Přejít k hlavnímu obsahu

Cvičení jako prevence osteoporózy: Posilujte kosti přirozeně. Jak správné cvičení pomáhá předcházet úbytku kostní hmoty a zlepšuje rovnováhu

Osteoporóze se přezdívá „tichý zloděj kostí“, což je poměrně přesné. Toto onemocnění totiž nebolí a nemívá ani žádné další příznaky. Zpravidla se na něj přijde až tehdy, když člověk utrpí nějakou zlomeninu, která vznikne jako následek po poměrně malém nárazu, často dokonce spontánně bez zjevné příčiny. Proto je důležité o tomto nepříteli vědět a případně ho odhalit včas.

Přidejte si Svět Ženy do oblíbených na Google zprávách

Osteoporóza je nemoc, která se projevuje především sníženým množstvím kostní hmoty a zvýšeným rizikem vzniku zlomenin. Čím je člověk starší, tím riziko vzniku nemoci roste. Nejvíce ohroženy jsou přitom ženy po menopauze a obecně senioři. „Po pětašedesátce se riziko vzniku osteoporotické fraktury zvyšuje až na 40 %. Onemocnění ale nebolí, a tak pacienty dopředu nic nevaruje. Proto je velmi důležité řídnutí kostí zavčas odhalit,“ vysvětluje pro Svět ženy MUDr. Jiří Zdražil ze Sdružení praktických lékařů.

Příčiny osteoporózy

Jednou z hlavních prokázaných příčin vzniku osteoporózy je nedostatek vápníku v organismu a až 60 procentní vliv studie přisuzují dědičnosti. Víc ohroženy jsou ženy než muži, a to především při předčasné menopauze. „Tyto faktory označujeme jako neovlivnitelné, neméně důležitý je ale také zdravý životní styl a ten máme ve své moci. Můžeme dbát na výživu bohatou na vápník a vitamín D a hlavně se věnovat pravidelné pohybové aktivitě, protože právě přiměřená tělesná zátěž přímo podporuje vznik a přestavbu kostí. Je paradoxní, že i když se osteoporóza vyskytuje především u starších ročníků, zakládáme si na ni už odmala a v nadsázce ji můžeme přirovnat k ‚dětské nemoci‘. Tvorba kostní hmoty a kosterního aparátu totiž probíhá do třiceti let, poté začne ubývat. Pokud jsme se jako děti a během dospívání nebyli zvyklí hýbat, později se to na kostech projeví,“ uvedla Mgr. Iva Bílková vedoucí fyzioterapeutka z Fyziokliniky.

Mohlo by se vám líbit

Menopauza postihuje i ženy mladší 40 let: Snížené libido není jediným ukazatelem

Hormonální změny a konec plodného období obvykle začíná až po 45. roku. V poslední době ale není výjimkou, že se ještě před čtyřicítkou objeví takzvaná předčasná menopauza. Jaký je nejrizikovější faktor a dá se nějak ovlivnit její příchod?
svetzeny.cz

Prevencí je cvičení

Pohyb je v prevenci osteoporózy velmi důležitý. Ptáte se, jak je možné posilovat kosti? Vysvětlení je jednoduché. Cvičení je pro naše tělo určitou formou stresu, na který reagují mimo jiné i kosti. Tato reakce se projeví zvýšením síly a buněčné hustoty. Pokud máte převážně sedavý styl života, nevystavujete tolik kosti zátěži, takže jsou slabší. Jakmile začnete cvičit a posilovat, kosti přirozeně zesílí.

V souvislosti s osteoporózou je nejúčinnější cvičení s lehkými váhami a nízkým odporem. Takový trénink zahrnuje i chůzi, nordic walking nebo trénink na eliptickém, běžeckém či schodišťovém trenažéru. Kostem prospějí také výpady a dřepy. Dřepy a výpady jsou neuvěřitelně účinné při zpevňování oslabených nohou a hýžďových svalů,“ radí trenér Miroslav Jirčík z 3D FITNESS a dodává: „Pokud se chystáte přidat zátěž i na horní část těla, začněte s lehkými závažími. Dejte svalům prostor a čas na bezpečnou stabilizaci pod přidaným stresem. Zesílíte tak bezpečně a postupně a budete moci pozorovat, jak díky tomu lépe zvládáte běžné každodenní úkony.“

Při osteoporóze se doporučuje také cvičení celého těla ve stoje. „Přidejte volné závaží nebo odporové pásy, abyste zvýšili stabilizační požadavky na tělo. To vám umožní zvýšit úroveň obtížnosti bez zvýšení rizika přetížení nebo zranění,“ dodává Miroslav Jirčík.

Mohlo by se vám líbit

2 superúčinné cviky, které dokonale zpevní bříško a zbavíte se díky nim bolesti beder

Pevné a vyrýsované bříško je snem snad každé ženy. Nejde ale pouze o estetickou záležitost, pevné břišní svaly hrají také důležitou roli při podpoře držení těla, snižování zátěže dolní části zad a zmírňování potíží v oblasti kyčlí. A ono pevné bříško nemusí být jen snem, zejména v pozdějším věku, kdy se nám právě zde usazuje nežádoucí tuk. Stačí jen jednoduché cviky.
svetzeny.cz

Po padesátce vyšetření neodkládejte

I v případě, že nepociťujete žádné obtíže, ani jste neutrpěli nějakou zlomeninu a bylo vám více než padesát let, je na místě navštívit lékaře a nechat si udělat potřebná vyšetření včetně změření hustoty kostí pomocí speciálního rentgenového vyšetření zvaného denzitometrie. „Obecně doporučujeme vyšetření osteoporózy 1x za 2 roky všem ve věku od 50 let. Pojištěnci OZP pak mohou využít náš preventivní program STOP osteoporóze, kdy u našich smluvních lékařů budou mít toto vyšetření zcela zdarma, nebo na něj mohou čerpat příspěvek až ve výši 1000 Kč,“ říká MUDr. Jitka Vojtová, MBA z Oborové zdravotní pojišťovny.

Čtěte také: Ženy nad 50 let by měly pravidelně jíst tyto potraviny. Uleví nejen od zažívacích potíží a příznaků menopauzy, ale posílí také imunitu, říká odbornice

Galerie: Doplňky stravy na podporu prevence osteoporózy
Zdroj článku
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • Předplatit