Přejít k hlavnímu obsahu

Nepotopitelná Violet: Zdravotní sestra přežila tři námořní katastrofy včetně Titanicu

Violet Constance Jessop několikrát čelila smrti, kdy po třech námořních katastrofách nakonec zemřela na souši. Poznejte fascinující příběh britské zdravotní sestry, jejíž život byl protkán neuvěřitelnou smůlou, ale zároveň i nebetyčným štěstím. Pro svůj nedobrovolně dobrodružný život si získala přezdívku „slečna nepotopitelná“.

Smrt se o ni pokoušela už v dětství

Violet Jessop se narodila v roce 1887 v Argentině katolickým rodičům irského původu. Později měla ještě osm sourozenců, ale dva z nich zemřeli jako děti. Už v dětství se o ni pokoušela smrt, když se nakazila tyfem a tuberkulózou a její naděje na přežití nebyly valné. Tehdy však poprvé ukázala obrovskou vůli žít a uzdravila se. V jejích 16 letech jí zemřel otec. Matka Katherine se s dětmi přestěhovala do Anglie a stala se služkou bohatých lidí na palubě parníků Royal Mail Line. Po pěti letech v této práci však onemocněla a Violet se ve svých 21 letech stala hlavní živitelkou celé rodiny. Díky jejím jazykovým dovednostem, kdy ovládala angličtinu, španělštinu i francouzštinu, snadno získala práci jako stevardka na největší lodi své doby – luxusním parníku RMS Olympic.

Přežila i potopení slavného Titaniku

První lodní katastrofa na Violet čekala 20. září roku 1911, kdy se její loď srazila s britským křižníkem HMS Hawke. Ačkoliv byla loď Olympic vážně poškozena, podařilo se jí dostat až na břeh. Jelikož musela být opravena, Violet byla dočasně umístěna na sesterskou loď RMS Titanic. Tragický příběh této lodi je všem dobře znám, a tak už tušíte, že v noci ze 14. na 15. dubna roku 1912 došlo ke srážce s ledovcem a Titanic se potopil. Tehdy zemřelo přes 1500 lidí, ale Violet mezi nimi nebyla. Byla jednou z těch šťastných, které se podařilo zachránit na nafukovacích člunech.

„Určitě je to všechno sen,“ - Violet Constance Jessop na cestě záchranným člunem z Titaniku

Hitlerova továrna na děti: Program Lebensborn měl zajistit nástupce dokonalé a čisté rasy

Šílených a zvracených nápadů měl Adolf Hitler v hlavě hodně a mnohé bohužel realizoval. Jedním z nich byl také program Lebensborn, jenž měl za úkol zalidnit Třetí říši čistokrevnou árijskou rasou. Plán byl jednoduchý - orgie příslušníků SS s vhodnými dívkami, únosy dětí pro převýchovu nebo adopce děti od neprovdaných těhotných žen. O budoucí část generace Árijců bylo postaráno v domovech pro matky, kde se rodilo jako na běžícím pásu.
svetzeny.cz

Jako zdravotní sestru ji potkala ještě třetí námořní katastrofa

Roku 1914 vypukla 1. světová válka, která je také známá jako Velká válka. Violet se rozhodla, že bude pomáhat, jak jen může, a tak se dobrovolně přihlásila jako zdravotní sestra. Nejprve sloužila v polních nemocnicích, ale pak se opět vrátila na moře na loď HMHS Britannic, což byla sesterská loď Titaniku a Olympicu. Původně byl tento parník zkonstruován pro lodní dopravu, ale kvůli světové válce byl přeměněn na plovoucí nemocnici. Dne 21. listopadu roku 1916 loď najela na minu poblíž řeckého ostrova Kea. Tentokrát však Violet unikla smrti jen o vlásek. Její záchranný člun byl totiž vtažen do stále se otáčejících lodních šroubů a Violet, aby si zachránila život, z člunu vyskočila. Někteří lidé stále byli v člunu, když byl zdevastován lodními šrouby. Violet utrpěla těžkou zlomeninu lebky a masivní zranění nohy. Trvalo jí celé tři roky, než se z těchto zranění zotavila. Pokud byste si však mysleli, že jí tyto životní zkušenosti odradily od veškerých dalších plaveb, mýlili byste se. Violet totiž opět nastoupila jako stevardka na svoji původní loď Olympic, která byla mezitím opravena. Zde vydržela až do svého odchodu do důchodu roku 1950. Zemřela v posteli ve věku 83 let.

Syn osvětimské zrůdy Josefa Mengeleho: Rolf svého otce do konce života kryl

S činy svého otce Rolf Mengele (79) samozřejmě nesouhlasil, a když se s osvětimským Andělem smrti setkal, chtěl znát pravdu. Josef Mengele (†67) se však jen vymlouval a ani jeho jediný potomek z něho nedokázal dostat přiznání k zrůdnostem, kterých se dopustil za zdmi koncentračního tábora. Přesto Rolf nikdy neprozradil úkryt svého otce.
svetzeny.cz
Zdroj článku