Přejít k hlavnímu obsahu

Vyběhnout v zimě? Stačí jen znát pár zásad a nic vám nebrání...

Běh je pro tělo nejpřirozenější pohyb, efektivně se při něm pálí kalorie a zároveň se posiluje celé tělo. Výsledky na sebe také nenechávají dlouho čekat, ale je vhodné začínat v zimě?

Zima rozhodně není překážkou k tomu, abyste začali běhat. Jen je třeba mít na paměti, že není třeba snažit se získávat rychlost, lepší je zaměřit se spíš na udržení kondice a na objemový trénink. S prací na rychlosti počkejte raději na teplejší roční období.

Pozor, vybíháme

Nepodceňujte protažení a zahřátí svalů. To je nejlepší provést ještě doma před vyběhnutím a venku potom se svaly zacházet opatrně, například se vyhnout prudkému zrychlování a zpomalování, které by nedostatečně zahřáté svaly nemusely přečkat bez následků. Stejně tak je důležité být neustále v pohybu, nenechat svaly vychladnout, nevracet se domů krokem. A pokud mrzne, trénink by neměl být dlouhý, abyste neprochladli. Lepší je tedy místo jednoho dlouhého tréninku běžet dvakrát za den poloviční trasu.

Klid a nohy v teple

Zimní běžecký trénink má samozřejmě svoje zásady. Vše začíná oblečením. Zapamatujte si, že tenčí vrstvy ve větším počtu jsou lepší než silnější vrstvy v malém počtu. První vrstva přímo na těle by mělo být funkční tričko, druhá vrstva teplá funkční mikina, třetí vrstva běžecká bunda. Vlastní ideální kombinaci si jistě časem najdete a budete ji přizpůsobovat momentálnímu počasí, hlavní je ale správně si vybrat v nepřeberném množství značek a materiálů. Spodní vrstvy oblečení by hlavně měly být prodyšné a odvádět pot od těla, svrchní vrstva musí vedle prodyšnosti splňovat i požadavky na ochranu před povětrnostními vlivy.

Nezapomeňte, že v zimě se také brzy stmívá, nezbytné jsou také reflexní prvky na oblečení, které okolí umožní včas si vás všimnout.

Dýchejte správně!

I dýchací soustavu je třeba chránit před ledovým vzduchem. K tomu může sloužit šála nebo šátek přetažený přes ústa, vhodné je také snažit se co nejvíce dýchat nosem, aby se studený vzduch cestou do plic stačil co nejvíce ohřát.

Mrazem trpí také vaše pokožka a rty, před vyběhnutím je tedy dobré ošetřit je krémem a balzámem, které je ochrání před vysušováním mrazivým větrem.