Přejít k hlavnímu obsahu

Od zmizení malé Aničky uplynulo již 13 let: K vypátrání holčičky tenkrát pomáhalo celé Česko

Je to již 13 let od chvíle, kdy všemi médii proběhla zpráva o zmizení devítileté Aničky při cestě ze školy. Zoufalí rodiče nabízeli za vrácení jejich dcery miliony a k nalezení Aničky pomáhalo celé Česko. Bohužel, neúspěšně. Ostatky dívky se našlo o pět měsíců později, pachatel se nikdy nepřiznal.

Zmizení Aničky

13. října 2010 se devítiletá Anička jako každý den vydala do školy. Domů už ale nikdy nedorazila. Ten den odpoledne policie obdržela oznámení o tom, že je Anna Janatková pohřešovaná. Kolem 1 hodiny odpoledne se měla, jako obvykle, rozloučit se svými spolužáky a jít domů, kam už ale nedošla. Tímto momentem započal více, než pětiměsíční maraton pátrání, který nakonec dopadl tragicky.

Pátrání po dívce

Ještě ten večer byla o pohřešování Aničky informována média, díky nimž se o případu dozvědělo celé Česko. Všichni tak věděli, jak holčička vypadá, co měla v osudný den na sobě, jak je vysoká a další zásadní informace, které by pomohly k jejímu nalezení. Policie začala prohledávat místa v nejbližším okolí zmizení. Policejním psem byla ještě ten den nalezena Aniččina školní taška a láhev s pitím. O nalezení dívky se snažila média, veřejnost, policie a kriminalisté, byli nasazeni psovodi i policejní helikoptéra. Všichni několikrát pročesali oblast zmizení, ovšem bezúspěšně. Rodiče malé Aničky byli zoufalí. Otec dívky, Miloš Janatka, se 16. října obrátil na TV Nova, skrz jejíž zpravodajství nabídnul případnému únosci 3,5 milionu korun, když mu dceru do následujícího dne vrátí. Na to však nikdo nereagoval.

Ještě ten den byl, na základě DNA z batohu a igelitu, kterým byl batoh zakrytý, policií zadržen podezřelý. Na věcech našli kriminalisté jeho pot a dokonce se zde měl i ukájet. Šlo o Otakara Tomka, v médiích byl známý jako Otakar T. Ten měl za sebou majetkovou trestnou činnost a pobyt ve vězení. Pro nedostatek důkazů ho však soud odmítl vzít do vazby s tím, že bude nadále vyšetřován na svobodě.

Od záměny holčiček v třebíčské porodnici uplynulo již 17 let

Již 17 let uběhlo od události, která ovlivnila osud dvou rodin. V porodnici se tehdy stala chyba, kdy lékaři omylem zaměnili dvě malá děvčátka. Ta byla poté po dobu jednoho roku vychovávána v rodinách, které nebyly jejich vlastní. Pojďme si společně připomenout příběh, který rezonoval celým Českem.
svetzeny.cz

Nález těla a tragická rána

Dny, týdny a měsíce ubíhaly. Rodiče dívenky stále nechtěli svůj boj vzdát a smířit se s tím, že svou dceru možná už nikdy neuvidí. Fotka Aničky byla ve všech novinách, reportážích a článcích. Všichni stále žili v naději, že malou holčičku přeci jen najdou.

Od zmizení dívky uběhlo pět měsíců. 16. března 2011 přišlo oznámení, které šokovalo celou Českou republiku. Bylo nalezeno tělo malé Aničky. Pitva později prokázala, že byla dívka zavražděna. Tělo bylo nalezeno v Troji v zahrádkářské kolonii, kterou policie několikrát předtím prohledávala. Policejní prezident Petr Lessy v rozhovoru pro rádio Impuls uvedl: „Tělo bylo pod povrchem země v jakési nestandardní hloubce. Tehdy nebylo v silách speciálních psů toto místo označit, je to mimo jejich schopnosti. Nyní bylo ve velmi malém prostoru odkryto divokou zvěří”. Ostatky prý byly původně poměrně hluboko v zemi, proto se prve nedařilo je nalézt.

Zadržení pachatele, který se nikdy nepřiznal

Policie se oklikou vrátila zpět k podezřelému, kterým byl Otakar T. Jelikož se na věcech dívky našlo jeho DNA, bylo jasné, že měl s případem něco společného. Policie obvinila 41 letého muže z vraždy, znásilnění, krádeže a dalších 17 majetkových trestných činností. Ačkoliv do té doby s policií spolupracoval, po zadržení odmítl vypovídat a odmítl zkoušku na detektoru lži.

21. března 2011 se ve vazbě na Pankráci pokusil o sebevraždu oběšením. Následně byl ve vážném stavu převezen do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kde o dva dny později zemřel. K vraždě malé Aničky se tak nikdy nepřiznal.

Spartakiádní vrah znásilňoval a brutálně vraždil ženy v Praze, nyní je na svobodě

Ve společnosti získal přezdívku “spartakiádní vrah”, i přes to, že všechny skutky spáchal ještě před zahájením spartakiády. Jiří Straka má na kontě několik napadení, znásilnění a tři vraždy žen v Praze. Za své činy si odseděl 10 let ve vězení a následujících 10 let strávil v psychiatrických léčebnách. V roce 2004 byl propuštěn a nyní je na svobodě.
svetzeny.cz
Zdroj článku