Přejít k hlavnímu obsahu

7 důvodů, proč je dobré říkat NE

Umět odmítat a udržet si vlastní hranice může být pro mnohé z náš těžký úkol. Možná se také potýkáte s tím, že neumíte být asertivní, a zbytečně tak vyčerpáváte své síly.

1. Uchráníte si svou životní energii

Lidé, kteří neumějí odmítat druhé, často bojují s tím, že nemají dostatek energie sami pro sebe. Protože veškeré své zásoby vyčerpají na ty druhé a jejich problémy. Když budete zdravě asertivní, získáte tím velké množství energetické kapacity, kterou můžete využít pro svůj osobní rozvoj. 

2. Budete mít zdravější ňadra

Určitě už jste někdy slyšeli o psychosomatice, která učí o propojení naší duše s tělesnou schránkou. Některé průzkumy dokázaly, že ženy, které potlačují sebe na úkor druhých, mají mnohem vyšší riziko onemocnění rakovinou prsu. A naopak ženy, které se naučily zdravě si chránit svůj životní prostor, přímo září zdravím.

3. Zůstanou vám skuteční přátelé 

Mnoho žen se bojí odmítnout své kamarádky, které s nimi potřebují probírat pouze své problémy, avšak vůbec je nezajímá druhá strana. A také velice často reagují negativně na odmítnutí. Skuteční přátelé mají naopak pro druhého pochopení a dokážou přijmout, když se jim řekne „ne“. Protože mají zájem na tom, aby s druhým vytvářeli hezký a vyrovnaný vztah. 

4. Zlepší se vaše pracovní hodnota. 

Málokdo z nás umí odmítnout nadřízeného v momentě, kdy se mu něco nelíbí. Raději dřeme do úmoru, než abychom si stanovili jasnou hranici. Jenže, může si nás pak šéf vážit a chovat se k nám s úctou? Zabojujte se svými strachy a dejte jasně najevo, že znáte svou hodnotu. 

5. Získáte větší sex-appeal

Možná jste právě ve fázi hledání nového partnera a máte pocit, že i když se snažíte sebevíc, pokaždé vám uteče. A není kořenem všeho právě fakt, že se až moc přizpůsobujete? Muže mnohem více přitahují ženy, ze kterých je cítit určitá nedostupnost. Dělá jim dobře, když má žena svůj vlastní program a není k mání pokaždé, kdy se muži zachce. A umí říci jasné ne!

6. Hodně ušetříte

Naučit se říkat „ne“ může být výhodné i v oblasti našich financí. V obchodech na nás často čeká spousta lákadel, která nás přímo vybízejí k tomu, abychom jim neodolaly. Ruku na srdce, kolikrát jste si již koupily něco nepraktického jen proto, že jste v danou chvíli neuměly odmítnout? Až tedy znovu budete držet v ruce krásné, ale zcela nepraktické boty, nadechntěte se a položte je zpátky. Můžete se řídit pravidlem, že když na danou věc budete myslet i za pár dnů, vraťte se pro ni. 

7. Zvýší se vaše sebedůvěra

Když si stanovíte své vlastní hranice, za které druhé nebudete pouštět, je to jasné znamení, že si sami sebe vážíte. Protože dobře víte, v jaké poloze je vám příjemně a kdy už se naopak necítíte komfortně. Přesně tohle potřebujete, abyste si dokázali uhájit svůj osobní prostor.