Přejít k hlavnímu obsahu

Jaká hemisféra je vaše domimantní? Jednoduchý test vám odhalí pravdu

Mýtus o tom, že levá a pravá hemisféra mozku ovlivňují osobnost a schopnosti jednotlivců, je poměrně rozšířený, ale reálně je to mnohem složitější. Mozek je velmi komplexní orgán, kdy na většině úkolů spolupracují obě hemisféry. Přesto však existují různé zábavné testy, které naznačují, kterou z hemisfér využíváte více. Při tomto testu si i zatleskáte.

Zábavný test, který má za úkol určit, jaká hemisféra vašeho mozku je dominantní

K tomuto testu budete potřebovat i papír a tužku, nicméně se nemusíte bát, že byste museli něco počítat nebo složitě zapisovat. Provedení testu je velmi prosté. Přečtěte si následující zadání, každý úkol udělejte co nejrychleji a bez dlouhého přemýšlení a ihned si zapište výsledek po každém provedeném úkolu. Pokud byste totiž nad zadáním začali dumat, výsledek testu by mohl být ovlivněný.

1. Představte si, že chcete rukama naznačit, že prosíte nebo se modlíte. Sepněte dlaně, propleťte prsty a pak se na ně podívejte. Který palec máte nahoře? Pokud je to palec levé ruky, zapište si na papír 0, pokud pravé ruky, zapište si na papír 1. Pokud máte palce u sebe a není žádný z nich přes ten druhý, úkol nechte bez odpovědi.

2. Mrkněte jedním okem! Kterým okem jste mrkli? Pokud levým, napište si 0. Pokud pravým, napište si 1.

3. Zatleskejte si! Teď se podívejte, jak tleskáte. Máte při tleskání navrchu levou ruku a pravá je hřbetem dolů? Pak si zapište 0. Pokud máte dole hřbet levé ruky, napište si 1. Pokud tleskáte s dlaněmi proti sobě, úkol nechte bez odpovědi a pokračujte další otázkou.

4. Vezměte si papír a nakreslete na něj kruh. Jaký směrem jste provedli tah? Pokud jste kruh malovali po směru hodinových ručiček, zapište si 0. Pokud proti směru hodinových ručiček, napište si 1.

5. Založte si ruce na hrudi, jako by vás někdo rozzlobil. Teď se podívejte, jak máte zkřížené ruce. Pokud máte nahoře levou ruku a vespod pravou, zapište si 0. Pokud máte levou ruku dole a pravou nahoře, zapište si 1.

6. Nyní se postavte a zatočte se kolem své osy. Na kterou stranu jste se zatočili? Pokud za pravou rukou po směru hodinových ručiček, zapište si 0. Pokud na druhou stranu, proti směru hodinových ručiček, zapište si 1.

7. Na konci testu si opět sedněte a přehoďte nohu přes nohu. Která noha je nahoře? Pokud jste přehodili levou přes pravou, zapište si 0. Pokud pravou přes levou, zapište si 1.

Kvíz: Jak dobře znáte nejkrásnější města v Česku? Projděte testem bez jediné chybičky

V České republice se nachází nespočet krásných měst, která každoročně lákají k návštěvě tisíce lidí. Každé město je unikátní svou architekturou, bohatou historií a atmosférou. Jak dobře některá z nich znáte? A dokážete je rozpoznat pouze podle fotografie?
svetzeny.cz

Zjistěte výsledek testu a jak vlastně hemisféry fungují

Nyní se podívejte, kolik máte nul a kolik jedniček. Pokud jste si víckrát napočetli hodnotu 0, pak máte podle tohoto zábavného testu dominantní pravou hemisféru. Pokud máte víckrát hodnotu 1, pak je dominantní levá hemisféra vašeho mozku. Pokud máte od každé hodnoty stejný počet, hemisféry využíváte přibližně stejně.

Levá a pravá hemisféra mozku mají určité specializace, přičemž levá je spojována s jazykem a logikou, zatímco pravá s kreativitou a emocemi. Dominantní levou hemisféru mají údajně většinou například vědci, zatímco pravou hemisféru například umělci.

Nicméně, většina úkolů vyžaduje spolupráci obou hemisfér, a individuální rozdíly jsou důležitější než samotné rozdělení na dominantní hemisféry. Mozek je plastický a může se přizpůsobit v průběhu života, takže i když máte určité predispozice, můžete své schopnosti tréninkem zdokonalit. Mozek je zkrátka mnohem komplexnější, než by mohla naznačovat jednoduchá klasifikace na levou a pravou hemisféru.

Zdroj článku