Přejít k hlavnímu obsahu

Záhadné zmizení Amelie Earhart: Nejznámější pilotka historie se ztratila se svým letadlem. Teorie mluví i o špionáži

Říkalo se jí Ikaros v sukních a Amelia Earhart (?) byla hrdinkou pro mnoho žen. Křehká kráska se stala leteckou průkopnicí a svoboda v oblacích jí zcela učarovala. Bohužel její pokus o let kolem světa se jí stal osudným. Letadlo záhadně zmizelo a dodnes se neví, co se v kokpitu přesně stalo. Teorie jsou často přitažené za vlasy.

Narodila se do bohaté kansaské rodiny, a když se šla poprvé s otcem podívat na leteckou show, byla zcela okouzlena. Do letadla se poprvé posadila, když jí bylo 23 let a o jejím osudu bylo rozhodnuto.

Dvouplošník Kanárek

Mladá dívka měla dobrodružství v krvi a za svým snem si šla velmi odhodlaně. „V okamžiku, kdy jsme opustili zem, jsem věděla, že musím létat,“ vyprávěla tehdy Earhart. Přihlásila se na lekce létání a za půl roku už byla pyšnou majitelkou malého dvouplošníku, kterému pro jeho barvu říkala Kanárek. Se žlutým letadlem překonávala ve vzduchu různé rekordy a vychutnávala si pocit svobody v oblacích. Do života ji ovšem radikálně zasáhl rozvod rodičů a Amelia sekla s létáním a začala učit.

Amelia se svým letadlem

Info ikona
Amelia Earhart

Nejznámější pilotka a držitelka rekordů

Naštěstí v roce 1927 přeletěl Charles Lindbergh jako první člověk v historii Atlantik a Amelii bylo nabídnuto, aby se zúčastnila stejného letu. To byla pro Earhart velká výzva, na kterou samozřejmě kývla. A tak se jako velitelka letu, nikoliv pilotka, stala první ženou, která přeletěla Atlantik. Vášeň pro pilotování se tak rychle vrátila a Amelia zdolávala jednu dlouhou trasu za druhou. Stala se například prvním člověkem, který překonal Pacifik z Honolulu do San Franciska. V té době je držitelkou mnoha délkových a výškových rekordů. V hlavě má však jeden velký sen…

Pobuřující fotografie z roku 1957: Jak vznikla fotka, kde Sophia Loren sleduje ňadra krásné Jayne Mansfield

Jedna z nejslavnějších fotografií v historii zachycuje okamžik, kdy italská herečka Sophia Loren pohrdavě pohlíží na obrovské poprsí americké herečky Jayne Mansfield. Co se tehdy stalo a jak se na to Loren dívá dnes?
svetzeny.cz

Vynucené mezipřistání kvůli dotankování

Přála si uskutečnit let okolo světa! Začala plánovat a vymýšlet nejlepší trasy. První pokus křehké pilotce nevyšel, ale nevzdala se a 1. června 1937 odstartovala společně s navigátorem Fredem Noonanem na svůj životní let. Podstatnou část na cestě za splněným snem měli za sebou, když se najednou po jejich letadle Lockheed Electra slehla zem. V rádiovém kontaktu Earhart oznamovala, že jejich palivo je téměř vyčerpané a budou muset udělat mezipřistání.

Záhadné zmizení Amelie a Freda

Bohužel na malý Howlandův ostrov v Tichém oceánu kvůli silnému dešti a větru už nedoletěli. Naposledy byla Amelie slyšet 3. července v 8:45. Rozběhla se rozsáhlá pátrání ve vodě i na souši, ale všechny pokusy o nalezení posádky dopadly neúspěšně. Co se skutečně stalo s Amelii a Fredem zůstává záhadou a nahrává občas i šíleným teoriím. Například měla být Amelia tajnou špionkou, unesli je Japonci nebo chtěli oba začít nový život s novou identitou.

Našla se lidská kostra i pozůstatky letadla

Osud nejznámější pilotky nedal lidem spát a i po desítkách let zkoumali případné místo dopadu letadla. Na souostroví Kiribati v Tichém oceánu byly nalezeny ostatky lidské kostry a pozůstatky aeroplánu. V roce 2018 prohlásil forenzní antropolog, že z 99 procent patří Amelii Earhart. Našlo se ale pár zapálených hledačů seznací, kteří ale nevěří, že by se jednalo o pozůstatky nejslavnější pilotky historie. Nic není stoprocentní, a tak teorie, kde by byla Amelia špionkou, žije dál.

Amelia Earhart letání milovala a v kokpitu byla nejšťastnější
Zdroj článku