Přejít k hlavnímu obsahu

Temný život legendární zpěvačky Édith Piaf: Dětství měla kruté a její jediná dcera zemřela jako batole

Info ikona
Édith Piaf

Kdo by neznal legendární šansoniérku Édith Piaf, jejíž píseň Non, je ne regrette rien dojímá posluchače ještě několik let po její smrti? Osud této křehké ženy byl velmi těžký a tragický, její kariéra se však stala legendární a Francouzi ji dokonce prohlásili za „zpěvačku století“.

Milovaná filmová babička a hospodyňka Zdenka Baldová tragicky přišla o adoptovanou dceru. Vlastní děti nikdy neměla

svetzeny.cz

Prožila těžké dětství a téměř oslepla

Édith Piaf se narodila 19. prosince 1915 v Paříži ve čtvrti Belleville jako Édith Giovanna Gassion. Její matka byla kavárenská zpěvačka Annetta Jacqueline Gassion, která o dceru nejevila příliš zájem a přenechala tak péči o ni své matce. Babička Édith než vnučku však měla raději lahev alkoholu, který také Édith často lila do pití, aby usnula a ona se o ni nemusela starat. Příliš se nezajímala ani o její výživu, a tak podvyživená dívka skoro umřela hlady a navíc téměř oslepla. Když se vrátil z fronty během 1. světové války její otec a našel svou dceru Édith v takto zuboženém stavu, okamžitě ji odvedl ke své matce, která žila v Normandii a provozovala nevěstinec. Naštěstí se Édith zrak vrátil a zaměstnankyně nevěstince se o malou holčičku staraly.

Manžel tyran ji držel pod zámkem, přesto se z Hedy Lamarr stala hvězda zlatého věku Hollywoodu. Podívejte se, jak byla krásná

svetzeny.cz

Info ikona
Edith Piaf

Život na ulici a smrt jediného dítěte

Po dětství plném násilí a zanedbávání si Édith našla cestu jako pouliční zpěvačka, kdy v 15 letech odešla od otce a se svou nevlastní sestrou Simone Berteaut se potloukala po ulicích Paříže. Brzy poté ji čekal násilný vztah s Louisem Dupontem, se kterým také otěhotněla. V 17 letech porodila svou jedinou dceru Marcelle, která však v roce 1934 zemřela na meningitidu, když jí byl pouhý rok a půl. Dále se však snažila uživit svým hlasem, kdy si jejího hlasu později všiml majitel kabaretu Louis Leplée a najal ji, aby u něj pracovala. Dal jí také umělecké jméno Piaf a dostala přezdívku „La Môme Piaf“, což znamená v pařížském slangu „Malý vrabčák“. V roce 1935 pak Édith nahrála své první album. Krátce poté byl její mentor Louis Leplée okraden a zavražděn. Piaf byla podezřelá z účasti na zločinu a byla zatčena. Ačkoliv byla později prohlášena za nevinnou, rozhodla se Paříž na chvíli opustit.

Mezinárodní úspěch

S pomocí svého nového agenta Raymonda Asso se Piaf nejen vrátila do Paříže, ale také zahájila mezinárodní kariéru a nahrávala jedno album za druhým. Její rostoucí úspěšnou kariéru dokonce nezastavil ani příchod 2. světové války, kdy byla v jednu chvíli dokonce podezřelá ze spolupráce s úřady v Němci okupované Francii. V roce 1944 vystupovala hned dva týdny po sobě v Moulin Rouge, o rok později dobyla New York a potkala zde svou životní lásku Marcela Cerdana, který byl v té době ženatý a měl tři děti. Když roku 1949 zemřel při letecké havárii, Édith propadla alkoholu, drogám a krátkodobým vztahům. I přes svůj těžký život však pomáhala svým talentovaným přátelům, dokonce i svému poslednímu milenci, o dvacet let mladšímu kadeřníkovi Theovi, který s ní byl až do samého konce. Neustálé turné, vystoupení, těžký emoční stav a nadužívání drog i alkoholu zpěvačce natolik podlomily zdraví, že brzy trpěla sklerózou, cirhózou jater a šest měsíců po svém posledním koncertě v roce 1963 Édith zemřela. Její smrt byla oplakávána po celé Francii.

Zdroj článku