Přejít k hlavnímu obsahu

“Manželka mi odpustila nevěru, já to ale neumím”, svěřuje se Ivan. Psycholog radí

Manželství není jednoduchou záležitostí, přichází dobré, ale i ty špatné chvíle, které umí prověřit, jak je manželství pevné a co všechno umí druhý partner zvládnout. Záchrana vztahu je vždycky velký úspěch, ale ne vždycky se to povede. Ivan je nyní v nepříjemné situaci. Kdysi byl manželce nevěrný, ta mu to odpustila a žili spokojeně dál. Nyní se situace obrátila a Ivan neumí manželce odpustit.

Nejsem svatoušek a nebyl jsem. Pět let po svatbě jsem se začal nudit a koukal po holkách. Nebylo to nic moc, jen jsem s nimi flirtoval, povídal si. Pak mě jedna svedla, ale nebránil jsem se. Rok jsem s ní udržoval mimomanželský poměr až to prasklo. Nechtěl jsem, aby to narušilo manželství, prosil jsem, žebral, sliboval. Manželka mi po nějaké době odpustila, chodili jsme do poradny. Já si uvědomil, co bych vše ztratil, kdyby moje žena neudělala tento krok. Jsem jí za to vděčný.

Mohlo by se vám líbit

Nevěra je moje hobby: Příběhy čtenářů, kteří jsou nevěrní

Nevěra je nepříjemná součást mnoha vztahů. Někdy vztah naruší tak, že už bohužel nejde vystavět znovu. Jindy, když se oba partneři snaží a dají do obnovy všechno, se to povést může. Vždy je to však otázka času a obnovy důvěry. Někdy jde o jednorázovou nevěru, jindy zase partner najde zalíbení v tom pocitu, adrenalinu a dobrodružství. Svůj příběh nám vypráví tři čtenáři - Daniel, Adéla a Timotej, kteří berou nevěru jako své hobby.
svetzeny.cz

Nevěrná manželka

Změnilo to můj pohled na život, vážil jsem si manželky i rodiny. Když se synové osamostatnili, začala být žena v práci déle, víc o sebe pečovala a později se mi přiznala, že se vyspala se svým kolegou. Nebylo to nic vážného, bylo to jednou a on už tam nepracuje. Možná čekáte, že bych jí to taky měl odpustit, ale já to neumím. Zradila mě, naše syny, naši rodinu, manželství. Všechno v co jsme věřili, co jsme si slíbili. Spíme každý v jiném pokoji a já přemýšlím nad rozvodem. Hluboce mě to ranilo.

Mohlo by se vám líbit

"Můj manžel má profil na seznamce, přitom máme hezké manželství," pláče Denisa. Terapeutka radí, co dál

Zjištění, že partner dělá něco, co vám přijde za hranou, je obvykle šokující. Žijete s pocitem, že manželství je v pořádku, ale najednou zjistíte, že je to trochu jinak. Najít profil svého partnera na online seznamce si nepřeje asi žádný z nás. Tento problém právě řeší dvaačtyřicetiletá Denisa, která aktivity svého muže náhodou odhalila. Nechápe to, vždyť mají hezké manželství.
svetzeny.cz

Vyjádření psychologa Pavla Pařízka

Je pravda, že z čistě racionálního pohledu by se nabízelo manželce její prohřešek odpustit, když i ona kdysi velkoryse odpustila Ivanovi. Jenže pokud se člověk ocitne v situaci, kdy jeho partner byl nevěrný, je důležité si uvědomit, že emoce a lidská psychika nefungují jako účetní kniha, kde se jen sečtou a odečtou položky na straně "dal" a "má dáti". Každý prožívá nevěru partnera jinak, s jinou intenzitou a délkou. Někomu stačí omluva a slib, že se to už nestane, jiný se s tím těžko smiřuje i po letech. V takové chvíli je klíčové si přiznat, že vztah dostal vážnou trhlinu a je jen a jen na obou partnerech, jestli ji dokáží zacelit, či nikoliv. K tomu ale bude zapotřebí hodně upřímných a nepříjemných rozhovorů, kdy oba nahlédnou do svého nitra a pokusí se bez příkras pojmenovat, co cítí, co potřebují, jak moc a zda vůbec chtějí o vztah dál usilovat. V takové chvíli není čas na hrdost, vzdor či oplácení. Je čas na odvahu a pokoru přiznat si, že něco podstatného se ve vztahu porouchalo a bude vyžadovat pořádnou dávku pokory, trpělivosti a vůle to opravit.

Může být přínosné zvážit návštěvu manželské poradny či vztahového psychologa. Pod vedením zkušeného odborníka mohou partneři bezpečněji prozkoumat, co se to v jejich vztahu i v nich samotných vlastně děje. Co je k nevěře vedlo? Jaké potřeby a prázdná místa tím každý z nich řešil? A hlavně – jsou oba ochotni a schopni odpustit, znovu si důvěřovat a vybudovat vztah na nových, pevnějších základech? Anebo je vzájemné zranění a zklamání tak hluboké, že lepší bude odejít a zkusit najít štěstí jinde či sám se sebou.

Kdo je Pavel Pařízek

Psycholog, psychoterapeut a zakladatel portálu Terapie.cz, který zkracuje lidem cestu ke správnému psychoterapeutovi. Se svými klienty nejčastěji řeší problémy v rodině nebo vztazích, úzkosti, deprese či pocity vyhoření. Soustředí se i na existenciální problémy bezvýchodnosti a nesmyslnosti nebo překonávání obtížných životních situací. Vice hledejte na webu www.terapie.cz, kde jsou i kontakty na terapeuty, kteří jsou připraveni podat pomocnou ruku. 

Info ikona
Pavel Pařízek
Zdroj článku