Přejít k hlavnímu obsahu

Pár jednoduchých otázek je klíčem k vaší osobnosti. Zjistěte, kterou máte právě vy

Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) je jedním z nejznámějších a nejčastěji používaných nástrojů pro hodnocení osobnosti. Tento test byl vyvinut v první polovině 20. století a od té doby získal velkou popularitu v různých oborech, včetně psychologie nebo vzdělávání. Přečtěte si, jak MBTI funguje, a jak může pomoci jednotlivcům lépe pochopit sebe i ostatní.

Mohlo by se vám líbit

Test, který odhalí pravdu: Zodpovězením těchto 10 otázek zjistíte, jak doopravdy vnímáte svůj život

Většina lidí žije v domnění, že naprosto přesně ví, jakým směrem se ubírá jejich život. Zde je ale potřeba trochu zpomalit a zbystřit. Doopravdy to víte, nebo pouze žijete v nějaké iluzi? Udělejte si tento jednoduchý psychologický test a zjistíte, kam se váš život doopravdy ubírá.
svetzeny.cz

Základní principy testu MBTI

MBTI se zakládá na předpokladu, že existuje šestnáct základních osobnostních typů, které vznikají kombinací čtyř klíčových charakteristik osobnosti. Samotný test se obvykle provádí například online nebo na papíře a vyžaduje, aby respondenti odpovídali na sérii otázek týkajících se jejich osobních preferencí a tendencí. Výsledkem je určení MBTI typu osobnosti, což je kombinace čtyř hlavních typů osobností, které popisují základní charakteristiku jedince. Pokud se nechcete zdržovat s testem online, pak zkrátka podle svého nejlepšího svědomí vyberte, který typ osobnosti u jednotlivých písmen se na vás hodí více.

 1. Extrovert (E) nebo introvert (I)? Jste rádi středem pozornosti, vyhledáváte společnost a komunikace s ostatním je vaším denním chlebem? Pak si poznačte písmeno E. Pokud však patříte mezi tišší jedince, kteří se drží stranou a společnost příliš nevyhledávají, poznačte si písmeno I.
 2. Smyslové vnímání (S) nebo intuice (N)? Tato otázka se zaměřuje na to, jakým způsobem jedinec sbírá informace. Máte tendenci více důvěřovat praktickým a konkrétním informacím, postupujete podle návodu a milujete plánování? Pak si poznačte S.  Pokud jste více orientováni na abstraktní myšlenky a koncepty a rádi improvizujete, poznačte si N.
 3. Myčlení (T) nebo cítění (F)? Je to vlastně docela jednoduché, Pokud se většinou rozhodujete na základě logického myšlení a tzv. hlavou, pak si poznačte T. Pokud více spoléháte na své emoce, poznačte si F.
 4. Hodnocení (J) nebo vnímání (P)? Tato oblast se zaměřuje na to, jakým způsobem jedinec organizuje svůj život a plány. Pokud preferujete plánování a řád, poznačte si J. Pokud jste v životě spíše spontánní, poznačte si P.

Na základě odpovědí na tyto otázky se dozvíte, na kterou stranu jste více nakloněni, což vytvoří váš profil osobnosti. Kombinace čtyř písmen totiž reprezentují to, jací jste.

Mohlo by se vám líbit

Výzkum odhalil pravidlo 7 sekund, podle kterého si útočník vybírá své oběti. Určitý druh pohybu ho odrazuje

Zkušenému kriminálníkovi může stačit méně než sedm sekund, aby si vybral svoji oběť. Rozhodne se, zda jste snadná oběť pro krádež, přepadení, únos nebo jiný trestný čin, který mu přijde na mysl. Počítejte nyní sedm vteřin: První. Druhá. Třetí. Čtvrtá. Pátá. Šestá. Sedmá. Přesně tak rychle si mohl vybrat právě vás. Některé pohyby podle výzkumu útočníka přitahují, zatímco některé ho dokážou odradit. Jaké to jsou?
svetzeny.cz

Přehled osobností podle MBTI

 1. ISTJ - Inspektor: Tito lidé jsou obvykle zdrženliví a praktičtí. Vyznačují se loajalitou, pečlivostí a tradičním přístupem k životu.
 2. ISTP - Řemeslník: Tito jedinci jsou silně nezávislí a milují nové zkušenosti.
 3. ISFJ - Ochránce: S vřelým srdcem a oddaností jsou vždy ochotní chránit a podporovat lidi, na kterých jim záleží.
 4. ISFP - Umělec: Jsou obvykle snadno přizpůsobiví a flexibilní, ale často zůstávají rezervovaní a mají uměleckého ducha.
 5. INFJ - Obhájce: Tito lidé jsou kreativní a analytičtí a jsou považováni za vzácný typ osobnosti v rámci MBTI.
 6. INFP - Mediátor: Jsou idealisté s vysokými cílemi, kteří se snaží přispět ke zlepšení světa.
 7. INTJ - Architekt: Tito lidé jsou vysoce logičtí a mají silné analytické schopnosti.
 8. INTP - Myslitel: Jsou obvykle tiší a introvertní a mají svůj bohatý vnitřní svět.
 9. ESTP - Přesvědčovatel: Jsou dramatičtí a rádi tráví čas s ostatními, soustředí se na přítomnost.
 10. ESTJ - Ředitel: Jsou asertivní a orientovaní na pravidla s vysokými morálními hodnotami a sklonem přebírat kontrolu.
 11. ESFP - Kreativec: Jsou výrazní a spontánní, často se stávají středem pozornosti.
 12. ESFJ - Pečovatel: Tito lidé jsou oddaní a mají měkká srdce, kdy vidí v ostatních to nejlepší.
 13. ENFP - Mistr: Jsou charizmatičtí a energičtí a mají rádi situace, kde mohou uplatnit svou kreativitu.
 14. ENFJ - Dárce: Jsou loajální a citliví a známí svou schopností porozumět a dávat.
 15. ENTP - Diskutér: Jsou velmi inovativní a milují různé nové nápady, i když mohou mít potíže s dokončením projektů.
 16. ENTJ - Velitel: Jsou otevření a sebevědomí a excelují v plánování a organizování projektů.
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček