Přejít k hlavnímu obsahu

“Zjistila jsem, že mě manžel na začátku vztahu podvedl, co teď,” neví si rady Tereza

Nevěra je bohužel ve vztazích velmi častá a důvody, které k ní jednoho z partnerů vedly, bývají různé. Někdy je to nuda, kombinace alkoholu a špatného rozhodnutí či dlouhodobá nespokojenost. Co však dělat, když vás partner podvedl v začátcích vztahu a zjistili jste tuto skutečnost až teď, po letech, kdy jste s partnerem šťastní a spokojení? Jak tato informace nabourá váš vztah?

Paní Tereza do redakce poslala svůj životní příběh s prosbou o radu odborníka. Ocitla se nyní v nezáviděníhodné situaci. Její manžel ji podvedl v začátcích jejich vztahu. V té době to paní Tereza netušila a dosud spolu prožili spokojených dvacet let manželství, ze kterého vzešly tři děti a společné podnikání. Jak takovou situaci řešit?

Manžel mě podvedl

Ano, podvedl mě, a to v prvním roce našeho vztahu. Byli jsme velmi zamilovaní, plánovali společnou budoucnost a těšili se, co vše nám život přinese. A on mě podvedl. Vyspal se s někým naprosto cizím a to několikrát. V té době jsem o tom neměla ani tušení, nic nenasvědčovalo tomu, že je nespokojený nebo že si chce užívat i jinde a jinak. Jak s takovou situací naložit? Vůbec netuším, co teď dělat. Je ti už tak dávno, ale mě to úplně zlomilo srdce. Možná je ještě horší to, že jsem na to přišla až teď! Ale není to malicherné?

Mohlo by se vám líbit

Příběh ze života: “Zamilovala jsem se do svého kolegy, ale manžel o tom nemá tušení,” svěřuje se Gita. Psycholog radí, co dělat

Zamilovat se je krásné. V každém věku. Jenže někdy to může mít háček. Třeba když se zamilujete, ale žijete s někým jiným. Nebo ten dotyčný také není volný. Podobnou situaci nyní řeší Gita, která se nečekaně zamilovala do svého kolegy a netuší, co dělat dál. Láska je silný cit, na druhou stranu je tady i zodpovědnost.
svetzeny.cz

Vím to až teď

Žili jsme spokojeně a šťastně, máme tři krásné děti, které chodí do školy nebo studují na vysoké. Společně jsme začali také podnikat, starala jsem se o personalistiku, protože jsem si udělala rekvalifikační kurz a také jsem pomáhala s plánováním týmových akcí, porad a podobně. Zkrátka dělala jsem ve firmě vše, co bylo potřeba. Občas se stalo, že byl můj manžel nepříjemný, měl toho hodně, nebo to aspoň říkal, nebo se až podezřele hezky strojil, ale nikdy jsem neměla důkaz toho, že je mi nevěrný. Nikdy. Vždy to bylo proto, že v práci byly problémy, klient nám dlužil vysokou částku a bylo potřeba obrátit se na soud, ucházet se o velký tendr, tak se můj muž snažil vypadat dobře. Aspoň tak mi to vždycky vysvětlil.

Přišla jsem mu na nevěru

Na jaře jsme oslavili dvacet let manželství a dvaadvacet let ve vztahu. Odjeli jsme na romantický týden k moři, kde jsme si oba odpočinuli, byli spolu a vzpomínali, jak to bylo na začátku těžké. Vrátili jsme se plni sil a elánu. A ten nám vydržel až do onoho osudného dne. Přišel mi e-mail, který asi nepatřil mě. Manželův kamarád se v něm letmo zmínil, že je rád, že jsme naše manželství ustáli, i když měl tehdy na začátku bokovku. Byla jsem v šoku. Doma jsem uhodila na manžela a ten se pod tíhou nátlaku přiznal. Prý chtěl zkusit, jaké by to bylo s někým jiným. “Ujel” prý jen pětkrát, se stejnou ženou, ale pak to ukončil. Od té doby je mi věrný, nezavadil o jinou ženu ani pohledem.

Mohlo by se vám líbit

Příběh ze života: "Manžel už o mě nejeví zájem. Už nevím, jak náš vztah oživit," stýská si Lucie. Terapeutka radí, co s tím

Příběh, který nám zaslala paní Lucie, se v různých obměnách ve vztazích opakuje. Po letech společného soužití plného každodenních povinností a péče o rodinu, se z mnoha partnerství začíná vytrácet jiskra a zájem. Obvykle jsou to ženy, které na tyto postupné změny reagují smutkem a obavami o budoucnost. Muži se přitom vlastně tolik netrápí. Nebo ano? Přečtěte si náš příběh a pokud vás osloví, inspirujte se odpovědí naší spolupracující terapeutky Ley Kotkové.
svetzeny.cz

Nevěřím mu

Po tomto je pro mě velmi, ale opravdu velmi těžké mu věřit. Zklamal mou důvěru, úplně se mi zošklivil a nevím, jak s tím dál naložit. Manžel se snaží, tvrdí mi, že to bylo kdysi, nemám se zaobírat minulostí, ale tím, co bude dál. Naše manželství dostalo velkou ránu. Žila jsem roky v absolutní nevědomosti a netuším, jak žít dál. Rozvést se? Nebo zůstat a společně se pokusit vše napravit? Momentálně ho nechci ani vidět, sahat na něj, líbat ho. Nevěřím mu ani nos mezi očima. Absolutně ne.

Na druhou stranu ale vím, že to bylo dávno a že máme krásný vztah. Hledám chybu i v sobě. Nevím, proč se nad to nemohu povznést. Poradíte mi, prosím?

Proč v manželství zůstáváte

Chápu, že je těžké ukončit manželství a rozvod je něco, co může být zničující pro všechny zúčastněné. Je to však vaše volba, jak chcete strávit zbytek svého života. Pokud váš manžel souhlasí s párovou terapií a můžete se objektivně podívat na jeho názor a pohledět na vaše společné problémy s důvěrou, pak můžete mít šanci. Možná budete chtít jít dál a vyléčit se sami. Možná to společně zvládnete. Váš manžel se zaměřuje na přítomnost a budoucnost, což je skvělé, kdyby se nemusel konfrontovat se svým vlastním chováním v minulosti a jeho dopadem na manželku a manželství,” popisuje doktorka Samantha Rodman Whiten.

Podle rady specialistky je tedy potřeba i v případě Terezy v první řadě odhlédnout od problému. Držet si odstup, protože vše se stalo před více než dvaceti let! Od té doby manžel nepochybil a mají spolu krásný vztah. Paní Tereza by proto měla nechat minulost minulostí, vážit si šťastného manželství a vztahu a rodiny, které s manželem mají, a nezaobírat se dávnou minulostí. Ta totiž dokáže zničit i přítomnost a budoucnost. Nehledě na to, že mail, z něhož se paní Tereza o "bokovce" svého muže dozvěděla, nebyl ani adresovaný jí... 

Jak se má paní Tereza zachovat? Odpustit manželovi a začít pracovat na důvěře? Nebo začít nový život a rozvést se?

Nevěra je velkým problémem mnoha vztahů. Někdy se povede krizi překonat a jít dál, jindy se vztah i manželství rozpadnou. Přečtěte si kousek z deníku paní Agáty, která si myslela, že její život skončil. Rozešel se s ní nevěrný partner a ona myslela, že je to konec světa. 

Zdroj článku