Přejít k hlavnímu obsahu

Geniální návrhář Versace zemřel rukou vraha: Mohla za to mafie, nebo šlo o pomstu za nakažení virem HIV?

Dva výstřely 15. července 1997 v americkém Miami předčasně ukončily život známého módního designéra Gianniho Versace. Slavnému návrháři bylo pouhých padesát let, jeho jméno se však díky jeho práci stalo nesmrtelným. Co dokázal a proč vlastně zemřel?

Italská oblast Kalábrie v padesátých letech minulého století trpěla chudobou, přesto se zde 2. prosince 1946 narodil poklad, který tuto část jižní Itálie navždy proslavil. Gianni Versace byl doslova zrozen pro módu, protože jeho matka Franca vlastnila krejčovský salón, kam svého syna často brala.

Rodinné impérium

Zatímco jeho bratr zcela propadl basebballu a věnoval se hře téměř denně, malý Gianni se raději schovával mezi rolemi látky, hrál si s odstřižky a objevoval kouzlo matčina světa v jejím salónu. Móda ho zcela pohltila už jako malého chlapce a bylo jasné, že v krásných tkaninách našel své životní poslání. Matka jeho vášeň podporovala, a tak Gianni navrhl svůj první model, když mu bylo pouhých devět let.

Kalábrie byla samozřejmě pro talent Versaceho rázu malá, a tak pětadvacetiletému Giannimu nezbylo nic jiného, než se vydat do centra módy, do Milána. Jeho kariéra stoupala rychle vzhůru, brzy navrhoval pro známé značky a netrvalo dlouho a otevřel si vlastní butik. Jeho první kolekce spatřila světlo světa v roce 1978 a okamžitě zburcovala veřejnost i módní kritiky. Zaujal výraznými potisky, ale také zřetelnou inspirací v antickém Řecku a Římě. Antické motivy se výrazně propsaly do jeho tvorby, která se tak stala snadno rozpoznatelná, a přesto jedinečná.

Gianni Versace zdatně budoval své módní impérium, jehož zaměstnance poskládal z členů své nejbližší rodiny. Na posty prezidenta a viceprezidenta společnosti dosadil bratra Santa a sestru Donatellu, později zaměstnal i další své příbuzné z řad synovců a neteří. Versace tvrdil, že nikomu jinému než své rodině nevěří, a na rozdíl od rodinného klanu Gucci se mu tento přístup rozhodně vyplatil.

Mohlo by se vám líbit

Patrizia Reggiani: Kde je konec ženě, která přivedla ke zkáze módní značku Gucci a nechala zabít manžela

Logo se dvěma propojenými písmeny G a typický červený pruh ohraničený dvěma zelenými zná dnes téměř každý. Značka Gucci ale již dávno s rodinou Gucci nemá nic společného. Svůj podíl na tom má i Patrizia Reggiani, bývalá manželka jednoho z dědiců značky Maurizia Gucciho. Ta, který si objednala vraždu svého manžela.
svetzeny.cz

Manželky versus milenky

Gianni Versace se velmi obratně pohyboval na hranici vkusu a kýče, statečně balancoval a i když občas uklouzl, jeho nápady byly tak originální a nápadité, že mu to bylo ihned odpuštěno. „Armani obléká manželky, Versace milenky,“ říkalo se tehdy. V roce 1989 pak definitivně povýšil do luxusního krejčovství, když vytvořil svoji první řadu haute couture. Celebrity se předháněly, aby seděly v prvních řadách na jeho přehlídkách a čestná místa vždy zaujímala například princezna Diana, zpěváci Elton John a George Michael nebo popová královna Madonna.

