Přejít k hlavnímu obsahu

Začínáte běhat? Rady, jak na to!

Pokud už běháte, bude to pro vás snadné. Pro začátečníky máme právě teď několik osvědčených rad… Překonejte sami sebe a nebudete litovat.

1. Začněte pomalu

Nemá cenu nic přehánět. První týden vám stačí dva tří tréninky v pomalejším tempu. Nezanedbávejte správnou rozcvičku ani závěrečné protažení. Vaše tělo vám poděkuje. Vyhraďte si na trénink pevné místo v diáři. Pokud s ním budete počítat, hůř se vám budou hledat výmluvy. 

2. Nastavte si cíl

Máte problémy s motivací a dodržováním plánů? Zkuste se přihlásit na závod. Nevyhnutelnost tohoto cíle vám nedovolí přestat s tréninkem nebo polevit ve svém úsilí. Můžete se třeba přihlásit na nějaký běh v rámci RunCzech.

3. Fastfoodu neutečete

I když budete běhat pravidelně, vaše snažení může být zbytečné, neomezíte-li sladkosti a nezdravé pokrmy. Dostatek bílkovin a zdravých sacharidů, jako jsou rýže, brambory či ovoce, podpoří vaši regeneraci. Důležitý je také pitný režim, po hodinovém běhu je vhodné vypít alespoň půl litru tekutin, ideálně vody. Na další trénink vás připraví i dosatek spánku. 7 až 8 hodin je nezbytné minimum. 

4. Trénink vás musí bavit 

Nebaví vás stále dokola ta samá aktivita? Nevadí. Běh lze prokládat jógou, funkčními tréninky nebo třeba plaváním. Důležité je, aby vás cvičení bavilo. Odlišným druhem pohybu posílíte všechny svalové partie. U běhu je třeba zaměřit se na posílení středu těla a důkladné protažení. 

5. Nebuďte v tom sami

Nařídíte si budíka, ale ráno se vám nechce vstát a o dobrém předsevzetí jít běhat si necháte jen zdát. Domluvte se na tréninku s kamarádkou  nebo kamarádem. Anebo prohledejte databázi běžeckých tras Mattoni FreeRun, kde lze vyběhnout hromadně i s koučem a zcela zdarma. Výběhy a mapy navíc můžete mít i v mobilní aplikaci RunCzech.