal po rozvodu s Lolou sám, ačkoli přítelkyň měl vždycky dost. Začal stárnout, což neuměl přijmout. Vrásky řešil alkoholem, prášky a plastickými operacemi, protože pořád chtěl být tím oslnivým blond idolem. Nakonec mu z kolotoče depresí pomohla jeho dlouholetá přítelkyně Sibylle Szaggars, kterou si v roce 2009 vzal za ženu. Bydlí společně na ranči Sundance v Utahu. Sibylle byla Redfordovi oporou, když v roce 2020 prohrál boj s rakovinou jater jeho syn David James.
Slavný herec a idol našich babiček v srpnu oslavil 89. narozeniny.