Přejít k hlavnímu obsahu

Kolik kruhů vidíte? Optickou iluzi, kterou vytvořil americký psycholog, odhalí většina lidí až po nápovědě

Prohlídněte si fascinující optickou iluzi, kterou vytvořil americký psycholog Anthony Norcia, a zkuste na ní objevit kruhy. Kolik jich napočítáte? Pokud ani jeden, nezoufejte. Většina lidí podle provedených průzkumů totiž kruhy spatří až po drobné nápovědě, do té doby vidí pouze obdélníky.

Profesor psychologie Anthony Norcia objevil iluzi náhodou

Profesor psychologie Anthony Norcia Ph.D, Stanford University, se zaměřuje na prostorové vidění za použití behaviorálních, okulomotorických, elektrofyziologických a funkčních technik. Věnuje se výzkumu normálního a abnormálního vývoje zraku. Publikoval přes 30 prací, kdy první z jeho publikací vyšla již v roce 1977. Je také odborníkem na diagnostickou klasifikaci a patofyziologii poruch binokulárního vidění a vývojové poruchy. Během jednoho ze svých výzkumů profesor Norcia náhodně objevil iluzi, když vyvíjel podněty pro experimenty se segmentací podle postavy. „Myšlenka byla, že bychom zaznamenávali mozkové vlny, zatímco účastníci sledovali displeje, které se střídaly mezi jednotným polem pruhů a obrázky, které měly kruhy definované rozdíly v orientaci. Jakmile měl (můj programátor) připravený displej, podíval jsem se a všiml jsem si té iluze,“ řekl profesor. Iluze je známa jako The Coffer Illusion či Kazetová iluze a velmi rychle se stala populární. V roce 2006 dokonce iluze získala první místo v soutěži Nejlepší iluze roku 2006.

Tohle jsou nejlepší metody, jak po 50 udržet mozek v kondici. Dělejte je pravidelně

Mozek patří mezi nejdůležitější orgány v těle, proto je více než nutné o něj důkladně pečovat. Abyste si mozek udrželi ve skvělé formě, zařaďte mezi své každodenní rituály snadné mozkové cvičení. Zvláště, pokud máte více než 50 let.
svetzeny.cz

Odhalte skryté kruhy na obrázku

Otestujte svůj mozek a pokuste se odhalit co nejdříve skryté kruhy. Dobře si prohlídněte obrázek níže. Optické iluze zvýrazňují složitou povahu lidského vnímání a poskytují zajímavý pohled do toho, jak lidský mozek zpracovává vizuální informace. Připomínají nám, že naše smysly lze snadno oklamat. Také mohou pomoci u lidí s různými zrakovými poruchami diagnostikovat jejich oční onemocnění. Často jsou pomůckou v oblasti psychologie či neurověd a také jsou často využívány umělci a designéry, které je využívají k vytvoření zajímavých obrazů.

Info ikona
Optická iluze kruhy
„Naše mozky přednostně extrahují, zdůrazňují a zpracovávají tyto jedinečné komponenty, které jsou rozhodující pro identifikaci objektu. Ostré diskontinuity v konturách objektu, jako jsou rohy, jsou méně nadbytečné – a proto důležitější pro vidění –, protože obsahují více informací než přímé křivky.“ - Susana Martinez-Conde, Ph.D., ředitelka Laboratoře integrativní neurovědy v SUNY Downstate Medical Center

Vidíte na obrázku jen obdélníky nebo i kruhy?

The Coffer Illusion je známá pro svou matoucí povahu a dokazuje, jak může každý člověk odlišně interpretovat nejednoznačné podněty. Online magazín Popular Mechanics provedl průzkum mezi čtenáři, kdy z 966 lidí uvedlo 857 z nich, že na obrázku viděli obdélníky. Pouhých 109 čtenářů si pak všimlo jako první kruhů. Tuto skutečnost ve svém výzkumu vysvětluje Susana Martinez-Conde, ředitelka Laboratoře integrativní neurovědy v SUNY Downstate Medical Center, která tvrdí, že náš vizuální systém upřednostňuje ostré diskontinuity v obrysech objektů, protože poskytují kritičtější informace ve srovnání s přímými křivkami. Zjednodušeně řečeno má lidský mozek tendenci se soustředit na rohy. Lidé jsou navíc s obdélníkovými tvary konfrontováni každý den: obrazovky, mobily, billboardy, budovy – to vše má tvar obdélníku. Jedinci, kteří vnímají skryté kruhy už od začátku, mohou mít zvláštní vztah ke kruhovým tvarům. Je také možné, že se s podobnou iluzí již setkali a jejich mozek skrytou iluzi ihned vyhodnotí. Pokud se vám stále nedaří na obrázku spatřit kruhy, mohlo by vám pomoci se podívat do oblasti mezi jednotlivými obdélníky. Měli byste spatřit 16 kruhů se svislými čarami.

Kvíz: Boží hod, nebo Boží Hod? Nejčastější chyby, které dělají Češi v pravopisu. Otestujte se

Připravte se na zkoušku svých gramatických znalostí spojených s vánoční tématikou. Český jazyk není lehký sám o sobě, ale vánoční slova a psaní velkých a malých písmen jsou opravdu zapeklitá. Otestujte si svoje znalosti v zábavném kvízu, který prověří vaše umění gramatiky.
svetzeny.cz
Zdroj článku