Přejít k hlavnímu obsahu

7 inspirativních knih o běhání

Rádi běháte a hledáte inspiraci u dalších běžců, kteří vás nakopnou k lepším výkonům? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší knihy o běhání, které vás přinutí rovnou obout tenisky a utíkat.

Běhej, nebo zemři (Jornet Kilian)

Ve dvaceti letech překonal desítky rekordů, stal se trojnásobným vítězem Světového poháru, zvítězil v nejtěžších běžeckých závodech světa. Ve 3 letech poprvé překonal horu vyšší než 3000 m n.m., v pěti vylezl na nejvyšší bod Pyrenejí a do 4000 metrů poprvé vyšlapal v šesti. Tahle knížka vám představí příběh famózního krosového běžce a nejlepšího skialpinisty všech dob. Během léta běhá Kilian ultra traily a jeho výkony berou soupeřům dech. V zimě vyráží na skialpinistické mise, které potvrzují výjimečnost jeho talentu. Jako mladíček se v disciplíně, ve které se vrcholu dosahuje obvykle až po třicítce, stal legendou. Nechte se strhnout jeho vášní a závislostí na běhu a radosti z pohybu.

Běhej, mami, běhej (Leanne Davies, Lucy Waterlow)

Jediná opravdová běžecká kniha vytvořená ženami pro ženy. Kniha Běhej, mami, běhej nabízí jednoduchý návod, jak začít s běháním od úplně prvních krůčků po první ultramaraton. Dozvíte se, jak běhání začlenit do vašeho rušného života a nezbláznit se, jak se vyznat ve všem tom vybavení a co skutečně potřebujete. Poradí vám co nedělat a jak předcházet zraněním a nemocem. České vydání je navíc doplněné o tipy a oblíbené tratě Báry Hlaváčkové a Terezy Tobiášové z talkshow v běhu Kilák.

Běž a nepřestávej! Evangelium pohybu (Pavel Kosorin, Miloš Škorpil)

Významný český ultramaratonec a zakladatel běžecké školy Miloš Škorpil už vydal několik knih, které pomáhají s běháním. Loni společně s kolegou Pavlem Kosorinem napsali knihu určenou nejen běžcům, ale i lidem, co chtějí s běháním začít. Vysvětlí vám, proč je pohyb důležitý, a dá vám tu správnou motivaci do pravidelného tréninku. Dočtete se i o konkrétních případech, kdy běhání člověku výrazně pomohlo zlepšit zdravotní stav. Jako bonus je tu praktická část s tréninkovými plány a doprovodnými cvičeními.

Zápisník běžkyně (Jana LeBlanc)

Tohle není jen další knížka o běhání, ale super praktická pomůcka, ať už jdete běhat poprvé nebo se připravujete na maraton. Zápisník běžkyně je tréninkový deník, který vám může změnit a zásadně zlepšit běžecký život a hlavně si ho budete psát sami: tréninky, uběhnuté vzdálenosti, náročnosti každé trasy, ale i pocity, problémy, běžecké radosti, pokroky a závody. K tomu, abyste tréninky i závody zvládli co nejlépe, dostanete více než 200 důležitých tipů o technice běhu, motivaci, zdraví a životním stylu. A navíc tam jsou i tři tréninkové plány na trasy 5, 10 a 21 kilometrů od profesionální běžecké trenérky.

Ultramaratonec (Charlie Engle)

Dokážete si představit, jak se běháním dostat z drogové závislosti a přeběhnout Saharu? Tuhle knihu prostě potřebujete! Charlie Engle se kvůli drogám propadl až na dno společnosti a zdálo se, že tragický konec je neodvratný. Pak mu do života vstoupila vášeň, která mu zachránila život – běhání. Díky běhu se dostal zpět do života, a to rovnou mezi světovou špičku extrémních běžců a jako první přeběhl se dvěma kolegy Saharu. Ale pak přišel další zvrat – vězení. Naštěstí tu bylo ale běhání, které mu pomohlo překonat i nespravedlivý trest. Přečtěte si životní příběh muže, který svou neuvěřitelnou vůlí a díky pomoci dobrých přátel a rodiny dokázal to, co se na počátku zdálo nemožné.

Můj dlouhý běh (Luboš Brabec, Daniel Orálek)

Minulý rok vyšlo druhé, rozšířené vydání této úspěšné knihy. Ikona českého ultramaratonu Daniel Orálek v ní vypráví o touze objevit svoje limity a pokusit se dostat za ně, bolesti, dřině a pochybnostem navzdory. Podíváte se s ním do rozpálené pouště v Badwateru, přiblíží vám atmosféru jedinečného závodu s mexickými indiány z kmene Tarahumara a také euforii i hluboké dno legendárního Spartathlonu. Můj dlouhý běh je čtivá, vtipná a s nadhledem napsaná kniha o nenápadném půvabu běhání – a ultramaratonu zvlášť.

Běhej, dokud můžeš (René Kujan)

Patřil mezi rekreační běžce, když jedna autonehoda naprosto změnila jeho život. Tehdy si vyslechl ortel, že kvůli zlámané páteři už nikdy běhat nebude! Ale on se s tím nesmířil a po devíti měsících uběhl první maraton. Pak vzal svou ženu, dvouměsíčního syna, karavan a oběhnul Island. Tomu říkáme síla vůle!

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: