Přejít k hlavnímu obsahu

Modelka Ilka Brühl se vzácnou deformací obličeje prorazila ve světě modelingu a boří standardy krásy

Info ikona
Příběh

Ilka Brühl se od ostatních modelek liší na první pohled. Její vzhled je totiž výrazně pozměněn díky vzácné genetické poruše zvané ektodermální dysplazie. Ilka prodělala několik operací a navzdory svému netradičnímu vzhledu prorazila ve světě modelingu a nyní se snaží šířit světem osvětu, že krása není všechno a krásný je svým způsobem každý.

Hvězdná Demi Moore bez retuše. Paparazzi fotografie ukázaly nejen celulitidu

svetzeny.cz

Kvůli vzhledu ji často šikanovali ve škole

Nyní třicetiletá Němka Ilka Brühl se narodila s těžkým postižením obličeje díky vzácné genetické poruše, kterou je ektodermální dysplazie. Při narození měla problematický rozštěp obličeje, kdy její nosní dýchací cesty nebyly správně vytvořeny a v pravém oku jí chyběl slzný kanálek, díky čemuž musela oko neustále zvlhčovat, aby nedošlo k oslepnutí. Kvůli svému vzhledu si v dětství vytrpěla těžkou šikanu, jelikož se od vrstevníků lišila opravdu na první pohled. Od zlých spolužáků dostávala přezdívky jako „mimozemšťan“ nebo třeba „prasečí nos“. Ostatní děti si na ní často ukazovaly a smály se jí. Její sebevědomí neustále klesalo a postupně se uzavírala před okolním světem do toho svého. Neustále o sobě pochybovala a také měla problémy navázat s někým přátelství.

Naštěstí jí v těchto těžkých časech byla oporou její rodina, kdy její rodiče i sestra jí neustále přesvědčovali o tom, že je milována a snažili se podporovat její sebevědomí. Podle Ilky z nich vždy cítila neotřesitelnou víru v to, že nakonec bude vše v pořádku. Ilka během svého života podstoupila řadu operací, které jí umožnili lepší život. V dospělosti pak nakonec dospěla do fáze, kdy se začala mít ráda takovou, jaká je a rozhodla se, že podpoří ostatní lidi s podobnými defekty vzhledu s tím, že každý člověk je svým způsobem krásný.

Navzdory těžkému dětství se Ilka nakonec dočkala svého šťastného konce, kdy potkala muže svých snů, kterého si později vzala.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Jennifer Aniston ukázala své dokonalé tělo v bikinách na pláži. Fanouškům spadla brada

svetzeny.cz

Jedinečná ve světě modelingu

Od roku 2014 Ilka začala pózovat pro své přátele, kteří se věnují profesionálnímu fotografování. Snímky sdílela na svých sociálních sítích, kdy se jí dostalo nečekaně mnoho pozitivní zpětné vazby. To Ilku povzbudilo a dodalo jí potřebné sebevědomí k tomu, aby se začala modelingu věnovat více a začala tak motivovat ostatní lidi s různými vadami krásy, aby vylezli na světlo světa a ukázali se takoví, jací jsou. Podle Ilky by se nikdo neměl stydět za svůj vzhled a schovávat se. Dále zastává názor, že člověk nemůže být ošklivý zvenčí, pouze mít ošklivý charakter. O svých zkušenostech také sepsala a vydala knihu. V současné době je Ilka vzorem pro miliony lidí po celém světě, kdy svou prací chce pomáhat druhým.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Věty, kterými navždy zničíte své dospívající dceři sebevědomí

svetzeny.cz

Zákeřné onemocnění, které mění obličeje

Ektodermální dysplazie je genetické onemocnění, které může a nemusí být dědičné. Při této poruše se vyvíjejí vlasy, potní žlázy, nehty, zuby, sliznice či třeba kůže odlišně oproti normálu a může dojít k různým kombinacím těchto defektů. Každá kombinace se pak považuje za jiný typ ektodermální dysplazie. Ačkoliv ve většině případů se tato genetická porucha odhalí již po porodu, v některých případech může být detekována až v pozdějším dětství. Tato genetická porucha není léčitelná, lze pouze léčit nebo zmírnit symptomy.

Zobrazit příspěvek na Instagramu