Přejít k hlavnímu obsahu

Knihy na podzim, které přečtete jedním dechem

Na tohle období se vždycky těšíme! Nové knížky, horký čaj, deka a jdeme číst!

Prázdniny v Evropě (Ladislav Zibura)

Heslo této knihy zní „Stopování nezemřelo. To jen někteří stopaři.“ Máte rádi humor, dobrodružství a mnohahodinové čekání u silnice? Pak vložte řízek mezi chleby a vydejte se za čtvrtým prázdninovým dobrodružstvím s Ladislavem Ziburou. Tentokrát vás čeká 14 000 kilometrů stopem napříč Evropou. Ve společnosti svérázných řidičů vyrazíte z horkých Athén přes divoký Balkán, rodný střed a malebné Pobaltí až za polární kruh. Objevíte místa, která jste vždy chtěli navštívit, jen jste o nich dosud neslyšeli. A taky se přesvědčíte, že žijete na tom nejrozmanitějším kontinentu světa (Nakladatelství BizBooks, 399 Kč).

Den, kdy jsem zahlídla lásku (Josie Silverová)

Život není jako romantický film, že? Natož když je hlavní hrdinka této knihy Laurie přesvědčená, že člověk se na první pohled zamilovat prostě nemůže. Jenže pak se jednoho šedivého prosincového zadívá z okna londýnského autobusu na muže. A on na ni... Ten magický moment, kdy se jeden druhému podívají do očí… A vzápětí autobus i s Laurie ze zastávky odjíždí. Je jí jasné, že toho blonďáka se zelenomodrýma očima už nikdy neuvidí. Přesto jej po celý další rok hledá na každé zastávce a v každé kavárně v Londýně. Ale marně. Co na tom záleží? Jenže na vánočním večírku jí její nejlepší kamarádka Sarah představí svého nového partnera Jacka. Prý je to láska jejího života. Jack ovšem není nikdo jiný než „blonďák ze zastávky“. Laurie se rozhodne jít Sarah z cesty a žít si svůj vlastní život. Ale co když má osud jiné plány? Následuje deset let plných přátelství, lásky, zlomených srdcí, promarněných příležitostí a nečekaných rozhodnutí. Osud si s Laurie, Sarah i Jackem zahrává a vede je po klikatých cestičkách, které však nakonec možná povedou ke štěstí (Nakladatelství Grada, 389 Kč).

Devadesátky! (Johana Fundová)

Kniha Devadesátky! se věnuje unikátní porevoluční éře, její atmosféře a nezapomenutelným fenoménům. Těšit se můžete nejen na mimořádně pestré vzpomínky osobností na 90. léta, ale také na charakteristiku různých oblastí devadesátkové éry – od gastronomie, módy nebo erotiky až po nezapomenutelné sportovní a hudební události. Při čtení se tak vrátíte do doby, kdy jsme každou sobotu obědvali u Volejte řediteli, v neděli nakupovali nanuky u Family Frostu a odpoledne koukali na nové díly Beverly Hills 90210 (Nakladatelství Cpress, 399 Kč).

Životní terno (Fredrik Backman)

Autor bestselleru Muž jménem Ove je zpět s novým příběhem! Je noc před Štědrým dnem a nemocniční chodbou kráčí žena v tlustém šedém svetru, aby si odvedla jednoho z nás. Má s sebou desky se jmény nás všech: pětileté holčičky trpící rakovinou, která se bojí „mimouzemšťanů“, dvacetiletého mladíka láskyplně leštícího pivní sklenici ve vysněném baru, pětačtyřicetiletého muže, který uhání tmou v drahém autě a hledá, do čeho by narazil. Jeden z nás dnes přijde o život, pokud se pro něj někdo jiný dobrovolně neobětuje. Jenže nestačí pouze zemřít - život totiž není jen to, co právě končí. Život jsou i všechny minulé události. Styl Fredrika Backmana poznáte během několika vteřin. Švédský bestsellerista umí mistrně vylíčit lidské pochyby a vnitřní démony, přitom však neztrácí smysl pro humor. Hraje na správné struny a díky němu se zamyslíte nad velkými životními otázkami. Životní terno je mnohem smutnější než třeba Dickensova Vánoční koleda, ale i zde lze najít naději a možnost všechno zase napravit — byť za velmi vysokou cenu (Nakladatelství Host, 249 Kč).

Queen – neznámá historie (Peter Hinc)

Náš poslední tip je na skvělou audioknihu o kapele Queen, protože o zákulisí této legendární rockové kapely není nikdy dost! Nechte se vtáhnout do světa, kterému vládnou sex, drogy a rokenrol. Díky osobité interpretaci Jiřího Korna, zábavnému, a přitom laskavému stylu vyprávění si budete připadat, jako byste byli u toho. Peter Hince se coby řadový „bedňák“ a později šéf technického doprovodu skupiny Queen zúčastnil mezi lety 1973 a 1986 mezinárodních koncertních turné kapely. Ve své knize nabízí unikátní vhled do života rockových hvězd s  jeho radostmi i strastmi. Popisuje zástupy fanynek, nekonečné večírky, ale i detaily z provozu arén a stadionů ve všech koutech světa. Poznejte opravdový život Freddieho Mercuryho a dalších členů slavného uskupení prostřednictvím jednoho z jejich nejbližších spolupracovníků (Audiotéka.cz, 399 Kč).