Přejít k hlavnímu obsahu

Byla okouzlující a nadaná: Miroslava Sternová utekla před nacisty do Mexika, sebevražda kvůli nešťastné lásce byla šokem

Jméno Miroslava Sternová pravděpodobně většině Čechů nic neřekne, ačkoliv šlo o českou herečku, která je dodnes slavná v Mexiku. Tam s rodinou zamířila na útěku před nacisty ještě jako dítě, zažila velkou slávu, ale moc dlouhý život nevedla. Co dohnalo krásnou Miroslavu k sebevraždě?

Miroslavě Sternové bylo pouhých čtrnáct let, když ji čekal životní zvrat. Budoucí herečka se narodila 26. února 1925 v Praze s biologickým otcem neznámým. Její matka Miroslava již byla těhotná, když se poznala s Oskarem Sternem, který si ji i tak vzal za manželku a nemanželskou dceru miloval jako vlastní.

Útěk do Mexika

Rodina žila v poklidu v Teplicích nad Bečvou, kde doktor Stern vedl lázně a Miroslava si užívala spokojené dětství. Milovala divadlo, tanec i recitaci, jenže jí tyto radosti stejně jako studium nebyly dopřány dlouho. Během války se totiž o rodinu začali zajímat nacisti a bylo jasné, že pokud urychleně nezačnou situaci řešit, skončí v koncentračním táboře v plynu jako miliony dalších Židů.

V roce 1940 se tedy rodině Sternových podařilo utéct a přes Belgii, Švédsko a Finsko se dostali až do Mexika, které židovským utečencům nabízelo azyl. Doktoru Sternovi se v zámoří ihned začalo dařit a skvěle zapadl do místní komunity, jeho žena vyučovala tanec. Miroslava zpočátku vypadala spokojeně a dařilo se jí i ve škole, později ale začala propadat depresím.

Mohlo by se vám líbit

Úžasná herečka a fenomenální zpěvačka Laďka Kozderková: Poklonu ji vysekla oscarová hvězda, bohužel v pouhých 37 prohrála svůj boj s rakovinou

Vždy usměvavá Laďka Kozderková (†37) byla skvělou herečkou, ale jako zpěvačku ji nešlo přehlédnout. Za hlavní roli v muzikálu Hellou, Dolly! si vysloužila poklonu od samotné Barbry Streisand, jež postavu Dolly ztvárnila ve stejnojmenném legendárním filmu. Bohužel osud měl pro Laďku napsanou krátkou cestu životem a všemi oblíbená herečka zemřela ještě před čtyřicítkou na rakovinu.
svetzeny.cz

Odchod a návrat

Doktor Stern se proto rozhodl, že by měla změnit prostředí, a poslal ji do New Yorku studovat umění a architekturu. Jenže obrovská metropole byla pro křehkou dívku příliš velkým soustem, navíc zde prožila první nešťastnou lásku a ta ji přivedla k prvnímu pokusu o sebevraždu. Otce její čin vyděsil a vzal ji zpátky do Mexika, což vypadalo jako krok k lepšímu.

Miroslava se díky maminčiným známostem dostala do hereckého kurzu, který vedl japonský herec a choreograf Seki Sano. A mohla se opět věnovat tomu, co ji bavilo. Navíc vyhrála prestižní taneční soutěž spojenou s Miss krásy, a dveře do světa mexické smetánky se jí otevřely dokořán. Na hodinách herectví navíc našla přítele Jesuse Jaime Gómeze Obregóna, který jí byl velkou útěchou, když jí nečekaně zemřela matka.

Poskytnutá náruč syna z velmi vlivné mexické rodiny vedla k tomu, že se pár rozhodl vzít. Jenže jak se ukázalo, Jesus byl gay, což chtěla rodina svatbou s krásnou Miroslavou zakrýt. Nepodařilo se, identita se prozradila a Miroslavě po necelém roce od veselky opět zbyly oči pro pláč a rozvod.

