Přejít k hlavnímu obsahu

Partner sobec: Na změnu není pozdě, ale bude to dřina. Pozornost věnujte ostatním

Sobec se stará jen a pouze o své potřeby, své postoje a chce co největší užitek pro sebe. Na ostatní přitom vůbec nemyslí. Jen já, já a zase já. Každý člověk je tak trochu sobecký, protože myslet na sebe není v základu nic špatného. Chcete se mít přirozeně dobře, pečovat o sebe a myslet na sebe. Problém nastává ve chvíli, kdy kladete své vlastní zájmy nad všechno ostatní.

Jak změnit sobecké chování?

Musíte se zamyslet nad svým životem a především chováním. Sobecký člověk upřednostní vždycky sebe a to není dobré. Ať už vám to pokazí různé situace v práci, v osobním životě nebo v běžných činnostech. Je důležité myslet nejen na sebe, ale také na lidi okolo sebe. Chcete své sobecké návyky změnit?

Pozornost i pro ostatní

Změnit své sobecké návyky může být pro mnohé lidi těžší. Když cítíte, že upřednostňujete své zájmy nad vším ostatním, je dobré se zamyslet. Věnujte kus své pozornosti druhým lidem. Naslouchejte tomu, co říkají, co s vámi chtějí sdílet. Jde o dovednost, která vám pomůže u mnoha lidí a odpoutáte tak pozornost od sebe. Zajímejte se, pokládejte doplňující otázky, zkrátka soustřeďte se na druhé.

Pracujte na empatii

Rozvíjení empatických schopností vám nabídne nejen nový pohled na mnoho situací, ale také budete díky tomu rozvíjet reakce na různé lidi. Trávit čas s ostatními lidmi a být nápomocní a dodat druhým pocit, že na to nejsou sami je důležité.

Info ikona
sobec
Mohlo by se vám líbit

Nejsobečtější znamení zvěrokruhu: Beran vám nenechá ani poslední sousto, Panna vás řekne i to, co nechcete

Nemůžeme být všichni dokonalí, ale některá znamení zvěrokruhu mají tendenci být vyloženě sobečtí. Přiznejme si to. Všichni máme sobecké sklony, a to je v pořádku! Někteří z nás však mají tendenci používat tuto vlastnost o něco častěji než ostatní. Kdo patří mezi nejsobečtější znamení zvěrokruhu?
svetzeny.cz

Nepřemýšlejte jako sobec

Zbavte se předsudků

Každý má svůj pohled na svět a své okolí. Když se však držíte předsudků a díváte se na svět a situace v životě skrz prsty, je jasné, že to nebude pro vás to pravé. Kognitivní předsudky vás velmi ovlivňují a to především ve způsobu komunikace a vnímání světa. Mnohdy se na základě nějaké myšlenky můžete rozhodnout špatně, což může přispívat k sobeckému chování a postoji.

Pomozte druhým

Nezištná pomoc, kterou nechcete vrátit nebo jí nebudete neustále předhazovat, je věc, kterou mnoho lidí neumí. Být tady pro druhé, pomoci jim, když to potřebují a celkově upřednostnit druhé před sebou je znakem toho, že vám záleží na druhých, nejen na sobě. Dobrovolníci jsou vždy žádáni a často oslavováni. Snažte se pomoci svému okolí.

Projevte vděk

Lidé už pomalu zapomínají druhé ocenit a projevit vděk za to, co se dobrého děje okolo nich. Neustále vidíte na druhých jen to špatné, ale co je naopak pochválit? Říct jim, že děkujete za to, že jsou s vámi, že si udělali čas? Možná jsou to drobnosti, ale právě to vám pomůže nesoustředit se jen na sebe, ale také na druhé lidi. Cvičte si vděčnost, řekněte si, za co jste vděční ve svém životě, za které přátelé a proč jste vděční. 

Zdroj článku