Přejít k hlavnímu obsahu

Nevěra jako přínos: Kdy může aférka partnerům pomoci?

Jedním z nejcitlivějších momentů, které mohou otřást vztahem, je nevěra. Přesto existují situace, kdy románek nemusí vždy znamenat nevyhnutelný konec. Může mít dokonce některé prospěšné aspekty, které mohou z dlouhodobého hlediska překvapivě vztahu prospět.

„Buď vztah zničí, nebo zafunguje jako silný poplašný systém. Nevěra je špatná, ale může vést k opravdu dobrým věcem. Za život prožijeme několik vážných vztahů, některé z nich budou třeba s tím stejným člověkem,“ říká belgická terapeutka Esther Perel, která je zároveň autorkou několika knih o vztazích. Na český trh se dostal například titul s názvem Přehodnocení nevěry.

Častým problémem ve vztazích bývá nedostatek upřímné komunikace. Nevěra může vynutit otevřenější dialog mezi partnery, neboť v takové situaci nezbývá nic jiného než si o problému promluvit. Když se konfrontujeme s narušením důvěry, někdy dochází k otevřenějším a upřímnějším diskusím o potřebách, očekáváních a problémech toho druhého. Tyto rozhovory mohou poskytnout příležitost pro vzájemné porozumění a zlepšení přístupu k přáním a potřebám partnera.

Mohlo by se vám líbit

Ženská nevěra: Podle statistik každá čtvrtá z nás podvádí. Proč nám to muži neodpouštějí?

Zjistila jste, že si kamarádka pořídila milence. Jaká bude vaše reakce? „No a co?“ řeknete si možná. Nevidíte v tom třeba žádný problém. Jestli je ve svazku nespokojená, proč by si po dlouhé době neužila. Nikdo se o tom nemusí dozvědět a všichni budou spokojeni. Je to tak jednoduché?
svetzeny.cz

Důvěra a ohleduplnost

Nevěra ve vztahu většinou způsobí fatální narušení důvěry, kterou je těžké získat zpátky. Pokud se ale s partnerem rozhodnete, že se chcete pokusit váš svazek udržet, následná snaha o obnovení ho může v konečném důsledku posílit. Pokud oba partneři aktivně pracují na řešení problémů spojených s nevěrou a chtějí investovat do znovuzískání důvěry, může to vést k hlubšímu a pevnějšímu vztahu.

Prožitý románek a následná snaha o napravení může mít vliv také na vzájemnou ohleduplnost. Prožívání bolesti spojené s nevěrou způsobuje, že partneři začnou brát více ohledů na vzájemné emoce. Ti, kteří byli nevěrní, mohou začít lépe chápat důsledky svých činů na emocionální úrovni a být ohleduplnější vůči partnerovým pocitům, aby posílili nově vznikající důvěru. Partneři navíc mohou začít reflektovat své chování a hledat způsoby, jak se stát lepšími. Tento osobnostní růst přispívá k celkové revitalizaci vztahu.

Návrat do reality

„Po několika letech vztahu jsem prožívala období, kdy jsem nebyla spokojená s ničím a svoji bezmoc jsem si vybíjela na partnerovi. Měla jsem totiž pocit, že jsem nespokojená hlavně s ním. Ani ve snu mě nenapadlo, že jsem byla tak nesnesitelná, že jsem ho vehnala do náručí jiné ženy. Na jeho zálety jsem přišla úplnou náhodou, když byl na údajné služební cestě. Díky tomu jsem měla pár dní na to, abych se z šoku vzpamatovala a uvědomila si, co mám na partnerovi ráda, a že ho za žádnou cenu nechci ztratit. Začala jsem na sobě pracovat, docházela jsem na terapii a snažila jsem se k němu chovat co nejlépe. Že o nevěře vím, jsem mu nikdy neprozradila. Dnes můžu říct, že náš vztah funguje lépe než kdy dřív, a jsem si jistá, že partnerova aférka je dávnou minulostí,“ říká dvaatřicetiletá Zuzana. Partnerův románek jí otevřel oči a ukázal jí, že o vztah je potřeba pečovat a pracovat na něm.


 

Mohlo by se vám líbit

Osudová láska Adamovské a Johna: Publicista zlomil herečce srdce, tajil před ní druhou rodinu

Přes dvacet let patřili ke stabilním párům českého rybníčku. Zlata Adamovská (64) svého muže milovala a dokázala Radku Johnovi (69) odpustit i nevěru. Ovšem utajované nemanželské dítě a dvojí život už krásná herečka nemohla a nechtěla ustát. Publicista jí navždy zlomil srdce a ona okamžitě požádala o rozvod.
svetzeny.cz

Nevěra vám ale také může pomoct otevřít oči a uvědomit si, zda je na čase vztah ukončit. Po sejmutí růžových brýlí a tvrdém návratu do reality si možná uvědomíte, že vaše láska dávno vyprchala, nebo že s partnerem nemáte nic společného a fungujete vedle sebe spíš jako spolubydlící. V takovém případě je zde také naděje, že se rozejdete v dobrém a zůstanete si blízcí i do budoucna.

Je však důležité zdůraznit, že nevěra bývá pro většinu vztahů destruktivní a mnoho párů se s ní nikdy nevyrovná a nedokáže ji využít ve svůj prospěch. Každý vztah je jedinečný a co funguje pro jedny, nemusí fungovat pro druhé. Nakonec je klíčové, aby partneři aktivně komunikovali a společně rozhodovali o tom, kam chtějí jejich vztah směřovat.

Text: Marta Pušová


 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku