Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší knihy: Co čteme v září?

Začátek školního roku je potřeba si zpříjemnit zajímavými knihami. Vybrali jsme pro vás v redakci tipy na knihy, které právě čteme a které nás nejvíc baví.

ROZHOVORY S PŘÁTELI (Sally Rooneyová)

Románová prvotina irské autorky vzbudila v anglicky mluvícím světě zcela ojedinělý ohlas u čtenářů i literárních publicistů. Z neznámé mladé ženy se doslova přes noc stala literární celebrita, jejíž prvotina kralovala v čele žebříčků prodejnosti i v literárních rubrikách angloamerických novin a získala nejedno literární ocenění. Čím je tento debut zajímavý? Rozvíjí příběh jednadvacetileté dublinské studentky a básnířky Frances, její kamarádky Bobbi a o něco staršího manželského páru, herce Nicka a jeho manželky Melissy. Vypravěčka Frances vás provede svým světem a svými myšlenkami, kdy řeší vztahy s lidmi, kteří jsou pro ni důležité a zároveň se od nich snaží odpoutat, jak může vypadat silné přátelství, které se rozbíjí a zase obnovuje, kolik lidí ovlivní jedna nevěra, a především poznáte myšlení současných mladých žen.
Vydalo Argo, doporučená cena 348 Kč. 

DOUFEJME V TO NEJLEPŠÍ (Caroline Setterwallová)

Tohle je naprosto autentická a upřímná zpověď o ztrátě, lásce a naději, kterou si musíte přečíst. Pravděpodobně u toho budete brečet, ale zároveň budete hlavní hrdince držet palce, aby se s tím vším poprala. Hlavní hrdinka Caroline netuší, že když svému muži přeje dobrou noc, netuší, že je to naposledy. Kdyby tušila, pravděpodobně by mu řekla něco jiného. Ani on ji nezastaví, když ji vidí odcházet. Místo toho upřeně sleduje obrazovku počítače. Oba si myslí, že se ráno uvidí. Jenže to už se nestane. Neuvidí se už nikdy. Carolina najednou zůstane úplně sama s malým synkem a musí se vyrovnat nejen s žalem a smrtí partnera, ale také s vlastním životem, novými vztahy a jejich nemilosrdnými očekáváními.
Vydává Kniha Zlín, doporučená cena 369 Kč. 

JAK NEBÝT KLUK (Robert Webb)

Nebrečte, pijte pivo, nemluvte o svých citech, jezte maso, buďte tvrdí — a budou z vás chlapi. A nebo taky ne. Britský komik Robert Webb se ohlíží za svým životem — od prvních školních lásek až po chvíli, kdy zjistí, jak skvělé je někoho rozesmát; od ztráty milované matky až po okamžik, kdy se sám stal manželem a otcem. Při vzpomínání rozebírá absurdní očekávání, se kterými se chlapci a muži celý život potýkají, a dělá si legraci ze všech nevyřčených pravidel mužnosti a chlapáctví. Jak nebýt kluk je neuvěřitelně zábavná i dojemná kniha o očekáváních a vztazích, které z Roberta udělaly muže, o tom, co učíme své syny a dcery a že někdy se sice snažíme být nezlomnými hrdiny, ale ve skutečnosti se chováme jako buranští padouši. Webb v sobě zároveň nezapře komika: Jak nebýt kluk není ani tak společenská analýza jako spíš osobní zpověď, při níž se nejde pro vtip ani ostřejší slovo daleko. Ale ať už píše o sexu, vztazích, nebo vlastních emocích, vždy se kromě vtipné pointy snaží najít onu hranici, kde končí výchova sebevědomých a citlivých kluků a kde začíná toxická macho kultura. 
Vydává Host, doporučená cena 349 Kč. 

BERU TO NA SEBE (Lucie Šilhová)

Vedoucí přílohy Ona Dnes deníku MF Dnes napsala vtipnou a přesnou prvotinu o tom, co si ženy myslí, ale nikdy to neřeknou nahlas. „Jsem hezká, ale ne Barbie, jsem chytrá, ale ne intelektuálka, jsem vtipná, ale ne za každou cenu. Takovou ženu by chtěl každý muž. Než však k této dokonalosti žena dozraje, stihnou se jí zpravidla kromě obzorů rozšířit i boky a kromě životních zkušeností prohloubit vrásky. Tak co je vlastně nejdůležitější? Přece nadhled, humor a zážitky. A o tom tahle knížka je. Potkáte se v ní s ženou bez make-upu, bez iluzí, bez krajek. Zato opravdovou a především velmi, velmi důvtipnou.“
Vydává Motto, doporučená cena 249 Kč.

NEVÍTANÝ HOST (Shari Lapena)

Spisovatelka Shari Lapena není pro české čtenáře úplně neznámou. V redakci jsme četli už její první psychothriller Manželé odvedle, který se nám velmi zamlouval, tak bylo jasné, že sáhneme i po její novince. Zaručujeme vám, že si budete hodně rozmýšlet, jestli v nejbližší době vyrazíte do osamocených hotelů! „Do odlehlého venkovského hotelu přijíždí na zimní víkend několik hostů: Gwen a její kamarádka Riley, páry Ian a Lauren, Matthew a Dana, Beverly a Henry, proslulý obhájce David a staropanenská spisovatelka Candice. Poté co dorazí, udeří sněhová bouře, která odstřihne hotel od elektřiny i veškerého kontaktu s vnějším světem. A hned první noc dojde k tragické nehodě: Dana spadne ze schodů a zabije se. Byl to ale nezaviněný pád? Atmosféra houstne, baterie mobilů se pomalu vybíjejí a nedůvěra mezi hosty přechází v paranoiu – další smrt na sebe totiž nenechá dlouho čekat, a tentokrát už je to nepochybně vražda...“ 
Vydává Kalibr, doporučená cena 299 Kč.