Přejít k hlavnímu obsahu

Lhaní, emocionální nátlak či chorobná žárlivost: Tyto věci mužům ve vztahu nikdy neodpouštějte

Každý vztah dvou lidí by měl fungovat na vzájemné rovnosti, důvěře i respektu a toleranci obou zúčastněných. Kdyby to však bylo tak jednoduché, nikdo by žádné problémy neřešil. Vztahy jsou složité a jejich nastavení může nějakou dobu trvat. Jsou ale situace, kdy není na vybranou a je lepší vycouvat. Co byste partnerovi rozhodně neměla odpustit?

O tom, že domácí násilí, fyzické zneužívání a ve většině případů i nevěra jsou pro většinu žen červená světla, která dávají jasně najevo, že v takovém vztahu v žádném případě nemá cenu pokračovat, není třeba dlouze mluvit, měla by to být samozřejmost. Existují ale ještě další věci, kterých by se muži vůči ženám neměli dopouštět, a které by ženy mužům neměly odpouštět. V jakých dalších situacích je tedy potřeba mít se na pozoru?

Nedůvěra, lhaní a nedostatek komunikace

Důvěra je základní pilířem každého zdravého vztahu. Pokud muž opakovaně lže nebo není důvěryhodný, může to podkopat základy vztahu. Nedostatek důvěry může vést k nepříjemným konfliktům a nejistotě, která postupně ničí partnerský vztah. „Nedostatek nebo ztráta důvěry je jednou z nejškodlivějších překážek dlouhodobého a úspěšného vztahu. Bez důvěry chybí vztahu dvě klíčové kotvy pro vytvoření a udržení silného pouta: bezpečí a jistota,“ říká párový terapeut Raul Rodriguez.

Také nedostatek komunikace může být velkým problémem. Komunikace je klíčem k řešení problémů a udržení zdravého vztahu. Pokud muž není ochoten komunikovat nebo nevyjadřuje porozumění k potřebám a pocitům své partnerky, může to vést k nedorozuměním a konfliktům. Nedostatek komunikace může vytvořit emocionální propast mezi partnery.

Jak poznat karmický vztah: Může vás srazit až na dno, důležité je nepřehlížet varovné signály

Věříte-li na minulé životy a další věci mezi nebem a zemí, určitě jste už zaslechli o karmických vztazích. Každý člověk, který nám vstoupí zásadním způsobem do života, nás má něco naučit. V tohoto typu vztahu to platí stoprocentně. Jenže obvykle není karmické životní pouto procházkou růžovou zahradou.
svetzeny.cz

Emocionální zneužívání

Emocionální zneužívání se zaměřuje na manipulaci emocí a psychického stavu oběti. Tento druh zneužívání může zahrnovat různé manipulativní taktiky, jako je ponižování, vydírání, vytváření pocitu viny, kontrola a izolace. Emocionální zneužívání může být stejně škodlivé jako fyzické zneužívání, i když není tak snadno rozpoznatelné, protože se odehrává v rámci psychické dynamiky vztahu.

Mezi typické příznaky emočního zneužívání patří například ponižování a shazování sebevědomí, neustálé vyvolávání konfliktů a napětí, izolování od rodiny a přátel, vydírání, manipulace a konstantní kritika. Pociťujete-li u svého partnera takové chování, není na co čekat. Emocionální zneužívání totiž může mít vážné důsledky pro vaše duševní zdraví a vést k dlouhodobým traumatům.

Žárlivost a nedostatek respektu

Samozřejmě, že drobná žárlivost nikomu neublíží a vám může dokonce zvednout sebevědomí, nic se ale nemá přehánět. Stejně tak by bylo divné, kdyby váš milovaný nežárlil ve chvíli, kdy před ním otevřeně flirtujete s někým jiným. Pokud však váš partner neustále žárlí bez jakéhokoli skutečného důvodu, může to znamenat, že jste v toxickém vztahu, který není postaven na důvěře a lásce. To může být časem neodpustitelné, protože to ukazuje nedostatek jistoty v síle vztahu.

Pokud se váš partner snaží ovládat vaše myšlenky záliby i okruh přátel, mějte se na pozoru, protože to demonstruje na nedostatek respektu vůči vám a jeho tak trochu děsivou povahu. Zjistíte-li, že váš přítel vás špehuje, kouká vám do telefonu nebo do počítače, pročítá vaši korespondenci či deník, berte nohy na ramena. Pravděpodobně tyto informace používá k tomu, aby vás změnil nebo vámi manipuloval. V takovém případě je na čase vztah ukončit.

Nízká emoční inteligence ničí vztahy i přátelství. Poznat člověka s nízkým EQ je nečekaně snadné

Emoční inteligence (EQ) hraje v našem životě velmi důležitou roli. Ovlivňuje téměř všechny aspekty, které se odrážejí v mezilidských vztazích, schopnosti vyjádřit emoce nebo ve způsobech komunikace. Pro jedince s nízkou emoční inteligencí znamenají tyto aspekty velký životní problém. Může totiž ničit mezilidské vztahy, včetně vztahu. Jak rozpoznat člověka s nízkou emoční inteligencí?
svetzeny.cz

Kdy se zamyslet?

Jak ale známo, vztahy nejsou černobílé a jsou situace, kdy vše nelze řešit radikálně a nekompromisně. Pokud se tedy váš partner dopustí některého z výše zmíněných prohřešků, dejte si čas na rozmyšlenou, než začnete jednat a třeba v afektu uděláte unáhlené kroky. Zkuste si nejdříve položit následující otázky:

  • Co vás vedlo k přesvědčení, že je pro vás ten správný člověk?
  • Máte hluboké emoční spojení? Je toto spojení zdravé nebo toxické?
  • Chce s vámi trávit čas?
  • Bojí se, že vás ztratí, nebo pro něj není tolik důležité?
  • Existují logická vysvětlení jeho počínání, nebo byl za jeho činy zlý úmysl?
  • Snaží se vás znovu získat?
  • Můžete některé své problémy řešit tím, že budete více hovořit o svých vzájemných citech?

Jestli opravdu věříte, že jste pro sebe určeni a váš šestý smysl vám říká, že byste jim měla dát ještě jednu šanci, můžete to zkusit. Nečekejte ale zázraky a nedávejte víc než jednu šanci, jinak se z bludného kruhu nedostanete.

7 typů mužů, kteří vás dostanou na úplné dno

Ve fázi největší zamilovanosti se zmítáme na obláčku lásky a jemné náznaky nevhodného chování u partnera přehlížíme. Po sundání ‚‚růžových brýlí” se nestačíme divit. Jak moc s vámi zamává chronický záletník, egoista nebo miláček všech? Podívejte se níže a zkuste se takovým typům mužů vyhnout obloukem.
svetzeny.cz
Zdroj článku