V jeho modelech se chtěl ukázat každý, kdo ve světě showbyznysu něco znamenal a modelky toužily zářit na molu ve Versaceho modelech. Byl to právě on, kdo mnohým světovým kráskám potvrdil punc supermodelek, a jeho nejbližšími spolupracovnicemi se stala věhlasná jména devasdesátých let jako Linda Evangelista, Naomi Campbell, Kate Moss, Cludia Schiffer, Cindy Crawford či Christy Turlington. Kultovní a zároveň nejslavnější návrhářův model model však proslavila dnes již bývalá modelka a zároveň herečka Elizabeth Hurley. Po boku tehdejšího dlouhodobého partnera herce Hugha Granta se v devadesátých letech ukázala na večírku v černých šatech složených z předního a zadního dílu, které spojovaly jen obří zlaté špendlíky.

Mohlo by se vám líbit

Georgiana z Devonshiru: Slavnou vévodkyni manžel psychicky týral a podváděl s její přítelkyní

Kamkoliv přišla, všichni se jí klaněli. Obdivovali její krásu, smysl pro humor i módní kreace, které se vždy staly hitem. Proslulá byla svými vysoce vyčesanými vlasy, do kterých zaplétala pštrosí pera, ovoce i ptáky, a také velkými klobouky. Veřejnost ji milovala, o manželovi se to ale říct nedalo. Georgiana Cavendish, vévodkyně z Devonshiru za zavřenými dveřmi paláců tiše trpěla.
svetzeny.cz

Nevyjasněná záhada

Zatímco spolu s hrstkou dalších jmen kraloval módnímu průmyslu a jméno Versace znalo snad každé malé dítě, zdraví geniálnímu návrháři příliš nesloužilo. V roce 1994 Giannimu lékaři zjistili rakovinu a následovaly dlouhé měsíce léčení, kdy se návrhář schoval do ústraní a dal si od práce pauzu. Léčba byla naštěstí úspěšná, a tak se Versace mohl s velkou pompou vrátit na scénu.

Jeho štěstí ale netrvalo příliš dlouho. 15. červenec 1997 měl být den jako každý jiný. Slunečné počasí typické pro Miami lákalo ven, a tak se Gianni rozhodl, že si zajde do trafiky pro noviny a cestou si dá kávu. Když se však vracel za přítelem Antoniem D’Amicem do svého honosného sídla, mladík jménem  Andrew Cunanan rozhodl o jeho osudu. Dvěma střelnými ranami zasáhl Versaceho do hlavy přímo před jeho vilou, a slavný návrhář při převozu do nemocnice zemřel. Vrah pak střelnou zbraň namířil proti sobě a spáchal sebevraždu.

Motiv vraždy tak obestírá záhada, která dodnes nebyla přesně vysvětlena. Jak se ukázalo, Andrew Cunanan byl sedmadvacetiletý prostitut, a Versace byl jeho již čtvrtou obětí. Co ale za jeho činem stálo, nikdo neví. Některé teorie mluví o tom, že měl slavný návrhář nakazit mladého muže HIV, jiní se shodují na neopětované lásce. Spekulace dokonce došly tak daleko, že mnozí vinili ze smrti slavného návrháře mafii, s níž měl mít Versace údajně nevyřízené účty. Pravda však zřejmě již nikdy nevyjde najevo a svět tak ztratil jednoho z nejtalentovanějších módních designérů historie. Alespoň značka Versace zůstala v rodině a módnímu domu v současnosti pevnou rukou vládne Gianniho mladší sestra Donatella.

Gianni Versace byl jednou z nejvýraznějších ikon módního průmyslu:
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon
Mohlo by se vám líbit

Modelka Twiggy kdysi změnila vnímání krásy. Dnes odmítá plastiky, vnoučata jí nesmí říkat babi

Platinové vlasy ostříhané na kluka, nohy a ruce jako tyčky, obrovské modré oči orámované umělými černými řasami. Twiggy byla nejen zřejmě nejslavnější modelkou šedesátých let, stala se také ikonou své doby. Její aktivity přesáhly módní mola, křehká dívka zazářila i před kamerou, v hudebním studiu a nepotřebovala k tomu žádný skandál. Kdo je vlastně Twiggy a jak vypadá dnes?
svetzeny.cz
Zdroj článku