Přejít k hlavnímu obsahu

Příběh ze života: “Manžel se stydí za mou práci, přitom vydělávám víc než on,” svěřuje se Tamara. Terapeutka doporučuje

Info ikona
Mladý pár

Zaměstnání je důležitou součástí života každého z nás. Je to prostředek pro zajištění základních potřeb. Když je práce dobře placená, znamená to často, že si můžete dovolit i něco navíc. A když vydělává žena víc, než manžel? To už někdy může být problém, zejména pro mužské ego. Své o tom ví i Tamara.

Manžel se stydí za mou práci

Pracuju jako uklízečka. Nepředstavujte si mě jak uklízím někde ve fabrice za pár šupů. Našla jsem si několik movitějších rodin ke kterým pravidelně docházím na úklid. Práce je to dobře placená, obvykle pracuji jen dopoledne, stihnu vyzvednout děti ze školky, odvézt je na kroužky. Tím, že docházím k lidem na přímo, bez agentury a na doporučení, platí mi více. Vlastně tolik, kolik si řeknu. Za to ode mě získávají nejen perfektní servis, ale také diskrétnost. A že jsem občas viděla v těch luxusních vilách věci.. Měsíčně přinesu krásné peníze, zvládla bych z nich vše zaplatit a ještě něco  ušetřit. 

Problém je můj manžel

Ten se totiž za mou práci stydí. Prý je to potupa uklízet po lidech záchody a uklízečka je ta největší degradace na světě. Neustále vtipkoval, rýpal a měl jízlivé poznámky, přestože on se jako kancelářská krysa nehne z práce dřív než po čtvrté odpoledne. Jeho výplata rozhodně není žádný zázrak. Vydělávám mnohem víc, než on. Několikrát jsem mu v klidu říkala, aby se s těmi poznámkami mírnil, ale on mě jen odbude, že přece jako uklízečka mu nemám co říkat. Jednou už mi ruply nervy a vmetla jsem mu to obličeje, že ta uklízečka, kterou tak pohrdá, vydělává víc než on. A být to na něm, nevyjdeme ani náhodou. Teď je to mezi námi na bodu mrazu a já přemýšlím, jestli nepodám žádost o rozvod. Už  bylo ponižování za ty roky dost.

"Můj manžel má profil na seznamce, přitom máme hezké manželství," pláče Denisa. Terapeutka radí, co dál

Zjištění, že partner dělá něco, co vám přijde za hranou, je obvykle šokující. Žijete s pocitem, že manželství je v pořádku, ale najednou zjistíte, že je to trochu jinak. Najít profil svého partnera na online seznamce si nepřeje asi žádný z nás. Tento problém právě řeší dvaačtyřicetiletá Denisa, která aktivity svého muže náhodou odhalila. Nechápe to, vždyť mají hezké manželství.
svetzeny.cz
Info ikona
Lucie Mucalová

Vyjádření terapeutky Lucie Mucalové

Vnímám, že vás a manžela oddaluje odlišný pohled na Vaši profesi. To, co mi přijde podstatné, je, že jste v práci spokojená, což z příběhu vnímám. Není nic horšího než chodit roky do práce, která nenaplňuje a stahuje dolů. Pokud žijete opak, je to výhra. A ano, někdy námi vybraná profese nezapadne do představ a očekávání rodiny. Věřím, že to není lehká situace a umím si představit, že Vás tyto debaty vyčerpávají a také zraňují, popisujete, že už zvažujete o rozvodu, což může být právě důsledek toho, že se cítíte být nepodporována v tom, v čem jste spokojená. I to, jak na různé profese nahlížíme, je nějaký příběh.

Však jsi vzpomeňme, co jste jako děti a dospívající mohli slýchat, jaké nálepky, hodnocení nebo podporu jsme nasbírali. Doporučuji Vám komunikovat to, co prožíváte, otevřít také téma, že už pohlížíte po rozvodu. Vyvarujte se opakovaného obhajování sebe. Nestavte se do role viníka, není důvod. Netuším, jak moc se o této odlišnosti bavíte nebo je to tak náročné, že vás zaplaví emoce a konec diskuze. Pokud by tomu tak bylo, existuje varianta navštívit párového terapeuta a otevřít téma s nestrannou osobou. Ať se rozhodnete jakkoli, je to Vaše volba a co je správně pro Vás, netuším ani já.

Kdo je Lucie Mucalová

Koučka, terapeutka, párová poradkyně inspiruje ženy, jak zvolnit, nadechnout se a získat zpátky svou životní energii. Napomáhá ke spokojenějším vztahům. Kontakt na ní najdete na jejích stránkách Wellnesspromysl.cz.

Zdroj článku