Mohlo by se vám líbit

Půvabná a zásadová Irena Kačírková: Soudruzi nedokázali herečku zlákat na svou stranu, měla prožít románek s legendárním Gérardem Philipem

Inteligence a nevšední krása, kterou Irena Kačírková (†60) oplývala, se příliš nezamlouvala soudruhům z tehdejšího režimu. Podle toho také dopadla její slibně rozjetá kariéra. Herečka byla vzdělaná a uměla skvěle francouzsky. V Praze dělala tlumočnici legendárnímu Gérardu Philipovi a tehdy se také mluvilo o jejich románku.
svetzeny.cz

Mexická Marilyn

Svůj žal se krásná Miroslava rozhodla utopit v práci a začala se naplno věnovat herectví. Jejím mexickým filmovým debutem byl snímek Bodas trágicas (Tragické svatby), který z ní přes noc udělal obrovskou hvězdu. Mexičani ji zbožňovali a dokonce jí začali přezdívat „mexická Marilyn Monroe“. Role se jí jen hrnuly a její krásy a talentu si dokonce všiml i Hollywood.

Díky tomu mohla v roce 1959 natočit s americkým režisérem Robertem Rossenem film The Brave Bulls (Udatní býci) a objevit se díky tomu i na titulní stránce časopisu Life, jinak jí ale snímek štěstí nepřinesl. Režisér Rossen byl totiž podezřelý z kolaborace s komunisty a vyšetřování se musela zúčastnit i Miroslava. Ačkoliv jí nebylo nic prokázáno, v Hollywoodu to pro ni znamenalo znamenalo konec.

Mexiko na ni ale nezapomnělo, a tak šla po svém návratu opět z role do role. A také z náruče do náruče, pravou lásku ale ne a ne potkat. Ta se měla objevit až na festivalu v Benátkách v podobě toreadora španělského Luise Miguela Dominguína. Krasavwc jí údajně měl nabídnout sňatek, jenže fašistické Španělsko po židovské uprchlici příliš netoužilo. Miroslava přesto doufala, že se Luisovi podaří situaci v jeho domovině vyřešit, on však udělal nečekaný krok.

Mohlo by se vám líbit

Oblíbená česká herečka Marie Drahokoupilová: Proč ze dne na den zmizela z obrazovek?

Tajemný ústup Marie Drahokoupilové ze světa filmu a televize vyvolal otázky a spekulace u řady diváků. Oblíbená česká herečka, kterou si mnozí pamatují z filmu Flirt, se ze dne na den vytratila z obrazovek. Jaké tajemství se skrývá za záhadným odchodem herečky a co dělá herečka nyní?
svetzeny.cz

Nešťastná láska

Až z novin se Miroslava dozvěděla, že muž, kterého milovala, se oženil s italskou herečkou Luciou Bosé, a to pro ni byla poslední kapka. Už tak psychicky labilní herečka se zhroutila a situaci se opět pokusila vyřešit sebevraždou. Její barbituráty otrávené tělo našla její služebná bezvládně ležet v ložnici 9. března 1955, krátce před premiérou jejího posledního filmu Zločinný život Archibalda de la Cruz. Toreador po její smrti údajně řekl, že byli jen přátelé a neměl tušení o tom, že by ho Miroslava milovala.

Ačkoliv Češi o existenci slavné herečky téměř nevědí a v Hollywoodu v podstatě nedostala šanci, v Mexiku je i sedmdesát let po své smrti stále hvězdou. Jméno Miroslava zde nosí spousta žen, o jejím životě napsala knihu s názvem Miroslava spisovatelka Guadalupe Loaeza a její jméno si propůjčila dokonce metalová kapela Ataúd de Miroslava.

Mohlo by se vám líbit

Babi z Homolků Marie Motlová: Oblíbená herečka propadla alkoholu, kvůli kterému prodala i svoji občanku

Kultovní třídílnou sérii o rodince Homolkových zná snad každý Čech. Aby také ne, Homolkovi se skrz obrazovky dokázali prohádat až do našich obýváků. Jednou z nejvýraznějších postav byla babi Homolková, kterou si zahrála Marie Motlová. Jak je možné, že filmový svět objevil talentovanou herečku až na pokraji padesátky?
svetzeny.cz
Zdroj článku